3min. doba čtení

Inzerenti utrácejí až čtyřikrát více díky umělé inteligenci

MediaRadar analyzoval klíčové trendy a poznatky o výdajích na reklamu na umělou inteligenci od ledna 2022 do srpna 2023. Inzerenti v tomto období utratili 40,2 milionu dolarů, což je téměř čtyřnásobek investic v porovnání s loňským rokem.

Inzerenti utrácejí až čtyřikrát více díky umělé inteligenci

Inzerenti podporují boom umělé inteligence výdaji souvisejícími s umělou inteligencí. Podle nové zprávy platformy MediaRadar, která se zabývá reklamním zpravodajstvím a podporou prodeje, investovaly společnosti do reklamy na produkty s podporou AI v roce 2023 téměř čtyřikrát více než ve stejném období loňského roku.

Zadávatelia reklamy do septembra 2023 minuli na propagáciu produktov a riešení AI 40,2 milióna dolárov – pre porovnanie, za rovnaké obdobie v minulom roku to bolo 10,9 milióna dolárov. Len v 3. kvartále roku 2023 minuli zadávatelia reklamy na AI 35 miliónov dolárov, čo predstavuje 550 % nárast v porovnaní s letom 2022.

V průběhu roku technologické společnosti všech velikostí rozšířily své platformy o funkce AI a vydaly nové nástroje genAI. Mnohé z nich nyní vynakládají prostředky na reklamu a propagaci těchto produktů a aktualizací.

Inzerenti investují miliony do reklam s umělou inteligencí

Průzkumu MediaRadaru se zúčastnilo více než 360 inzerentů. Mezi největší inzerenty patřily společnosti IBM (IBM watsonx), Microsoft (Microsoft 365 Copilot), Dialpad, Salesforce (Slack GPT) a YourHana.AI. 6 % inzerentů utratilo za reklamy s umělou inteligencí více než 100 000 USD, což představuje více než 36 milionů USD v reklamních výdajích.

V rámci digitálního prostředí se na online video vynaložilo 11,7 milionu. Na digitální zobrazení a placené příspěvky na sociálních sítích připadly výdaje ve výši přibližně 3 milionů dolarů.

Zdroj: MediaRadar

Zadavatelé reklamy zaznamenávají v letošním roce obrovský nárůst investic

Po výrazném posunu v samotné umělé inteligenci vzrostl počet inzerentů využívajících umělou inteligenci ve 3. čtvrtletí 2023 meziročně o 135 %, přičemž ve stejném období roku 2022 jich bylo více než 180, zatímco ve stejném období roku 2016 jich bylo přibližně 80, zjistila studie společnosti MediaRadar.

V červenci 2023 došlo k meziměsíčnímu nárůstu o téměř 200 % na 2,9 milionu dolarů, zatímco srpen skončil s 19% meziročním nárůstem na 3,5 milionu dolarů.

V září vzrostl oproti srpnu o více než 730 %. Přispěli k tomu noví inzerenti a společnost IBM watsonx, která ve 3. čtvrtletí výrazně zvýšila své výdaje na reklamu. Podle MediaRadaru investovala 54 % výdajů do televize a 32 % do online videa.

Podle průzkumu společnosti Matter Communications téměř 85 % osob s rozhodovací pravomocí v oblasti marketingu a marketingových ředitelů tvrdí, že již nástroje umělé inteligence používají, přičemž 41 % je používá pravidelně. Informovanost prostřednictvím reklam a v celom odvetví diskusí spolu s rozšířeným používáním a záměrem investovat do AI v příštím roce dále vytváří předpoklady pro výrazný růst. Pokud marketéři tyto nástroje skutečně implementují do svých pracovních postupů již nyní, mají v novém roce příležitost dosáhnout více.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Češi se nebojí zkoušet nové e-shopy a svoji ekonomickou situaci vnímají lépe, ukázal výzkum APEK
3min. doba čtení

Češi se nebojí zkoušet nové e-shopy a svoji ekonomickou situaci vnímají lépe, ukázal výzkum APEK

Loajalita zákazníků v on-line prostředí je každým rokem silnější a pro e-shopy důležitá. I tak mají nadále nové kvalitní internetové obchody slibnou šanci na trhu uspět. Jak totiž ukázal výzkum Asociace pro elektronickou komerci (APEK), čtyři z deseti internetových nakupujících jen v letošním prvním čtvrtletí vybrali pro svůj nákup z jejich pohledu dosud nevyzkoušený e-shop.

Redakce Redakce
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+