2min. doba čtení

I velcí hráči mají těžší dny. Společnost H&M zavře 240 obchodů

Švédský módní řetězec H&M loni zavřel více než 320 prodejen a dalších 240 hodlá zavřít letos. Zavírání obchodů se týká více zemí. 

I velcí hráči mají těžší dny. Společnost H&M zavře 240 obchodů

Stále více lidí upřednostňuje online nakupování a maloobchodní sektor v posledních dvou letech utrpěl těžké ztráty. Retailový prodejce módy H&M plánuje i v roce 2022 zavírat své provozy. Poté, co loni zavřel 321 obchodů, letos Švédové oznámili zavření dalších 240 provozů. 

H&M expanduje na nové trhy 

Zavírání prodejen se týká zejména etablovaných trhů včetně Německa. Mohlo by se zdát, že H&M masivně zavírá své kamenné prodejny. Není to tak docela. Vstupuje na šest nových trhů a otevře 120 obchodů v Ekvádoru, Kosovu, Severní Makedonii a prostřednictvím franšízy v Kostarice, Guatemale a v Kambodži. 

I přes otevírání nových obchodů se počet provozů zmenšuje. Jen v loňském roce čistý pokles provozů činil 217 obchodů. Pokud vezmeme v úvahu zveřejněné údaje, čistý pokles provozů během dvou let bude 317 obchodů, které společnost H&M zavře. 

zdroj: lilartsy from Pexels

Podle nejnovější studie společnosti Deloitte „Global Powers of Retailing“ klesla společnost H&M ze 41. na 54. místo mezi největšími maloobchodními řetězci na světě. Tržby jí klesly o 20 % na 20,1 miliardy dolarů. H&M se tak v pomyslném celosvětovém žebříčku maloobchodního prodeje módy umístila na třetím místě. Vedoucí příčku drží společnosti TJX Companies, do které patří TK Maxx, a skupina Inditex, jejíž tržby dokonce klesly o 28 %. Přitom propad tržeb společnosti TJX v roce 2021 činil 23 %. 

H&M se v pomyslném celosvětovém žebříčku maloobchodního prodeje módy umístila na třetím místě. 

Údaje z celoroční zprávy ukazují, že počet zaměstnanců H&M klesl přibližně o 3 %, přičemž průměrný počet zaměstnanců ke konci listopadu 2021 činil 107 375, z toho 10 540 zaměstnanců ve Švédsku. V roce 2020 byl tento počet 110 325.

H&M stále provozuje více než 5 000 prodejen po celém světě a tato situace kolem kamenných provozů spíše potvrzuje vzestupný trend online prodeje.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+