3min. doba čtení

I velcí hráči mají těžší dny. Společnost H&M zavře 240 obchodů

Švédský módní řetězec H&M loni zavřel více než 320 prodejen a dalších 240 hodlá zavřít letos. Zavírání obchodů se týká více zemí. 

I velcí hráči mají těžší dny. Společnost H&M zavře 240 obchodů

Stále více lidí upřednostňuje online nakupování a maloobchodní sektor v posledních dvou letech utrpěl těžké ztráty. Retailový prodejce módy H&M plánuje i v roce 2022 zavírat své provozy. Poté, co loni zavřel 321 obchodů, letos Švédové oznámili zavření dalších 240 provozů. 

H&M expanduje na nové trhy 

Zavírání prodejen se týká zejména etablovaných trhů včetně Německa. Mohlo by se zdát, že H&M masivně zavírá své kamenné prodejny. Není to tak docela. Vstupuje na šest nových trhů a otevře 120 obchodů v Ekvádoru, Kosovu, Severní Makedonii a prostřednictvím franšízy v Kostarice, Guatemale a v Kambodži. 

I přes otevírání nových obchodů se počet provozů zmenšuje. Jen v loňském roce čistý pokles provozů činil 217 obchodů. Pokud vezmeme v úvahu zveřejněné údaje, čistý pokles provozů během dvou let bude 317 obchodů, které společnost H&M zavře. 

zdroj: lilartsy from Pexels

Podle nejnovější studie společnosti Deloitte „Global Powers of Retailing“ klesla společnost H&M ze 41. na 54. místo mezi největšími maloobchodními řetězci na světě. Tržby jí klesly o 20 % na 20,1 miliardy dolarů. H&M se tak v pomyslném celosvětovém žebříčku maloobchodního prodeje módy umístila na třetím místě. Vedoucí příčku drží společnosti TJX Companies, do které patří TK Maxx, a skupina Inditex, jejíž tržby dokonce klesly o 28 %. Přitom propad tržeb společnosti TJX v roce 2021 činil 23 %. 

H&M se v pomyslném celosvětovém žebříčku maloobchodního prodeje módy umístila na třetím místě. 

Údaje z celoroční zprávy ukazují, že počet zaměstnanců H&M klesl přibližně o 3 %, přičemž průměrný počet zaměstnanců ke konci listopadu 2021 činil 107 375, z toho 10 540 zaměstnanců ve Švédsku. V roce 2020 byl tento počet 110 325.

H&M stále provozuje více než 5 000 prodejen po celém světě a tato situace kolem kamenných provozů spíše potvrzuje vzestupný trend online prodeje.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
2min. doba čtení

Změny ve vedení skupiny Rohlik

Skupina Rohlik rozšiřuje svůj manažerský tým. Ředitel české pobočky Olin Novák byl jmenován generálním ředitelem pro mezinárodní obchod. Na palubu nastoupil také Martin Beháň, který vedl Tesco v Polsku.

Redakce Redakce
Přečíst článek
6min. doba čtení

Týdenní přehled Ecommerce Bridge

Dnes se podíváme na odhadované prodeje během Black Friday ve Spojených státech, prozradíme vám, který polský e-shop vstupuje na slovenský trh, a pustíme si krátkou ukázku ze zajímavého rozhovoru Štefana Polgáriho s Markem Šulíkem, který je šéfem digitálního marketingu cyklistické značky Isadore. Celý rozhovor spolu s dalšími tématy najdete jako vždy na ecommercebridge.cz.

Redakce Redakce
Přečíst článek