4min. doba čtení

Jak na dropshipping přes Aliexpress?

Nespornou výhodou AliExpress je jeho popularita, tisíce dropshippingových dodavatelů a nízká cena produktů. S rostoucí popularitou se však objevují i kritické připomínky. Je AliExpress vhodný pro nováčky v dropshippingu? Jaké jsou výhody a nevýhody používání této platformy?

Jak na dropshipping přes Aliexpress?

Co je dropshipping?

Mnoho lidí nepotřebuje vysvětlení tohoto pojmu, takže tento odstavec klidně přeskočte. Pro ostatní, kteří se s dropshippingem teprve seznamují, je to způsob prodeje produktů, který spojuje e-shop s externím dodavatelem. Výrobky, které e-shop prodává, tedy obvykle nejsou fyzicky skladem, objednávky jdou k dodavateli nebo výrobci, který je posílá přímo platícímu zákazníkovi. Na Slovensku se dropshippingem zabývá například společnost Affilnet.

Výhody dropshippingu AliExpress

Díky obrovskému množství dropshippingových dodavatelů není problém naplnit svůj e-shop velkým množstvím produktů. Na AliExpress najdete dodavatele téměř ze všech segmentů. To je jeden z důvodů, proč se o AliExpress zajímají podnikatelé, kteří s dropshippingem teprve začínají.

Většina dodavatelů na AliExpress si neúčtuje žádné náklady na dopravu, takže celkové náklady na zpracování vašich objednávek jsou velmi nízké.

Další výhodou je samozřejmě cena. Výrobky na této platformě jsou obvykle mnohem levnější než výrobky od evropských dodavatelů. Mnoho začínajících e-shopů se nechá zlákat vidinou vyšších marží.

zdroj: Pexels.com

Pro mnoho e-shopů jsou tyto faktory klíčové a výše uvedené výhody jsou pádným argumentem pro zahájení činnosti. Pokud investujete svůj čas, peníze a energii do budování podniku, je dobré znát i druhou stranu mince a udělat si realističtější obrázek.

Nevýhody AliExpress dropshippingu

AliExpress je otevřen dalším prodejcům, kteří dělají přesně to, co vy. Budete se muset vypořádat s mnoha konkurenty a přinést zákazníkům přidanou hodnotu.

Díky celosvětové popularitě platformy si vaši zákazníci mohou stejný produkt koupit i sami od vašeho dodavatele. To ztěžuje budování členské základny. Můžete je však přesvědčit zákaznickým servisem.

Hlavní nevýhodou je pravděpodobně doba dodání. Většina zákazníků chce, aby jejich objednávky dorazily do několika dnů, ale na zásilky z Číny si počkají i několik týdnů. Dodací lhůta musí být zákazníkům jasně sdělena, vyhnete se tak mnoha negativním recenzím.

Kvalita výrobku. Často se objevují recenze, že zákazníci obdrželi produkty, které se lišily od produktů v e-shopu. Kromě toho jsou informace o výrobku většinou nesprávné. Některé výrobky se dokonce ukázaly jako nebezpečné, způsobovaly požáry nebo byly toxické.

Předpisy se v jednotlivých zemích liší. V mnoha zemích musí zákazníci platit daně nebo dovozní cla v závislosti na celkové ceně objednávky. Zákazníky na to vždy předem upozorněte.

Výběr správného dodavatele je nesmírně důležitý

Vzhledem k tomu, že existují tisíce dodavatelů, není samozřejmostí najít dobrého, se kterým budete úspěšně spolupracovat po celá léta. Ptejte se a hledejte dostupné informace. Víte, jaké mají recenze? Co o jejich logistice a kvalitě výrobků říkají ostatní?

Co je třeba mít na paměti při výběru dodavatele? Vždy zkontrolujte dostupné recenze a zjistěte si co nejvíce informací.

Kromě kvality a dodací lhůty se informujte také o úrovni poskytovaných služeb. Zeptejte se na skladové množství a výrobní kapacitu. Jak velké jsou jejich zásoby? Budou schopni udržet krok s poptávkou, pokud se náhle objeví velké množství objednávek?

zdroj: Pexels.com

TIP na závěr:

Pokud to s dropshippingem na AliExpress myslíte vážně, zkuste tuto radu. Je docela rozumné objednat produkty ještě předtím, než je přidáte do svého e-shopu. Můžete si je tak sami vyzkoušet, přesvědčit se o jejich kvalitě a zjistit, zda byly poskytnuté informace o výrobku správné.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
6min. doba čtení

Průzkum slovenských e-shopů (E-shop Barometr 2022)

E-shop Barometr je pravidelný průzkum realizovaný mezi slovenskými e-shopy s různorodou nabídkou produktů a služeb. I uplynulý sedmý ročník, pod taktovkou ui42 ve spolupráci s KPMG na Slovensku, přinesl náhled pod pokličku slovenské e-commerce scény. Přečtěte si, jaká očekávání měli e-shopaři od Vánoc poznamenaných energetickou krizí a vysokou inflací. Jaké kroky například plánují podniknout v […]

Robo Háger Robo Háger
Marketing Director
Přečíst článek
5min. doba čtení

E-shopy s automatickým doporučovacím nástrojem prodávají efektivněji

Cílem každého e-shopu je prodávat. V moři konkurence, možnostech marketingových nástrojů a narůstajících očekávání zákazníků je však stále náročnější dosáhnout stanovených cílů. Stačí dnes větší rozpočet na reklamu, lepší marketing nebo změna designu webových stránek, aby byli zákazníci spokojenější a prodej efektivnější? 

Robo Háger Robo Háger
Marketing Director
Přečíst článek