8min. doba čtení

Co je to hosting a doména? Existují zdarma?

Hosting je prostředí, skrz které můžete ovládat svůj prostor na serveru, kde je fyzicky umístěná vaše stránka. Zároveň se z tohoto prostoru načítává. Doména, tedy neco.cz, neco.com, jsou adresy, které řeknou prohlížeči (například Chrome, Internet Explorer nebo Firefox), ze které složky a ze kterého serveru se má zobrazit obsah. Jak je však správně vybrat pro e-shop nebo běžnou stránku? A dají se získat zdarma?

Co je to hosting a doména? Existují zdarma?

SERVER A PROSTOR NA DISKU PO-LO-PA-TĚ

Hned takto zhurta. Už vidím, jak se polovině čtenářů začala točit hlava. Dovolte, zkusím to vysvětlit co nejvíc „polopatisticky“. Když si v počítači pouštíte nějaký film nebo otevíráte dokument či fotku, tak otevíráte nějakou složku. Je to prostor na pevném disku, s konkrétní adresou a obsahem.

Představte si to jako krabice ve sklepě. Když hledáte brusle (soubor), tak víte, ve které krabici (složce) asi jsou. Otevřete krabici a vyndáte je. Každá krabice má také konkrétní adresu – například se nachází vlevo nahoře.

Takto funguje i server. Je to obrovská budova se sklepy a krabicemi. Je v něm ale pořádek – každá krabice má svoje místo. Majitel serveru používá svoje sklepy, jak uzná za vhodné. Může tam dát svoje věci (soubory), nebo pronajímá sklepy a nájemce si už „vyrobí“ krabice, jak sám potřebuje.

Stejně tak funguje i server – je to počítač neustále napojený na internet. Obsahuje složky a do nich si ukládáte obsah. Soubory a složky jsou neustále dostupné a dají se přečíst přes internetový prohlížeč (například Chrome).

Následuje finále. Webové stránky jsou vlastně soubory ve složkách na serveru. Tedy když někdo jde na stránku přes prohlížeč, tak se mu zobrazují soubory, které se nacházejí v konkrétní složce na serveru.

Při tvorbě (programování) webu se nastaví, jaký soubor se má zobrazit při prvním vstupu do složky. Nejčastěji to je „index.html“, „index.php“ apod. Následně se určí, jaké soubory se mají načítávat dál a jak se má celá stránka chovat a interpretovat.

Samozřejmě existuje robustní ochrana souborů na serverech. Ne každý se může dostat k jakémukoliv souboru. Všechno to je ale věcí programování a web developerů.

MAGICKÉ SLOVO HOSTING

Samozřejmě i toto je technický termín, ale dá se to velmi snadno představit i v reálném životě. Už víme o sklepu, složkách, krabicích i serverech. Co je tedy hosting?

Hosting je jakási brána do vaší složky na serveru, kterou obhospodařujete. Vy, jako běžný uživatel, nemůžete konfigurovat server ani přistupovat ke složkám a souborům jak se říká – natvrdo. Hostingové prostředí vám umožňuje pohodlně ovládat svůj „sklep“ na serveru přes prohlížeč.

Každý hosting má určité parametry. Umožňuje vám postavit jen tak velký sklep, jaký si zaplatíte. Nejčastěji bude omezovaný prostorem a dostupností.

DOSTUPNOST VAŠEHO SKLEPA/SLOŽKY/HOSTINGU

Představte si, že máte ve sklepě (složce) obchod (e-shop). Váš sklep má přístupovou chodbu a skrz tuto chodbu se do obchodu dostane jen omezený počet lidí. Všeobecně platí, že čím menší přístupová cesta, tím méně lidí může přijít současně do vašeho obchodu (e-shopu).

Tak je to také s hostingem a serverem. Když si platíte levný hosting, máte málo prostoru a také malou přístupovou chodbu – dostupnost. Když máte na webu hodně lidí, chodba je ucpaná (protože si platíte malou chodbu) a nový návštěvník se do sklepa (na web) bohužel nedostane.

Počítejte s tím, že pokud si koupíte hosting za 3 eura měsíčně a na web vám přijde 100 lidí najednou, zřejmě přestane fungovat. Doporučujeme si u hostingové společnosti ověřit možnosti a dostupnost, aby vás to v budoucnosti nepřekvapilo.

JAK TO FUNGUJE V PRAXI

Ok, dost bylo sklepa a krabic. Věřím, že už si to umíte představit. Když si kupujete hosting, tak je to vlastně jednoduché.

 1. Vyberete si společnost, která nabízí hosting
 2. Zvolíte si konkrétní hostingový balíček
 3. Zaplatíte
 4. Dostanete hosting s prostorem na serveru, kam můžete nahrát svoji stránku

NA CO MYSLET PŘI ZVOLENÍ HOSTINGOVÉHO BALÍČKU?

 1. Kolik potřebujete domén? Ať už máte jednu, nebo víc.
 2. Kolik potřebujete místa na serveru? To už vám poradí developer. Na běžný firemní web do 100 MB (0,1 GB). Na malý e-shop vám stačí 2000–3000 MB (2–3 GB).
 3. Kolik lidí bude chodit na váš web? Zda to budou stovky, tisíce… napište na podporu hostingu, kolik daný balíček zvládne. Jen nezapomeňte popsat, o jaký web jde.
 4. Vyzkoušejte si podporu, přečtěte si reference.
 5. Věci jako počet e-mailů, počet databází, objemy přenesených dat a podobně by dnes, u moderního hostingu, neměly hrát roli. Měly by být neomezené i u těch nejlevnějších hostingů.

CO JE TO DOMÉNA?

Už víme, co je server, složka a hosting. A co doména? Každý server na světě má přidělenou číselnou adresu (IP adresu), např. 167.155.218.220. Doména slouží k tomu, aby si člověk nemusel pamatovat tuto IP adresu, ale mohl místo ní pohodlně napsat do prohlížeče jen www.nejakeslovo.sk a načíst si tak konkrétní obsah (web) ze složky na serveru.

Funguje to jednoduše:

 1. Člověk vyťuká do prohlížeče www.ecommercebridge.sk
 2. Prohlížeč zjistí, na jakou IP adresu směřuje doména
 3. Prohlížeč kontaktuje server pomocí IP adresy a řekne mu, že chce stránku pro doménu www.ecommercebridge.sk
 4. Majitel serveru ví, že si někdo s doménou www.ecommercebridge.sk u něj pronajímá hosting a nasměruje prohlížeč na konkrétní složku v rámci daného hostingu
 5. Ze složky už jen prohlížeč vezme první soubor (index.html, index.php) a zobrazí ho návštěvníkovi

Domény se kupují nejčastěji přímo u hostingových společností. Existuje doména prvního řádu, tedy „.cz“, „.com“ a podobně. Tyto jsou pevně dané a běžný zákazník si vybere, jakou chce.

.cz – doména prvního řádu (cz)
neco.sk – doména druhého řádu (neco)
nekde.neco.sk – doména třetího řádu / subdoména (nekde)

Každý stát na světě má svoji doménu prvního řádu (.sk, .cz, .de), ale existují také speciální domény (.online, .eu, .com, .xyz), které nepatří státu, ale má je konkrétní provozovatel. Nechci vás zatěžovat, jednoduše si vyberete koncovku (doménu prvního řádu). Každá stojí jinak, některé pár centů, některé i stovky eur. Pěkný ceník najdete zde nebo například zde. Každý prodejce má jiné ceny.

Vy si kupujete doménu druhého řádu, tedy „niečo“ + doména prvního řádu (.sk,.cz, atd.). Samozřejmě musí být volná k registraci. Dostupnost domény si můžete ověřit například zde.

Na vlastní doméně si potom můžete, přes hosting, vytvářet subdomény. Jsou to domény třetího řádu, tedy například subdoména.niečo.sk. Těch si můžete na hostingu vytvořit kolik chcete a jaké chcete. Tedy měly by být neomezené na každém normálním hostingu.

A CO HOSTING ZDARMA?

Na internetu najdete různé nabídky na hosting zdarma. Ten se řešil před 8–10 lety, když stál hosting vcelku hodně peněz. Dnes, když základní hosting stojí doslova pár eur a fakt dobrý multihosting stojí 10–20 eur, nemusíte řešit hosting zdarma. Prostě si ho kupte. Ta 2 eura měsíčně přežijete.

Pokud nepřežijete, můžete získat hosting výměnou za reklamu na vaší stránce. Stačí si dát do Google „hosting zdarma“ a uvidíte nabídku.

Proč nezvolit hosting zdarma?

 1. Placený hosting je extrémně levný
 2. U free hostingu nemáte podporu a máte velmi omezené možnosti
 3. Když je to zadarmo, nikdo vám nic negarantuje
 4. Nemáte systémovou podporu, stabilitu, dostupnost…
 5. Prostě za věc zdarma draze zaplatíte svým časem a kvalitou

Stručně a jasně, hosting zdarma se nevyplatí. Za 2–3 € měsíčně získáte úplně jinou dimenzi kvality. Pokud nemáte 2–3 € měsíčně na kvalitní hosting, nemáte co na internetu jako podnikatel dělat. Je to smutné, ale je to tak.

DOMÉNA ZDARMA?

Nejčastěji máte možnost získat k placenému hostingu doménu zdarma. Podle toho, kolik budete platit, vám dají doménu .sk, .eu či jinou koncovku zdarma. Rozdávané domény úplně zdarma jsou obvykle nové, netradiční koncovky. Myslím tím, že zdarma byla doména .xyz, ale druhý rok jste už nějaký ten dolar platit museli.

Tak jako hosting, tak také doména musí něco stát. Když je zdarma, zaplatíte to cenou hostingu, svým časem, reklamou nebo bezpečností. Raději doporučujeme investovat například do .sk domény, která dnes stojí méně než 10 € ročně.

Sdílet článek
Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Jak nejlépe vybrat performance agenturu či freelancera
22min. doba čtení

Jak nejlépe vybrat performance agenturu či freelancera

Při výběru poskytovatele marketingových služeb pro váš e-shop nebo jiný projekt máte na trhu několik možností. Při tomto výběru je velmi důležité, abyste se dokázali správně rozhodnout, ale také abyste dokázali nastavit správná očekávání. Také se správně ptejte a dávejte si pozor na “red flags”, kdy by vaše volba mohla skončit odlehčením účtu o několik […]

Martin Bulák Martin Bulák
CEO & PPC špecialista / BOOSTERS
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+