Na co se zaměřit při výběru platební brány?
Platby kartou či okamžité online platby
Pohotovostní platba na jeden klik je pro uživatele jednoduchá a pohodlná, pro platební systém však představuje množství komplexních datových toků, které musí správně přiřadit platbu, zákazníka a údaje z platební karty bez toho, aby se narušilo šifrování a bezpečnost. Možnost platby kartou či okamžitou online platbou tedy není samozřejmostí, kterou by nabízel každý e-shop.
Vlastní konto pro správu plateb
Klasické platební brány fungují jako doplněk nebo přídavný modul pro e-shop, který automaticky zpracuje platby a převede peníze z bodu A do bodu B. Existují však i platební systémy, v rámci kterých si uživatel vytvoří účet a získá tak jakousi “virtuální peněženku”. Takovouto specifickou funkci však nemusí každý e-shop využít.
Automatické vyplňování formulářů
Úhrady jsou i díky platebním branám poměrně rychlé, ale vždy je co zlepšovat. Urychlit budoucí platby dokáže například dopředu vyplněný formulář v bance. Ne každá platební brána však dokáže data, která pak šetří drahocenné minuty, uchovávat. Integrace modulu do interního software v praxi znamená, že s jedním platebním účtem můžete zaplatit faktury bez přihlašování se do internetbankingu banky, ze které chcete fakturu zaplatit.
Platby do několika minut
Rychlost připsání platby od zákazníka na účet e-shopu je dalším důležitým faktorem při výběru platební brány. Do jednoho dne, do několika hodin, existují však i brány, které to zvládnou do několika minut nebo dokonce sekund. Výhodou rychlejších plateb je nejen okamžitá kontrola transakcí, ale také dostupnost financí ihned po provedené platbě.
Prověření transakcí
Útoky na platební systémy a odcizení citlivých údajů či peněz jsou dnes významným tématem na poli kybernetiky. Některé platební brány disponují funkcí, která platby neustále analyzuje. Prověřování transakcí a vyhodnocení rizik podle souboru kritérií a pomocí vybraných testů je automatické. Systém sám hledá rovnováhu mezi akceptováním a prevencí před podvodnými transakcemi. Pro majitele e-shopu i jeho zákazníky to znamená vyšší míru bezpečnosti.
Dobrým příkladem platebních bran s množstvím potřebných funkcí je například GoPay, Payout, Barion, Besteron či Trustpay.
Typickým zástupcem je i světoznámý PayPal, který navíc nabízí funkci digitální peněženky. Stačí si tam převést peníze a o bezpečnou platbu máte postaráno. Slovenská platební brána Payout má navíc doplňkovou službu, tzv. “risks checks”.
Výběr platební brány není jednoduchou záležitostí. Je třeba zvolit takovou, která nabízí funkce relevantní právě pro váš e-shop.
Zvolit si ten správný systém pro zpracování plateb je otázkou vašich preferencí. Neřiďte se pouze cenou, informujte se například také o poskytované technické podpoře, aby byl pro vás proces integrace platební brány rychlý a její následné fungování ve vašem e-shopu bezproblémové.