5min. doba čtení

Co je inbound marketing a pro koho je vhodný

Inbound marketing je moderní marketingová strategie, která se soustřeďuje na přitahování zákazníků k vaší nabídce. Na rozdíl od outbound marketingu, kdy se firmy svou komunikací snaží aktivně nacházet a oslovovat potenciální zákazníky, se inbound marketing snaží o pravý opak – aby se potenciální zákazníci sami identifikovali a oslovili firmu jako první.

Lukáš Bárta Lukáš Bárta
Managing Director Buldok Marketing s.r.o.
Co je inbound marketing a pro koho je vhodný

Co je inbound marketing?

Termín inbound marketing, nebo chcete-li příchozí marketing, není na marketingové scéně ničím novým. Mnoho zdrojů označuje za autora tohoto termínu Briana Halligana, spoluzakladatele a CEO společnosti HubSpot. Bez ohledu na jeho historii v sobě inbound nese mnoho shodných rysů s dalšími marketingovými směry, jakými jsou například direct marketing či vztahový marketing. Když se nad tím zamýšlím, inbound marketing není ve své podstatě ani tak novým marketingovým směrem, jako spíš logickou kombinací již existujících nástrojů a postupů.

Tak či tak, inbound marketing využívá blogování, SEO, sociální sítě, tvorbu relevantního obsahu a marketingovou automatizaci pro přivedení potenciálních zákazníků na webové stránky firmy.

Jakmile je takový uživatel na stránky přiveden, je dalším cílem inbound marketingu otevřít s ním diskusi a vést ho k provedení konverze.

Inbound marketing využívá blogování, SEO, sociální sítě, tvorbu relevantního obsahu a marketingovou automatizaci pro přivedení potenciálních zákazníků na webové stránky firmy.

Konverze má v tomto případě nejčastěji formu vyplněného dotazníku, nebo vyplněné e-mailové adresy výměnou za možnost stažení nějakého materiálu například e-booku, návodu, případové studie, cheatsheetu atp.

Takto získaný kontakt je pak v ideálním případě automaticky uložen do CRM, kde si ho buďto přebírá rovnou obchodník, nebo je zařazen k dalšímu zpracování marketingem a je dál posouván směrem k dokončení nákupu.

Mezi nástroje a kanály inbound marketingu patří:

 • obsahový marketing
 • SEO
 • blogování
 • tvorba nákupních person
 • sociální sítě
 • lead flows
 • email marketing
 • marketingová automatizace
 • část online reklamy
 • CRM

Inbound vs. outbound marketing

4 fáze inbound marketingu

 1. Přivedení
  První fází je přivedení potenciálních zákazníků na webové stránky pomocí relevantního obsahu.
 2. Konverze
  Cílem druhé fáze je udělat z návštěvníků leady a posbírat od nich základní informace, které pomohou určit, co daného člověka zajímá, a co potřebuje k dokončení nákupu.
 3. Uzavření obchodu
  S využitím již zjištěných informací uložených pohodlně v CRM v kombinaci s marketingovou automatizací jsou leady dále zpracovávány a vedeny k dokončení nákupu.
 4. Péče a opětovné zapojení
  Do poslední fáze spadají poprodejní aktivity, upselling, cross selling i soustavná péče a komunikace se zákazníky.

Pro koho je inbound vhodný?

V inboundu nezáleží, jestli jste B2B nebo B2C firma. Výsledky dokáže stejně dobře přinést oběma segmentům. Velkou roli zde ale hraje charakter prodávaného produktu a proces, který prodeji předchází.

Pokud prodáváte například průmyslového robota, jehož koupi musí zákazník dobře zvážit hned z několika úhlů, pak vám inbound marketing pomůže.

Inbound marketing je moderní marketingová strategie, která se soustřeďuje na přitahování zákazníků k vaší nabídce.

Pokud na druhou stranu prodáváte třeba oblečení, inbound marketing pro vás patrně nebude nejlepší volbou.

Obecně se dá říci, že rychloobrátkové či komoditní produkty nejsou pro inbound vhodné. Ovšem produkty, u kterých je rozhodovací proces delší, a kde kupující potřebuje před nákupem shromáždit a zpracovat dostatek informací, jsou pro inbound takřka ideální.

Výhody a nevýhody inboundu

Výhody:

 • finančně efektivní způsob, jak soustavně generovat nové obchodní příležitosti
 • pomáhá budovat dlouhodobé vztahy se zákazníky
 • přímý vliv na obchodní cíle
 • díky kvalitnímu obsahu vás bude cílové publikum vnímat jako experta v oboru
  zaměřený na hodnotu, nápomocný a nerušivý

Nevýhody:

 • vyžaduje strategické plánování
 • výsledky se nemusí dostavit okamžitě a je potřeba myslet dlouhodobě
 • vyžaduje aktivní zapojení na straně klienta
 • pro měření návratnosti investic je potřeba použít pokročilé a často placené nástroje
  vyžaduje široké spektrum marketingových dovedností

Proč mu věnovat pozornost?

Stejně jako se neustále vyvíjí marketing, se na druhé straně samozřejmě mění i nákupní chování zákazníků. Díky internetu a moderním technologiím jsou dnešní kupující mnohem lépe informováni, než kdy dříve. Informace o vaší společnosti, produktech, cenách, konkurenční nabídce už nemají na dosah ruky, ale na dosah palce.

Inbound marketing nám marketérům dává možnost poskytnout kupujícím odpovědi, které hledají ve chvíli, kdy je potřebují.

Sdílet článek
Lukáš Bárta
Managing Director Buldok Marketing s.r.o.

Marketér tělem i duší. Ředitel a zakladatel marketingové agentury Buldok Marketing s.r.o., která pomáhá B2B firmám plnit jejich obchodní cíle.

Tento článek ti přináší

Buldok Marketing s.r.o.

<span style="font-weight: 400">Potřebujete více návštěvníků, více poptávek a více prodejů? Pomůžeme vám. Jsme marketingová agentura zaměřená na výkonnostní marketing pro firmy, které chtějí růst. Jsme certifikovaný HubSpot Partner.</span>

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
5min. doba čtení

Jak může neuromarketing pomoci vaší firmě?

Obchodníci si lámou hlavu nad tím, jak přesvědčit zákazníky k nákupu. Existuje mnoho případových studií, jak pozitivně ovlivnit chování spotřebitelů. Dokážeme někdy nahlédnout do hlavy zákazníka? Už teď nám může hodně říci neuromarketing.

Přečíst článek
6min. doba čtení

Jak vylepšit výkon Shopping a Performance Max kampaní v Google s pomocí CSS programu

Každý inzerent se vždy snaží optimalizovat rozpočty v kampaních tak, aby dosáhl svých cílů. Tyto cíle se u každého inzerenta liší, ať už jde o určité procento ROAS, větší prodeje, menší PNO atd. Samozřejmě není snadné dosáhnout cílů, a kromě znalostí potřebujete i nástroje, které vám pomohou splnit očekávání. Jedním z těchto nástrojů je CSS […]

Darko Ďurica Darko Ďurica
Global Account Manager
Přečíst článek
7min. doba čtení

Značky, které zvýší výdaje za marketing v roce 2023, porostou

Co všechno ovlivní digitální marketing v tomto roce? Už stačilo zpráv o krizi a špatných vyhlídkách pro rok 2023. Tak to pojďme vzít z jiného konce. Prozradíme vám, co letos v digitálním marketingu nepřehlédnout a jak čerpat z toho “zlého”. Protože jak řekl závodník Formule 1 Ayrton Senna: „Za pěkného počasí nemůžete předjet 15 aut. […]

Lucie Marková Lucie Marková
Marketing Manager
Přečíst článek