Podle současných pravidel jsou od cla osvobozeny zásilky v hodnotě do 150 eur, což je slepé místo, které nízkonákladoví prodejci jako Shein a Temu využívají ve svůj prospěch. Německý ministr financí Christian Lindner uvedl, že Německo podporuje zrušení této hranice na evropské úrovni. Ačkoli se ministerstvo financí zdrželo komentáře ke konkrétním případům, vyjádřilo obecný souhlas se snahou Evropské komise o aktualizaci celních pravidel.
HDE dlouhodobě kritizuje současné podmínky a tvrdí, že usnadňují tok levného zboží do Evropy. V loňském roce předložila Evropská komise návrhy řešení.
V prohlášení z května 2023 se uvádí: „Reforma rovněž ruší současnou hranici, podle níž je zboží v hodnotě nižší než 150 eur osvobozeno od cla, čehož hojně využívají podvodníci. V současné době je až 65 % takových zásilek vstupujících do EU podhodnoceno, aby se vyhnuly dovoznímu clu.“
Navzdory regulační kontrole si asijské platformy e-commerce, jako jsou Shein a Temu, mezi evropskými spotřebiteli stále získávají oblibu. Podle průzkumu kolínského Institutu pro výzkum maloobchodu (IFH) se četnost objednávek na Shein v Německu oproti roku 2023 více než zdvojnásobila, přičemž 22 % respondentů nakupuje na těchto stránkách alespoň jednou měsíčně.
Hlavním lákadlem pro spotřebitele jsou nízké ceny. Dvě třetiny nakupujících se zaměřují na výhodné nákupy a polovina z nich kupuje zboží, které by si jinak nemohla dovolit. „Lidé v Německu se velmi zaměřují na ceny. Bez inflace a nejistoty by Temu a Shein v této zemi tak rychle nerostly,“ vyjádřil se v Tagesschau Kai Hudetz, generální ředitel IFH.
Potenciální zrušení bezcelní hranice 150 eur vyvolává otázky ohledně budoucnosti asijského elektronického obchodu v Evropě. Temu a Shein shodně uvádějí, že jejich cenové strategie nejsou závislé na stávajících celních předpisech EU.