2min. doba čtení

Založila Theranos, investoři ji milovali. Nyní byla odsouzena k 11 letům vězení

Zakladatelka společnosti Theranos Elizabeth Holmesová byla minulý pátek odsouzena k více než 11 letům vězení. Podváděla totiž investory v jejím start-upu na testování krve, jehož hodnota byla vyčíslena na devět miliard dolarů.

Založila Theranos, investoři ji milovali. Nyní byla odsouzena k 11 letům vězení

Podle novináře Johna Carreyroua byla Elizabeth Holmesová odsouzena ke 135 měsícům, což je něco málo přes 11 let vězení. Podle Alexisa Keenana z Yahoo Finance se bude muset 27. dubna 2023 dostavit do vězení a po propuštění ji čekají další tři roky pod dohledem.

Revoluce v testování krve?

Elizabeth Holmesová odešla z vysoké školy, když jí bylo 19 let, aby založila společnost Theranos. Věřila, že způsobí revoluci ve zdravotnictví díky přístrojům, které podle společnosti dokážou provést desítky testů pomocí jediné kapky krve namísto plné zkumavky.

 V americkém Silicon Valley byla nesmírně populární a investoři do její společnosti vložili obrovské miliony. Start-up podpořili investoři jako Rupert Murdoch, Henry Kissinger a Larry Ellison a v jeho představenstvu byl i bývalý ministr zahraničí George Shultz.

Později (2015) se však ukázalo, že Holmesové technologie nedokáže provést testy, o kterých ona tvrdila přesný opak. Holmesová a generální ředitel Sunny Balwani byli obviněni v roce 2018, přičemž ve stejném roce společnost Theranos zanikla.

|

 

Klíčová fakta

  • Před vynesením rozsudku americký okresní soudce Edward Davila uvedl, že nejméně 10 obětí Theranosu bylo okradeno o zhruba 121,1 milionu dolarů a skutečnost, že Holmesová nepřijala odpovědnost za své činy, podle deníku Wall Street Journal nehraje v její prospěch. 
  • 38letá podnikatelka byla začátkem letošního roku usvědčena v případě tří podvodů a jednoho spiknutí. Vinnou však byla uznána pouze v rámci obvinění týkajících se investorů, ale ne lékařů nebo pacientů.
  • Její obchodní partner Sunny Balwani byl odsouzen za 12 podvodů a spiknutí. Rozsudek má být vynesen 7. prosince.
  • Holmesové hrozilo až 20 let vězení. A zatímco její tým žádal, aby tam strávila jen 18 měsíců, státní zástupci požadovali 15 let, tři roky podmíněně a finanční kompenzaci v hodnotě 800 milionů dolarů.
  • Tým zakladatelky společnosti Theranos uvedl, že více než 130 lidí poslalo podpůrné dopisy pro Holmesovou. Byli mezi nimi bývalí zaměstnanci a investoři.
Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+