5min. doba čtení

Výhody a nevýhody WooCommerce pro ecommerce

Vytvoření webu eshopu během pár kliknutí. Snadná správa, dobrý přehled a široké množství dalších funkcí. To vše nabízí opensource plugin pro WordPress – WooCommerce. Díky jednoduché instalaci a širokým možnostem jeho přizpůsobení tento bezplatný zásuvný modul využívá více než čtvrtina internetových obchodů z celého světa.

Lukáš Horák Lukáš Horák
Copywriter Mergado
Výhody a nevýhody WooCommerce pro ecommerce

Tento oblíbený WordPress plugin byl zveřejněný v září 2011. Podle čísel, která na svém webu WooCommerce uvádí, je současné zastoupení této služby ve světě přes 28 %. WooCommerce celosvětově využívají všechny typy eshopů – převážně se však rekrutují ze segmentu malých a středních společností. Ačkoliv modul naučíte snadno češtinu, v České republice na něm obchodují spíše menší eshopy. Podle přehledu webu BuiltWith používá v Česku WooCommerce plugin necelých 700 internetových obchodů.

Jedná se o bezplatnou, otevřenou službu, jejíž šablony a rozšíření můžete sami jednoduše editovat i bez velkých znalostí programování.

Proč k tvorbě internetového obchodu využít WooCommerce

Široká obliba Woocommerce vychází z toho, že se jedná o bezplatnou, otevřenou službu, jejíž šablony a rozšíření můžete sami jednoduše editovat i bez velkých znalostí programování. Vytvoříte zde profesionálně působící řešení pro jakýkoliv druh eshopu, v němž kromě editace profilu dokážete sledovat konverze, přihlášení, sledování zásilek aj. Váš zákazník tu zároveň získá všechny potřebné informace o stavu právě probíhající objednávky.

Jaké jsou výhody WooCommerce

Cena

WooCommerce je – stejně jako celý WordPress – zdarma. Jeho bezplatnost je pouze vstupní výhoda. Je třeba si uvědomit, že instalací tohoto modulu na váš web začíná proces přizpůsobení WooCommerce specifickým podmínkám vašeho eshopu.

Vzhled

Díky rozsáhlému množství šablon, které WordPress nabízí, odpadá nutnost shánění grafika. Pokud se rozhodnete vytvořit vzhled eshopu sami, mějte na paměti, že by kromě atraktivního designu měla zvolená šablona (k dispozici máte šablony zdarma i placené) být responzivní a podporovat lokalizaci do češtiny.

Vysoká funkčnost

Možnost umístit na web nové funkce a vylepšit jeho vlastnosti je jedna ze základních výhod WooCommerce. Tyto pluginy vám umožní eshop lépe zabezpečit, propojit ho se sociálními sítěmi, zkvalitnit obrazovou inzerci nebo jej zviditelnit prostřednictvím vhodných SEO metod. Pomocí rozšíření můžete sledovat vše od přehledu daní, přes skladovou dostupnost zboží až po stav zákaznických účtů. V nastavení modulu můžete spravovat cenu dopravy, vytvářet slevové akce či nabízet odběr newsletteru. Další možnosti poskytují placené pluginy.

Čeština

Jakmile nainstalujete a aktivujete WooCommerce, na váš web se s ním nainstaluje i čeština. Některá rozšíření českou verzi nemají. Plugin WooCommerce Čeština vám některá z nich do češtiny přeloží.

Nevýhody

Světová rozšířenost

Celosvětová oblíbenost používání WordPressu s sebou zároveň nese i nevýhodu. Tak, jak je oblíbený pro uživatele, je oblíbený i pro lidi, kteří na webu škodí. Pokud si nainstalujete pár bezpečnostních pluginů a budete všechna rozšíření pravidelně aktualizovat, možnost útoku na váš eshop se výrazně sníží. 

Pokud si nainstalujete pár bezpečnostních pluginů a budete všechna rozšíření pravidelně aktualizovat, možnost útoku na váš eshop se výrazně sníží.

Profesionalita

Díky tomu, že se pomocí WooCommerce vytváří eshopy na míru, je jeho největší nevýhodou samotný majitel obchodu. Buďte proto profesionály – starejte se o svůj eshop, věnujte čas jeho vylepšování. A pokud WordPressu ani WooCommerce nerozumíte, zaměstnejte profesionála, který se o bezproblémový běh vašeho obchodu postará.

Zaměstnejte programátora

Samotná instalace pluginu je pouhý začátek. Po přidání WooCommerce je třeba vybrat a nastavit vzhled webu, nainstalovat základní (a pokročilá) rozšíření a pravidelně se věnovat zabezpečování a aktualizaci. Vývojem webů pro WordPress se živí tisíce programátorů. Pokud potřebujete, aby tuto práci z časových či technických důvodů vykonal někdo za vás, najměte si vývojáře, který tyto úpravy udělá. WooCommerce obsahuje systém hooků, shortcodů a rozsáhlou dokumentaci, jejichž pomocí vývojáři snadno vytvoří a upraví obchod, který bude odpovídat vašim požadavkům.

Díky rozsáhlé nabídce doplňků si eshop přizpůsobíte podle vlastních požadavků.

Rozšiřujte funkce

Obliba WooCommerce je z velké části založena na rozsáhlé nabídce doplňků, jimiž si eshop přizpůsobíte podle vlastních požadavků. Kromě základních bezpečnostních pluginů jako je Wordfence a iThemes či vizuálního Storefront a jeho add-onů, máte na výběr z velkého množství dalších rozšíření.

Často využívané pluginy:

  • České služby – umožňuje přidat velké množství služeb jako nastavení kategorií pro Zbozi.cz, Heureku a Google Nákupy, využívání XML feedu pro výše zmíněné zbožáky či měření konverzí od Zbozi.cz a Heureky

Rozšíření pro WooCommerce je celá řada. Navštivte stránku WordPress pluginů a vyberte si pro vás ty nejvhodnější.

Chcete přispět k vývoji WooCommerce, navštivte úložiště na GitHubu, které obsahuje množství návodů na to, jak se do vývoje zapojit.

Pokud zvažujete tvorbu plnohodnotného eshopu, Woocommerce vám nabízí bezpečnou platformu, kterou dokážete přizpůsobit širokému množství požadavků. Navíc vás oproti koupi hotového eshopového řešení vás nebude stát skoro nic.

Sdílet článek
Lukáš Horák
Copywriter Mergado

Copywriter české mutace blogu společnosti Mergado, která poskytuje nástroj pro optimalizaci inzerce na zbožových srovnávačích.

Mergado technologies, s.r.o.
Tento článek ti přináší

Mergado technologies, s.r.o.

Více o této společnosti

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
8 tipů pro optimalizaci feedů a úspěšnou online expanzi
8min. doba čtení

8 tipů pro optimalizaci feedů a úspěšnou online expanzi

Feedy zůstávají pro mnoho e-shopů atraktivní volbou produktového propojení v rámci online expanze na nové trhy. Jak s feedy pracovat efektivně a na co si dát pozor? Objevte svět produktových feedů a zjistěte, jak specializované aplikace mění pravidla hry ve správě feedů a usnadňují digitální expanzi e-shopů.

Redakce Redakce
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+