3min. doba čtení

Vánoce jako nejlepší výsledek českého e-commerce

E-commerce v Česku prochází bouřlivým obdobím. Po výrazném růstu v období 2019 – 2021 již druhým rokem po sobě klesá. Dlouho očekávané zlepšení přineslo až klíčové poslední čtvrtletí letošního roku, kdy prodeje vzrostly o 2 %. Přesto ve srovnání s předchozím rokem zůstává pozadu na úrovni -6 %.

Vánoce jako nejlepší výsledek českého e-commerce
Zdroj: Depositphotos

Roční obrat dosáhl 185 miliard korun a dominují mu především velcí hráči. “Za první tři měsíce loňského roku jsme měli meziroční propad o 13 %, kdy jsme se stále potýkali s vysokou inflací a nedařilo se ani dřív oblíbeným povánočním výprodejům. Naději na návrat k přirozenému růstu jsme dostali po druhém kvartálu, který skončil – 8 %. Silný byl zejména květen, kdy se sledované hodnoty blížily k nule. Nadějné vyhlídky se však rozplynuly v teplém a hlavně dlouhém létě a třetí čtvrletí skončilo opět -11 %. Viděli jsme však, že lidé si už zvykli nakupovat online, jen pořizují věci s nižší hodnotou, což se také projevilo na nižší průměrné výši objednávky,” ohlíží se za uplynulým rokem David Chmelař, generální ředitel Heureka Group.

“Loňský rok znovu ovlivnila vysoká inflace, která pro obchodníky znamenala rostoucí náklady, a to současně s menší ochotou spotřebitelů utrácet. I proto došlo k drobnému poklesu počtu e-shopů na českém trhu z 50 100 na 49 900. On-line trh se neustále dynamicky vyvíjí. Objevují se na něm noví zahraniční hráči, zákazníci očekávají lepší a lepší služby. Do hry navíc stále více vstupuje umělá inteligence. A také nesmíme zapomínat, že nová generace nakupujících se v řadě aspektů od těch předchozích liší. Rozhodně tak nebude o další výzvy pro naše e-shopy nouze,” vysvětluje Jan Vetyška, výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci.

Oblíbené kategorie zůstávají

Za poslední roky jsme svědky fascinující revoluce v e-commerce. Zejména díky pandemii se do online prodeje dostali obchodníci se sortimentem, který ještě nedávno mohl ožít jen v reálném prostoru kamenných obchodů. “Lidé chtějí využívat výhod online nakupování bez ohledu na druh zboží. Chtějí mít možnost porovnat si ceny, přečíst si recenze a vybrat si takového prodejce, který jim vyhovuje a nabízí za vydané peníze nejlepší službu. Na internetu si pořizují i věci s nižší pořizovací cenou, což může obchodům získat pravidelně se vracející zákazníky,” přibližuje výkonný ředitel Heureka CZ/SK Jan Mayer.

 

Elektronika si v prodejích dlouhodobě držela prim, ale s plynoucími léty postupně ustupuje. V roce 2019 zastávala 25 % trhu, aktuálně její podíl klesl na 22 %. Na druhé straně se postupně rozrůstá oblast krásy a zdraví, která se od roku 2019 z 6 % rozrostla na současných 8 %.

Počasí má na nákupy nemalý vliv – třetímu kvartálu díky vysokým teplotám dominovaly bazény a prodeje vzrostly o třetinu. S prvním sněhem se zas zvedly prodeje sněžních fréz. Kategorii skokanů však dominují sedací soupravy.

Energetická krize a válka na Ukrajině v loňském roce zvýšily prodej elektrických generátorů nebo výrobků spojených s vytápěním. Propadákem roku byly zejména elektrické generátory – pokles o celých 75 %. Hned za nimi skončily krbová kamna s -56 % a kotly s -47 %. “Nasycení dosáhl trh s elektrokoloběžkami (-36 %), stejně tak automatické kávovary, které zažívaly velký boom v době home-officů, se v roce 2023 propadly o více než čtvrtinu. Překvapením je výrazný propad notebooků (-16 %), jedné z tradičních kategorií na internetu,” uvádí zpráva Heureky.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Nákupní chování Indů se mění
3min. doba čtení

Nákupní chování Indů se mění

Čína už není nejlidnatější zemí. V roce 2022 ji předběhla Indie s více než 1,43 miliardami lidí. Sledovat změnu spotřebitelského chování v nejobydlenější zemi proto může být dobrý indikátor toho, kam se ubírá nákupní chování.

Redakce Redakce
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+