2min. doba čtení

Uber prochází náročným obdobím. Deník Guardian zveřejnil interní dokumenty

Podle dokumentů, které v neděli zveřejnil britský deník The Guardian, Uber údajně porušoval zákony, používal násilí proti řidičům a tajně lobboval u vlád, když expandoval po celém světě.

Uber prochází náročným obdobím. Deník Guardian zveřejnil interní dokumenty

Desítky tisíc uniklých e-mailů a chatů

Noviny odhalily 124 000 uniklých dokumentů nazvaných Uber files. Dokumenty pocházejí z let 2013-17, kdy společnost vedl její spoluzakladatel Travis Kalanick, a podle listu The Guardian ukazují na eticky pochybné praktiky jejích manažerů.

Noviny zveřejnily 83 000 e-mailů, včetně zpráv zaslaných prostřednictvím iMessages a Whatsapp, které ukazují často nekompromisní komunikaci mezi Kalanickem a vrcholovým vedením společnosti Uber.

Lobbování politiků

Tyto zprávy také upozorňují na to, jak se společnost Uber snažila posílit své postavení lobbováním u politiků, podnikatelů a v médiích. Mezi uniklými dokumenty je i výměna zpráv mezi Kalanickem a současným francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, který společnosti tajně pomáhal. Ještě jako ministr hospodářství zprostředkoval potřebné kontakty pro Uber. Podle deníku The Guardian se zdá, že se Macron dokonce měl tajnou dohodu s odpůrci Uberu ve francouzském kabinetu.

Z jednoho dokumentu vyplývá, že Uber plánoval v roce 2016 utratit 90 milionů dolarů za lobbování.

Jak popisuje The Guardian, Uber má nyní hodnotu 43 miliard dolarů a denně uskuteční 19 milionů jízd. Její obchodní model podkopal trh s taxíky a donutil vlády změnit zákony, aby připravily půdu pro model nájemní smlouvy s aplikací.

“Deník Guardian provedl celosvětové vyšetřování úniku souborů společnosti Uber a poskytl údaje redaktorům, kteří jsou součástí Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ).”

Uber v reakci na únik informací přiznal “chyby a omyly”, ale uvedl, že se společnost po roce 2017 pod vedením současného šéfa Dara Khosrowshahiho změnila. “Nebudeme a nechceme omlouvat minulé chování, které zjevně není v souladu s našimi současnými hodnotami. Místo toho žádáme veřejnost, aby nás posuzovala podle toho, co jsme udělali za posledních pět let a co uděláme v letech následujících,” uvedl Uber v prohlášení.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+