5min. doba čtení

Týdenní sumář 22/2024: Tištěný e-commerce časopis, vliv spotřebitelských bojkotů na značky, turecké online prodeje rostou

TikTok sjednotil platformu. LinkedIn změnil miniatury obrázků. Zveme vás na zajímavé a inspirativní akce.

Týdenní sumář 22/2024: Tištěný e-commerce časopis, vliv spotřebitelských bojkotů na značky, turecké online prodeje rostou

Začněme novinkou přímo z naší redakce – stala se velká věc, vydali jsme tištěný časopis! V prvním čísle najdete rozhovory se zajímavými osobnostmi slovenského e-commerce, jako jsou Adriana Sečkárová ze Seoline a Michaela Královičová z Infinity Standard. Tony Dúbravec se podívá na to, jak řeší sociální sítě ti nejlepší, a přinese klíč, jak k nim přistupovat. Dalibor Cicman, jehož značka GymBeam válcuje žebříčky nejlépe vydělávajících e-shopů, se podělil o 5 tipů, jak můžete i vy posunout e-commerce kupředu. Magazín bude přílohou červnového vydání časopisu Strategie nebo si jej můžete zdarma předplatit přímo na ecommercebridge.sk/předplatné.

Nedávný průzkum společnosti YouGov Surveys odhalil dopad spotřebitelských bojkotů na značky v arabském světě. Studie ukazuje, že až dvě třetiny spotřebitelů omezily nákupy značek kvůli skandálům, zatímco v Saúdské Arábii je to 72 % a v Emirátech 60 %. Mezi hlavní důvody bojkotu patří politické nebo sociální postoje, závadné výrobky, nevhodná reklama a neetické praktiky. Až 73 % spotřebitelů věří, že bojkot přináší změnu. Bylo prokázáno, že po cíleném omezení značky se k nim většina z nich do šesti měsíců stejně vrátí. Často je to proto, že společnosti zlepšily své výrobky nebo služby. Značky by však měly pečlivě řídit svou pověst a vyhýbat se skandálům, které by vedly k bojkotu.

Studie společností Snapchat a TransUnion ukazuje, že klíčem k maximalizaci návratnosti investic je nalezení rovnováhy mezi značkovými a výkonnostními kampaněmi. Analýza zahrnovala údaje od 36 inzerentů z různých odvětví, včetně obchodu a technologií, s celkovými investicemi přesahujícími 15 miliard dolarů. Snapchat dokonce předčil ostatní sociální platformy v ukazateli ROAS.

Novinky z Youtube kanálu Ecommerce Bridge
Přihlásit se k odběru

TikTok Studio zjednodušuje proces tvorby obsahu integrací různých funkcí do jednoho systému. Umožňuje nahrávat, natáčet, upravovat a publikovat videa a zároveň nabízí automatické titulky, úpravu fotografií a automatické úpravy. Nahrazuje nástroje v Creator Center a poskytuje jednotné prostředí pro správu obsahu a interakcí. Tvůrci mohou spravovat příspěvky, komentáře a nastavení soukromí, zatímco platforma nabízí podrobnou analytiku.

Vladan Fejlek zDexfinity se ve studiu Ecommerce Bridge věnoval současným možnostem umělé inteligence v marketingu a její budoucnosti. Vyzdvihl rychlý vývoj nástrojů AI, které mohou výrazně změnit tvorbu obsahu, personalizaci a celkový standard marketingu pro e-shopy. Podívá se na to, jak by se e-shopy měly těmto změnám přizpůsobit a kde sledovat nejnovější trendy v AI. Dalším zajímavým tématem je, zda AI nahradí kreativitu lidí a agentur a jaká bude v budoucnu jejich přidaná hodnota. Vladan také uvedl příklady úspěšného využití AI ve firmách.

Vladan Fejlek, Dexfinity

LinkedIn změnil miniatury obrázků. U organických příspěvků, které odkazují na externí zdroje, se budou zobrazovat menší obrázky. Cílem této změny je zvýšit zapojení uživatelů a zvýšit zájem o sponzorované příspěvky. Pro uživatele to znamená větší význam nativního obsahu a vytváření článků přímo na LinkedIn.

Německá vláda podporuje plán na zrušení bezcelní hranice pro zásilky do EU nižší než 150 eur, což zasáhne asijské obchody, jako jsou Shein a Temu. Současná pravidla osvobozují od cla zásilky do této hodnoty, čehož využívají především nízkonákladoví prodejci. Německý ministr financí Christian Lindner tuto změnu na evropské úrovni podporuje. Evropská komise navrhla změnu pravidel, protože až 65 % těchto balíků je podhodnoceno. Přesto si Shein a Temu díky svým nízkým cenám získávají stále větší oblibu. Možné zrušení bezcelní hranice vyvolává otázky ohledně budoucnosti asijského elektronického obchodu v Evropě, ačkoli společnosti Shein a Temu tvrdí, že jejich cenové strategie nejsou na těchto předpisech závislé.

Týdenní podcast UPdate

V roce 2023 dosáhnou online výdaje v Turecku 53 miliard eur, což představuje nárůst o 115 %. Navzdory inflaci se počet transakcí zvýšil o 22,3 % na 5,87 miliardy. Podíl online obratu na celkových výdajích se zdvojnásobil na 20,3 %. Růst pokračuje i po pandemii, v roce 2024 se očekává nárůst transakcí na 6,67 miliardy. Že by se Turecko stalo příležitostí pro expanzi?

Minulý týden navštívil naše studio Libor Toporcer ze společnosti Invelity. Hovořil o efektivním výběru dodavatelů pro e-shopy pomocí férových výběrových řízení. Na Slovensku není běžné dělat tendry správným způsobem, proto ADMA vytvořila Férový tendr. Libor vysvětlil, jak celý proces funguje a proč je důležité mít správné hodnocení. Zdůraznil také, že je důležité přizvat externí odborníky a na co by měly firmy myslet při psaní zadání a hodnocení tendrů. Hovoří také o možnostech “sketch fee” pro agentury účastnící se tendrů.

Libor Toporcer, Invelity

Nyní krátké okno s pozvánkami na zajímavé akce. Vydejte se na Communication summit 2024. Uskuteční se 5. června v pražském O2 universum. Letos se zaměří na pozitivní komunikaci a řešení aktuálních výzev, jako jsou ESG a AI. Jedním z hlavních řečníků bude Daniel Stach, známý popularizátor vědy, který ukáže, jak komunikovat složitá témata přístupnou a srozumitelnou formou. Součástí programu jsou unikátní data o pozitivní komunikaci a nákupním chování, zkoumání AI v komunikaci a praktické příklady využití technologií v PR a marketingu. Tématy budou také udržitelnost a boj proti dezinformacím.

Zveme vás také na ZirconTech Summit 2024, který se uskuteční 6. června v X-bionic Sphere v Šamoríně. Akce je zaměřena na slovenské a české lídry na pozicích C-level. Summit nabízí prostor pro osobní rozhovory bez zásahů publika a zahrnuje panelové diskuse na téma marketingu, strategického vedení a provozu. Součástí akce bude také networking a after party.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+