
Tematická souvislost
Mnoho inzerentů se uchyluje k jednoduché zkratce jménem „ranky“. Ranky jsou stupnice udávající hodnotu stránky podle síly příchozích odkazů. Mnoho online služeb poskytujících SEO nástroje sleduje sílu zpětných odkazů a poskytuje simulaci ranků v hodnotách 0 – 100 (logaritmická hodnota).
Sledovat tuto hodnotu a nakupovat podle ní odkazy vetšinou v podobě článků je velice jednoduché. Spočívá pouze v porovnávání matematické hodnoty a ceny za článek. Nicméně tato zkratka je chybná a moc vám nepřinese.
Efektivnější linkbuilding a větší posun ve výsledcích vyhledávačů vám přinese důraz na tematickou souvztažnost. Jako příklad lze uvést firemní stránku společnosti stavějící dřevostavby, které 100 odkazů z širokého spektra tematicky různorodých webů vybíraných pouze na základě ranku nepřinese takový užitek jako 100 odkazů z webů o dřevě, dřevostavbách a stavebnictví.
Interně tomu říkáme „svatá tematická trojice“. Prvním bodem je téma odkazující stránky, druhým bodem je téma odkazu a třetím je téma odkazované stránky.
Linkbuildingová tematická trojice:
1) Téma odkazující stránky
2) Téma odkazů
3) Téma odkazované stránky
3) Téma odkazované stránky
Nejčastějším problémem firemních webů je třetí bod, a to je „téma na stránce“. Vyhledávač nemá důvod dávat do výsledků vyhledávání stránku, na kterou je tematicky odkazováno, ale o tématu na ni nic není. Často téma prostě na firemní stránce není. Uváděná firma, provozující pilu a stavějící dřevostavby, měla na svých stránkách údaje o firmě a možnostech pily na dřevo.
Ale samostatnou podstránku o dřevostavbách neměla. Celý linkbuilding tedy začal tím, že firma vytvořila stránku o tom, jaké dřevostavby staví a uvedla na ní informace o jejích dřevostavbách. Tím doplnila třetí tematický bod.
2) Téma odkazů
Odkaz má obsahovat tematické sousloví ve volné shodě, vhodné k cílové stránce. Popisek odkazu tedy bude „stavba dřevostaveb“, “dřevostavby na klíč“ a podobně. Častou chybou bývá odkazování jménem firmy. Odkaz by měl vést na tematickou stránku, což bývá podstránka s tématem. Další častou chybou zde je odkazování pouze na hlavní stránku webu, které neobsahuje téma.
Nevhodné: popisek odkazu: Pila Horák, odkazovaná stránka: https://pilahorak.cz
Lepší: popisek odkazu: Dřevostavby na klíč, odkazovaná stránka https://pilahorak.cz/drevostavby.html
1) Téma odkazované stránky
Celý odkazující web nemusí být o tématu, je to fanatické dogma pro některé linkbuildery, ale odkazující stránka by o tématu měla být. Typickým příkladem je silný odkaz z online novin. Neexistuje silný deník o dřevostavbách s 100 tisící návštěvníky denně, ale existuje spoustu všeobecných novin, kde vám rádi napíšou tematický článek a tím vytvoří tematickou stránku.
Odkazující stránka obsahuje spoustu textu kolem článku a tím ředí tematičnost. Proto je vhodné vyhýbat se krátkým článkům o jedné normostraně, ale je dobré psát delší články o dvou až pěti normostranách. Tím zředíte okolní netematický text stránky a zvýšíte tematickou relevanci článku. Vyhledávači tím dáte více informací, z kterých vyhodnotí o čem se v tom článku píše.
Organik
Kupujte články tam, kde je „organik“, tedy návštěvnost z vyhledávačů. Tím se vyhnete nákupu odkazů ze stránek, které vyhledávače z různých důvodů ignorují a nepřinesou vám žádnou hodnotu. 10 levných odkazů (článků) ze stránek bez organiku vám přinese menší užitek než 1 drahý (odkaz) článek z webu se silným organikem za stejnou cenu jako 10 levných článků.
10x500Kč <1x5000Kč
Ve stručnosti: organik se dělí na organická klíčová slova a organickou návštěvnost. Organická klíčová slova v přeneseném výrazu říkají, zda je na webu dost kvalitního obsahu, aby stálo vyhledávači za to na ten obsah odkazovat z výsledků vyhledávání. Organická návštěvnost nám říká, jak je ten obsah kvalitní. Čím je obsah kvalitnější, tím výše ve výsledcích vyhledávání vyhledávač zobrazuje web a tím více mu posílá návštěvnosti.
Co si zapamatovat:
1) Tématická svatá trojice: téma na odkazující stránce, téma odkazu a téma na odkazované stránce.
2) Vybírejte weby s „organikem“.