4min. doba čtení

Tematičnost a organik v linkbuildingu

Porozumění základním pravidlům linkbuildingu vám pomůže vyvarovat se základních chyb, které znehodnotí vaše linkbuildingové snažení. Vytvořte si kvalitní odkazový profil s několik jednoduchými radami a dejte vyhledávačům to co hledají.

Tematičnost a organik v linkbuildingu

Tematická souvislost

Mnoho inzerentů se uchyluje k jednoduché zkratce jménem „ranky“. Ranky jsou stupnice udávající hodnotu stránky podle síly příchozích odkazů. Mnoho online služeb  poskytujících SEO nástroje sleduje sílu zpětných odkazů a poskytuje simulaci ranků v hodnotách 0 – 100 (logaritmická hodnota).

Sledovat tuto hodnotu a nakupovat podle ní odkazy vetšinou v podobě článků je velice jednoduché. Spočívá pouze v porovnávání matematické hodnoty a ceny za článek. Nicméně tato zkratka je chybná a moc vám nepřinese.

Efektivnější linkbuilding a větší posun ve výsledcích vyhledávačů vám přinese důraz na tematickou souvztažnost. Jako příklad lze uvést firemní stránku společnosti stavějící dřevostavby, které 100 odkazů z širokého spektra tematicky různorodých webů vybíraných pouze na základě ranku nepřinese takový užitek jako 100 odkazů z webů o dřevě, dřevostavbách a stavebnictví.

Interně tomu říkáme „svatá tematická trojice“. Prvním bodem je téma odkazující stránky, druhým bodem je téma odkazu a třetím je téma odkazované stránky.

Linkbuildingová tematická trojice:

1) Téma odkazující stránky

2) Téma odkazů

3) Téma odkazované stránky

3) Téma odkazované stránky

Nejčastějším problémem firemních webů je třetí bod, a to je „téma na stránce“. Vyhledávač nemá důvod dávat do výsledků vyhledávání stránku, na kterou je tematicky odkazováno, ale o tématu na ni nic není. Často téma prostě na firemní stránce není. Uváděná firma, provozující pilu a stavějící dřevostavby, měla na svých stránkách údaje o firmě a možnostech pily na dřevo.

Ale samostatnou podstránku o dřevostavbách neměla. Celý linkbuilding tedy začal tím, že firma vytvořila stránku o tom, jaké dřevostavby staví a uvedla na ní informace o jejích dřevostavbách. Tím doplnila třetí tematický bod.

2) Téma odkazů

Odkaz má obsahovat tematické sousloví ve volné shodě, vhodné k cílové stránce. Popisek odkazu tedy bude „stavba dřevostaveb“, “dřevostavby na klíč“ a podobně. Častou chybou bývá odkazování jménem firmy. Odkaz by měl vést na tematickou stránku, což bývá podstránka s tématem. Další častou chybou zde je odkazování pouze na hlavní stránku webu, které neobsahuje téma.

Nevhodné: popisek odkazu: Pila Horák, odkazovaná stránka: https://pilahorak.cz

Lepší: popisek odkazu: Dřevostavby na klíč, odkazovaná stránka https://pilahorak.cz/drevostavby.html

Týdenní podcast UPdate

1) Téma odkazované stránky

Celý odkazující web nemusí být o tématu, je to fanatické dogma pro některé linkbuildery, ale odkazující stránka by o tématu měla být. Typickým příkladem je silný odkaz z online novin. Neexistuje silný deník o dřevostavbách s 100 tisící návštěvníky denně, ale existuje spoustu všeobecných novin, kde vám rádi napíšou tematický článek a tím vytvoří tematickou stránku.

Odkazující stránka obsahuje spoustu textu kolem článku a tím ředí tematičnost. Proto je vhodné vyhýbat se krátkým článkům o jedné normostraně, ale je dobré psát delší články o dvou až pěti normostranách. Tím zředíte okolní netematický text stránky a zvýšíte tematickou relevanci článku. Vyhledávači tím dáte více informací, z kterých vyhodnotí o čem se v tom článku píše.

Organik

Kupujte články tam, kde je „organik“, tedy návštěvnost z vyhledávačů. Tím se vyhnete nákupu odkazů ze stránek, které vyhledávače z různých důvodů ignorují a nepřinesou vám žádnou hodnotu. 10 levných odkazů (článků) ze stránek bez organiku vám přinese menší užitek než 1 drahý (odkaz) článek z webu se silným organikem za stejnou cenu jako 10 levných článků.

10x500Kč <1x5000Kč

Ve stručnosti: organik se dělí na organická klíčová slova a organickou návštěvnost. Organická klíčová slova v přeneseném výrazu říkají, zda je na webu dost kvalitního obsahu, aby stálo vyhledávači za to na ten obsah odkazovat z výsledků vyhledávání. Organická návštěvnost nám říká, jak je ten obsah kvalitní. Čím je obsah kvalitnější, tím výše ve výsledcích vyhledávání vyhledávač zobrazuje web a tím více mu posílá návštěvnosti.

Co si zapamatovat:

1) Tématická svatá trojice: téma na odkazující stránce, téma odkazu a téma na odkazované stránce.

2) Vybírejte weby s „organikem“.

Sdílet článek
Martin Jersák

Linkbuilder, webový programátor a webdeveloper. 20 let zkušeností v online businessu.

PR Yard
Tento článek ti přináší

PR Yard

Online platforma pro objednání reklamních článků (zpětných odkazů) a redakčních služeb.

Viac o tejto spoločnosti

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Proč investovat do produktové fotografie od profesionála?
4min. doba čtení

Proč investovat do produktové fotografie od profesionála?

Myslíte si, že nafotit vaše produkty zvládne bez problémů i některý z vašich zaměstnanců? Určitě zvládne, faktem ovšem je, že výsledné produktové fotografie od laika nikdy nedosáhnou kvality výstupu od profesionála. Produktový fotograf využívá své know-how, zkušenosti a různé triky, aby výsledné fotografie pozvedly vaši značku na vyšší úroveň a podpořily tak vaše prodeje. Mluvíme […]

Dušan Paulovič Dušan Paulovič
Copywriter & UI Designer
Přečíst článek
100 praktických rad pro kreativce a jeho klienta část 4.
5min. doba čtení

100 praktických rad pro kreativce a jeho klienta část 4.

Každá z našich rad je naší osobní zkušeností a trvalo nám dlouho, než jsme to celé pochopili. Odevšad totiž posloucháme jako my, kreativci, musíme být efektivní, rozhledění, draví, ale všeho moc škodí. Berte naše rady jako doporučení a tipy z praxe, abyste nemuseli dělat stejné chyby.

Stanislav Koleštík Stanislav Koleštík
Creative director a CEO Koleštík – Skvelý nápad
Přečíst článek
Obal jako klíčový prvek marketingu
3min. doba čtení

Obal jako klíčový prvek marketingu

Obal je nepostradatelnou součástí každého produktu a plní mnoho funkcí. Základní je, pochopitelně, ochrana zboží pro účely distribuce a skladování. Hned potom ale nastupuje marketing. Primární funkcí obalu je zachování vlastností daného produktu tak, aby se dostal ke koncovým zákazníkům v požadovaném a nepoškozeném stavu. Především u potravin, hygienických produktů, léčiv a podobně je ochranná […]

Tomáš Zadák Tomáš Zadák
CEO at Ler.studio
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+