Místo žaloby bude uzavřena dohoda
Finální převzetí známé herní společnosti je naplánováno na nejbližší dny. Pravděpodobně největší potenciální překážce, žalobě ve Spojených státech, se však nyní podařilo vyhnout. Ve Spojeném království, kde rovněž čelila odporu, vypadá situace nadějně.
Pro Microsoft se jedná o rekordní nákup, nejdražší transakci v herním průmyslu a kromě toho o nesmírně významný obchod. Microsoft za Activision Blizzard zaplatí 68,7 miliardy dolarů. Vzhledem k dopadu na odvětví a posílení jeho pozice však tento krok vyvolává obavy u regulačních orgánů a konkurentů. Rozhodnutí amerického soudu je však zatím nejsilnějším signálem, že plány Microsoftu uzavřít obchod v červenci by se měly naplnit.
V červnu požádala americká Federální komise pro obchod (FTC) zámořský soud, aby dočasně zablokoval převzetí společnosti Blizzard společností Activision. Soud v San Francisku však nyní rozhodl ve prospěch společnosti Microsoft a návrh na zastavení nákupu zamítl. Spojení obou společností prý neohrozí tržní prostředí. Americký soud se postavil na stranu Evropské komise, která po přezkoumání dala v květnu transakci zelenou. FTC se však ještě může odvolat.
“Jsme vděčni sanfranciskému soudu za jeho rychlé rozhodnutí a věříme, že i ostatní jurisdikce budou situaci řešit včas. Jak jsme již několikrát během tohoto procesu prokázali, jsme plně připraveni pokračovat ve spolupráci na řešení všech otázek regulace trhu,” uvedl prezident společnosti Microsoft Brad Smith.
Společnost Microsoft čelila značnému odporu také ve Spojeném království, jehož antimonopolní úřad nákup zablokoval. Microsoft se odvolal a případ se dostal k soudu, ale po rozhodnutí USA britská strana uvedla, že je nepravděpodobné, že by se v něm pokračovalo. “Jsme připraveni vyslechnout návrhy Microsoftu na úpravu transakce tak, aby byly odstraněny obavy uvedené v naší zprávě. Souhlasili jsme s přerušením soudního sporu, abychom se mohli těmito návrhy přednostně zabývat,” uvedl mluvčí regulačního orgánu.
Credit: CC.cz