3 min. doba čtení

Švédsky startup Karma zachraňuje tony potravín

Aplikace pro předcházení plýtvání potravinami si již získala přízeň čtvrt milionu uživatelů. Jak mohou prodejci, zákazníci a tvůrci tohoto jedinečného nápadu těžit z prodeje posledních potravin?

Švédsky startup Karma zachraňuje tony potravín
Zdroj: Depositphotos

Každý rok se vyhodí třetina všech potravin, což celosvětově znamená až 1,3 miliardy tun odpadu. Není divu, že potravinářský průmysl zanechává značnou ekologickou stopu – od obrovského množství zdrojů potřebných k výrobě a distribuci produktů nebo surovin až po emise oxidu uhličitého ze skládek, které se hemží odpadem. Řešení však nabízí společnost Karma, kterou v roce 2016 ve Švédsku založili Hjalmar Ståhlberg Nordegren, Ludvig Berling, Mattis Larsson a Elsa Bernadotte.

Nápad, který pomáhá firmám a šetří planetu

Čtveřice už nějakou dobu programovala a vyvíjela aplikace, ale neustále toužila vytvořit něco, co by mělo skutečnou společenskou hodnotu. Zaměřili se na problematiku plýtvání potravinami a rozhodli se udělat něco s tím, že až třetina všech potravin vyprodukovaných na světě končí v koši.

Princip aplikace, kterou čtveřice vytvořila a která se jmenuje Karma, je jednoduchý – díky ní mohou restaurace, kavárny a obchody s potravinami prodávat spotřebitelům poslední neprodané, ale stále dobré, nezkazitelné produkty za nižší cenu.

Týdenní podcast UPdate

Maloobchodníci tak získávají příjmy z prodeje potravin, které by jinak přišly nazmar, získávají nové zákazníky a navíc snižují svůj dopad na životní prostředí, zatímco spotřebitelé dostávají čerstvé a chutné výrobky za poloviční nebo nižší cenu. A jak tento model funguje?

Uživatel aplikace Karma zaregistruje svou polohu a prohlédne si nabídku restaurací nebo řetězců, které se projektu účastní. Když najde jídlo nebo pokrm, na který má chuť, zaplatí za objednávku prostřednictvím aplikace a pak si ji do poslední hodiny vyzvedne. Aplikace také umožňuje uživateli sledovat své oblíbené podniky a nastavit si upozornění na nově přidaná jídla.

Startup také těží z netradičního obchodování, protože inkasuje 25 % z každé transakce provedené prostřednictvím aplikace.

Startup se uchytil i v jiných zemích

V srpnu 2018 získala společnost 12 milionů dolarů (přibližně 10,5 milionu eur) od několika rizikových fondů a také od známého výrobce spotřebičů.

Startup se postupně rozšířil do 150 měst ve Švédsku, ale působí také v Londýně a Paříži. Aplikaci pravidelně používá více než 250 000 lidí a své jídlo prostřednictvím Karmy nabízí více než tisíc provozoven. Aplikace Karma již za dobu své existence pomohla ušetřit více než 295 tun potravin.

Credit: Lucia Baníková

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Trendy a strategie pro vánoční sezónu 2024
3 min. doba čtení

Trendy a strategie pro vánoční sezónu 2024

Nedávná studie společnosti Acceleration Partners ukazuje, že prodejci a marketéři by si měli uvědomit několik významných změn v nákupním prostředí. Pochopení těchto změn a zavedení cílených vánočních nákupních trendů a strategií pro rok 2024 bude klíčové pro firmy, které chtějí maximalizovat svůj výkon v tomto kritickém období prodeje.

Redakce Redakce
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+