Zajímá mě
5. dubna 2022
5. dubna 2022

Slovenská firma Dedoles prožívala svůj „americký sen“. Ten se mění v noční můru

2 min čtení

Vzpomínáte si na tančící křečky? Dedoles svojí reklamou převálcoval internet a z malé firmy se v krátké době propracoval mezi top hráče ve svém segmentu. Popularita firmy rostla natolik, že se stala doslova slovenským virálem. Nyní však hromadně propouští zaměstnance. 

Zatímco v roce 2018 firma vykázala tržby na úrovni šesti milionů eur, v roce 2020 již atakovala hranici 50 milionů eur. Přesto ale vedení nechtělo usnout vavřínech a na další léta avizovalo smělé plány. Jak se ale ukazuje, firma přecenila své síly. Raketový růst může vystřídat strmý pád. 

Firma propustila 200 zaměstnanců 

Dedoles totiž řeší vážné problémy. V důsledku toho firma v uplynulých dnech propustila 200 zaměstnanců a potvrdila, že má problémy s placením faktur. 

E-shop Jaroslava Chrapka fungoval svých prvních 6 let se stabilním růstem, ovšem bez výraznějších ovací a úspěchů. V podstatě e-shop do roku 2017 prodával ekologická trička americké značky The Mountain. „Zlomový moment nastal na začátku léta 2018. Tehdy jsme se rozhodli, že začneme dělat vlastní produkty s originálním designem. Kromě designu jsme dostali pod kontrolu rovněž kvalitu produktu a marži. Díky tomu začal byznys fungovat mnohem lépe a raketově růst,“ vysvětloval Chrapko v létě loňského roku pro INDEX.

Ještě před rokem by nikoho nenapadlo, že společnost bude v roce 2022 řešit existenční problémy. Koneckonců představila nový omnichannel projekt, otevřela kamenné provozy a koupila britskou dropshippingovou společnost Something different Europe Ltd.

Pokles prodejů, platební neschopnost a hledání nového investora

Firma dosáhla v roce 2021 tržeb na úrovni 92 milionů eur a vykázala zisk. Tato pozitiva však mají jeden háček. „Naše investice a nákupy zboží byly ovšem dimenzovány na vyšší růst a poptávku, což ale vzhledem k pandemii a začátku války, s čímž souvisí i celkový pokles ekonomiky, nemůžeme zřejmě ani letos očekávat,“ přiznává firma s tím, že chování zákazníků se změnilo.

Jinak řečeno, firma zaznamenává pokles prodejů, s čímž souvisí i problémy se splácením faktur. „Se všemi dotčenými stranami však intenzivně komunikujeme a navrhujeme řešení, protože jsme čestná firma, která usiluje o korektní vztahy se všemi stranami,“ přesvědčuje vedení společnosti Dedoles.

Pomoci firmě má i nový investor. „Už začátkem roku jsme spustili proces jednání s potenciálními investory, kteří by nám měli pomoci v dalším růstu, pokud to tržní situace umožní, a v oslovení nových mezinárodních trhů. Celkově chceme přinést i jiný pohled do managementu firmy,“ naznačuje další směřování společnost Dedoles.

Získej novinky jako první

Prihlásením sa do noviniek súhlasíš s ich odberom a týmto úprimným dokumentom, ktorý sme k ochrane osobných údajov pripravili.

Autor článku