2min. doba čtení

Situace v online byznysu se začala projevovat propadem akcií

Situace na trhu elektronického obchodu se v posledních měsících výrazně změnila. Raketový růst povzbuzoval společnosti k odvážným rozhodnutím, ale vysoká inflace v kombinaci s celoplošným zdražováním přinutily spotřebitele utrácet střízlivěji. Již během posledních kvartálů loňského roku bylo možné zachytit signály, které oznamovaly změnu trhu. Zveřejněné hospodářské výsledky za první čtvrtletí tento trend potvrdily a akcie více společností padaly dolů. 

Situace v online byznysu se začala projevovat propadem akcií

Čtvrtletní hospodářské výsledky vylekaly investory 

Akcie společnosti Wayfair klesly o 26 %. Internetový prodejce nábytku klesl na nové 52týdenní minimum. Pokles aktivních zákazníků vedl k vyšším ztrátám, než se očekávalo. Výkonný ředitel společnosti Wayfair Niraj Shah uvedl, že „typický sezónní model postupného zvyšování poptávky, který podnik obvykle sledoval, se projevil v tlumené podobě“. Uvedl také, že kupující v této době věnují nezanedbatelnou část svých výdajů na zážitky, jako je cestování.

Akcie Etsy se propadly o 17 %. Americký marketplace vydal prohlášení pro druhé čtvrtletí, ve kterém očekává nepříznivé výsledky. Akcie společnosti Shopify klesly o téměř 15 %. Stalo se tak po její prognóze a očekávání nižších tržeb za první pololetí.

 Akcie společností The RealReal a Farfetch klesly přibližně o 11 %. Zatímco akcie společností Peloton a Revolve klesly každá o přibližně 9 %. Akcie společností Arby Parker a ThredUp klesly o 8 %. Akcie Poshmarku, známého e-shopu se zbožím z druhé ruky, klesly o 4 %.

Analytik společnosti Wells Fargo Zachary Fadem uvedl, že apetit investorů po pandemických vítězích s vysokým růstem a záporným EBITDA (a volným cash flow) je velmi nízký.  

Mastercard SpendingPulse uvedl, že celkové maloobchodní tržby ve Spojených státech bez prodeje automobilů vzrostly o 7,2 %. Transakce elektronického obchodu klesly o 1,8 %, zatímco tržby v obchodech vzrostly o 10 %. 

Amazon ovlivňuje celý elektronický maloobchod

Amazon tradičně udával tón slábnoucí dynamiky a nepříznivého výhledu. Společnost zaznamenala nejpomalejší růst tržeb od krachu dot-com v roce 2001. Dokonce vydala pochmurnou prognózu, ve které uvedla zpomalení makroekonomických podmínek.

Akcie společnosti Amazon ukončily obchodování poklesem o 8 %. 

Několik z těchto společností – včetně Peloton, Poshmark, Thredup a Allbirds – má oznámit čtvrtletní výsledky. Investoři pečlivě sledují, zda se neobjeví nějaké náznaky poklesu.

Sdílet článek
Týdenní podcast UPdate
Podobné články
2min. doba čtení

Žaloba na společnost Amazon Go. Shromažďují obchody biometrické údaje zákazníků?

Nová žaloba proti Amazon Go tvrdí, že prodejny společnosti v New Yorku nezákonně shromažďovaly údaje o velikosti a tvaru zákazníků, aniž by je o tom informovaly. Právník, který se případem zabývá, vyjádřil naději, že žaloba upoutá pozornost místní a federální vlády. Více informací o tomto tématu naleznete na stránkách Insider.

Redakce Redakce
Přečíst článek