6min. doba čtení

Recenze: Proč (ne)používat Wix

Existuje nespočetné množství nástrojů na tvorbu web stránek. Od nejznámějšího WordPressu, u kterého potřebujete mít aspoň základní technické znalosti, až po různé online editory, kde si stránku vytváříte bez programování.

Štefan Polgári Štefan Polgári
Founder Ecommerce Bridge & Dognet
Recenze: Proč (ne)používat Wix

Jedním z nich je také Wix – asi nejvíc přeceňovaný editor na internetu. Dnes vám ukážeme, proč je v praxi téměř nepoužitelný.

Jako funguje Wix

Wix funguje na principu tzv. cloud-based řešení. Co to znamená? Že tvorba web stránky probíhá online přes prohlížeč, přičemž hosting zajišťuje samotný poskytovatel služby.

Primární filozofií systému je umožnit běžným uživatelům vyklikat si svoji vlastní stránku rychle a jednoduše.

Po zaregistrování se na Wix.com si zvolíte typ stránky. Následně vám systém nabídne dvě varianty jejího vytvoření, a to buď přes Wix ADI, nebo Wix Editor.

Wix ADI

Wix ADI (Artificial Design Intelligence) je online generátor, který sám tvoří stránku podle toho, co zadáte v rámci wizardu. Wizard je v podstatě dotazník – krok za krokem odpovídáte na několik otázek, vybíráte si požadované funkce nebo vzhled stránky.

Wix ADI je poměrně slušně autonomní. Na základě typu stránky vám dokáže nabídnout užitečné funkcionality, které by se mohly hodit. Například u webu pro fotografa si můžete přidat funkci na objednávání klientů, Instagram Feed nebo formulář na odběr newsletteru.

Také si systém umí sám vyhledat a doplnit různá data o uživateli a naimportovat obsah z už existující stránky.

Na závěr si vyberete barevné schéma a vzhled domovské stránky.

Vypadá to jednoduše, že?

Bohužel u Wix nic není takové, jak se na první pohled zdá. Vygenerování stránky trvá poměrně dlouho a také všechny další úpravy vám zaberou mnoho času a energie. Později si řekneme proč.

Wix Editor

Druhým způsobem, jak vytvořit web stránku, je použít Wix Editor. Buď si můžete vybrat některou z dostupných šablon (a tu potom upravit do požadovaného stavu), nebo začnete vytvářet layout úplně od nuly. Při výběru šablony však myslete na to, že pokud ji budete chtít později změnit, ztratíte celý obsah.

Závažné nedostatky Wix systému

Wix se prezentuje jako jednoduchý a rychlý systém, se kterým si hravě vytvoříte vlastní stránku zdarma. Není to však úplně pravda. Wix má několik zásadních problémů:

Složité editování

V první řadě je to těžkopádnost administrace. A to bez ohledu na to, zda se rozhodnete pro Wix ADI nebo Wix Editor. Oba mají poměrně nepřehledné rozhraní, kde je náročné se zorientovat.

U Wix ADI adminu jsou nastavení ořezaná. Dostupných je jen pár šablon, které si můžete přepnout. Drag&drop funkce je také limitovaná – funguje například pouze na přidání nové sekce z nabídky levého sidebaru, ale přehodit dvě sekce navzájem už možné není. Tyto nelogické věci přitom najdete v celé administraci.

Pokud byste chtěli dělat výraznější úpravy, musíte se z ADI přepnout do Wix Editoru, z něhož se však už nedá vrátit zpět. Do editoru se dostanete po kliknutí na Site -> Go to Editor v horním panelu administrace.

Wix Editor je v porovnání s ADI variabilnější. Protože nabízí mnohem víc nastavení, při změnách v designu nebo layoutu máte větší svobodu. Ale stejně jako ve Wix ADI, ani tady není UI příliš intuitivní. V kombinaci s enormním počtem dostupných funkcí, tak hodně úprav budete dělat systémem pokus – omyl.

Nedostatečná rychlost a odezva

Dalším velkým mínusem pro oba způsoby tvorby webu je extrémní pomalost celého systému. Čím máte na stránce víc přidaných prvků (sekcí, galerií, obrázků…), tím je editování pomalejší. Každá změna trvá neskutečně dlouho, stejně tak načítání a ukládání stránky. Výsledkem také bývá úplné zamrznutí stránky prohlížeče.

Cena: Bez placené verze se neobejdete

Stránku si sice vyklikáte zdarma, ale kdybyste ji chtěli plnohodnotně využívat, budete potřebovat prémiovou verzi. Cena za Wix stránku závisí na jednotlivých balíčcích. Nevýhodou je, že i ten nejnižší balík, který umožní propojit stránku s vaší vlastní doménou, je dražší než u konkurence (např. v porovnání s Webnode).

Pro koho je vhodný Wix

Pokud plánujete produktovou stránku, blogový portál, nebo e-commerce řešení, Wixu se vyhněte obloukem. Souvisí to hlavně s pomalým načítáním dat a problémy s větším množstvím obsahu. Proto je systém více méně nepoužitelný pro složitější weby.

Co s ním ale dokážete udělat?

  • Jednoduchý prezentační web
  • Stránku s minimem informací – např. jen s výpisem služeb a kontaktními údaji
  • Web stránku pro chovatelskou stanici – tento nástroj si v praxi překvapivě oblíbily chovné stanice po celém světě

Výsledkem bude celkem pěkná responzívní stránka. Sice ne úplně 100% použitelná, ale aspoň v pěkném obalu. Je jen na vás, zda vám to bude stačit.

Tipy, jak si usnadnit používání Wix

V případě, že se rozhodnete pro Wix (nebo ho už máte), přinášíme vám pár užitečných tipů:

  1. Vždy sáhněte po možnosti vytvořit si stránku přes Wix ADI
  2. Vyplňte co nejvíc údajů ve wizardu
  3. Nechte si vygenerovat barevné schéma stránky podle vašeho loga. Takto urychlíte celý proces tvorby a nemusíte věnovat čas designování. Wix ADI to udělá za vás.

Jak vidíte, Wix má problém s načítáním obrázků i přímo ve wizardu. V tomto případě se v šedém kruhu mělo zobrazit černo-bílé logo Bridge. Po potvrzení barevné škály a zvolení vzhledu domovské stránky si web upravíte v adminu.

  1. Při práci s Wix pozavírejte všechny ostatní záložky v prohlížeči. Částečně vám to pomůže s rychlejším načítáním prvků v administraci
  2. Nenahrávejte na stránku velký počet obrázků
  3. Nepoužívejte obrázky ve vysokém rozlišení
  4. Při nejbližší možné příležitosti vyměňte Wix za jinou platformu 🙂

Celkové zhodnocení: Existují lepší nástroje na tvorbu web stránek

Přestože má Wix celosvětově statisíce příznivců, my ho nedoporučujeme. Hlavním problémem je náročná a nelogická manipulace s adminem a příšerná pomalost systému. Proto když si chcete ušetřit čas a zachovat duševní pohodu, vyberte si raději jiný nástroj. Například Webnode. Snadno se používá a zvládnou s ním pracovat i netechničtí uživatelé. Navíc je levnější než Wix.

Sdílet článek
Štefan Polgári
Founder Ecommerce Bridge & Dognet

Spoluzakladatel projektu Ecommerce Bridge a ředitel affiliate sítě Dognet, která aktuálně působí na Slovensku, Česku, Maďarsku, Polsku a Rumunsku.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Jak nejlépe vybrat performance agenturu či freelancera
22min. doba čtení

Jak nejlépe vybrat performance agenturu či freelancera

Při výběru poskytovatele marketingových služeb pro váš e-shop nebo jiný projekt máte na trhu několik možností. Při tomto výběru je velmi důležité, abyste se dokázali správně rozhodnout, ale také abyste dokázali nastavit správná očekávání. Také se správně ptejte a dávejte si pozor na “red flags”, kdy by vaše volba mohla skončit odlehčením účtu o několik […]

Martin Bulák Martin Bulák
CEO & PPC špecialista / BOOSTERS
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+