6min. doba čtení

Průzkum slovenských e-shopů (E-shop Barometr 2022)

E-shop Barometr je pravidelný průzkum realizovaný mezi slovenskými e-shopy s různorodou nabídkou produktů a služeb. I uplynulý sedmý ročník, pod taktovkou ui42 ve spolupráci s KPMG na Slovensku, přinesl náhled pod pokličku slovenské e-commerce scény. Přečtěte si, jaká očekávání měli e-shopaři od Vánoc poznamenaných energetickou krizí a vysokou inflací. Jaké kroky například plánují podniknout v nadcházejícím roce?

Robo Háger Robo Háger
Marketing Director
Průzkum slovenských e-shopů (E-shop Barometr 2022)

Slováci chtějí mít své nezávislé příjmy, nechystají se ukončit online podnikání 

Z množství respondentů, kteří se průzkumu zúčastnili, téměř třetina uvedla, že důvodem online podnikání byla touha mít svůj vlastní bysnys. Celkem 31 % e-shopařů v našem zeměpisném pásmu vstoupilo na trh s jedinečným produktem nebo službou.

Téměř desetina e-shopů uvedla, že důvodem jejich založení byla koronakrize. Po zlaté éře e-shopů (protože kromě nezbytných věcí nebylo někdy možné jiné než online nakupování) ji vystřídala nejistá situace spojená s válkou na Ukrajině a také vysoká inflace, která na přelomu roku místy dosáhla 15 %. 

Podle průzkumu však majitelé a provozovatelé e-shopů na Slovensku nehází flintu do žita. Pouze 2 % jejich majitelů uvažují o prodeji svého e-shopu v krátkodobém horizontu. Více než dvě třetiny z nich naopak plánují nastavit své online podnikání tak, aby bylo přínosné i pro jejich následovníky. 

Meziroční čísla a skromná vánoční očekávání

Po pandemii se nákupní síla vrátila i do kamenných prodejen. Více než polovina e-shopů prodejnu používá jako další ze svých byznys kanálů, téměř třetina ji nemá. V prvním případě platí, že více obratu generuje e-shop než prodejna, a to dokonce u 63 % případů. Miska vah se vyrovnává a také přiklání na stranu kamenných prodejen u téměř patnácti procent e-shopů.

E-shopy meziročně čelily poklesu tržeb

Více než polovina respondentů pocítila snížení zájmu o své zboží nebo služby. Situace na zahraničních trzích rovněž způsobila nemalé výpadky na straně dodavatelů a problémy s cash-flow. Přibližně třetina e-shopů také zaznamenala komplikace způsobené značnými náklady na energie.

Všechny tyto faktory způsobily, že v případě e-shopů, které pocítily negativní dopad na své příjmy, třetině respondentů klesly tržby do 15 %. Další třetině od 16 – 30 % a zbývající více než třetina zaznamenala pokles v rozmezí od 31 až do 60 %. Nárůst tržeb v meziročním srovnání pocítilo jen 11 % ze všech dotázaných respondentů.

Vánoční očekávání e-shopařů jsou skeptická

To, co pokleslo, nejsou jen tržby, ale také nadšení z nejvýnosnějšího období roku. Pro drtivou většinu e-shopů je 4. čtvrtletí jedním z nejlepších období v roce. Zatímco loni tři čtvrtiny účastníků průzkumu E-shop Barometr očekávaly meziroční nárůst tržeb, letos zavládl výrazný pesimismus.

Týdenní podcast UPdate

Přibližně 45 % respondentů se připravuje na pokles, v nejhorším scénáři dokonce o polovinu, a 22 % z nich věří ve srovnatelný výsledek. V podobném duchu se nese i očekávaná průměrná výše nákupu. Zatímco před Vánocemi v roce 2021 očekával nárůst tohoto čísla téměř každý e-shop, dnes je to už jen polovina a většina počítá s nárůstem jen do výše 20 %.

Expanze a vyladěný zákaznický servis jako možné řešení nepříznivé situace

Nejdůležitějšími oblastmi, do kterých e-shopy v uplynulém roce investovaly, byly propagace a reklama, lepší funkčnost nebo dokonce lidské zdroje (téměř polovina respondentů). Významným faktorem, podle kterého online podnikatelé zvažují svá rozhodnutí, je zpětná vazba návštěvníků webových stránek.

Pravidelně ji vyhodnocuje až 64 % účastníků průzkumu. Dominantním nástrojem je zejména zprostředkovaný e-mail o míře spokojenosti prostřednictvím srovnávače Heureka nebo hodnocení spokojenosti přímo na stránkách e-shopu.      

Zákaznický servis a přehledné reklamace jako konkurenční výhoda

Zejména díky zpětné vazbě může e-shop doladit své slabé stránky a zjistit očekávání svých zákazníků. Hlavní roli v tom, aby zákazník znovu nakoupil, přisuzují tři čtvrtiny respondentů kvalitnímu zákaznickému a reklamačnímu servisu. Téměř stejně důležitý je podle průzkumu přehledný e-shop a jeho design.

Polovina e-shopařů klade důraz také na dostatečně širokou nabídku produktů a služeb a atraktivní věrnostní systém. Navzdory současné situaci jsou nižší ceny důležité při opětovném nákupu jen u 24 % účastníků. 

Expanze přináší nové příležitosti

O expanzi do zahraničí zatím neuvažuje 29 % dotázaných. Zbývající část již v zahraničí podniká, plánuje podnikat nebo o tom uvažuje v blízké budoucnosti. Čtvrtinový podíl ze zemí, kde respondenti se svým online podnikáním kromě Slovenska působí, si ukrojila Česká republika, 24 % z nich uvedlo i další země.

E-shopy, které jsou ve fázi úvah, však zatím nemají přesnou představu o způsobu financování těchto kroků – 20 % z nich by potřebné investice pravděpodobně realizovalo úvěrem od finanční instituce a pouze 6 % s případným investorem. 

Průzkumu E-shop Barometr se zúčastnil vzorek 55 respondentů, kteří se zabývají prodejem širokého spektra produktů a služeb koncovým zákazníkům, ale i v oblasti B2B. Průzkum byl proveden formou dotazníků v měsících listopad a prosinec 2022 na rozmanitém vzorku e-shopů – od nově založených až po ty, které jsou na trhu více než pět let.

Sdílet článek
Robo Háger
Marketing Director

Působí jako ředitel marketingu. Pečuje o online i offline aktivity značky, jejichž cílem je informovat o ui42 nejen jako o místě, kde najdete vše pro váš online byznys pod jednou střechou, ale také jako o místě, kde chcete pracovat a kariérně růst.

Tento článek ti přináší

ui42

ui42 je one-stop shop e-commerce agentura, působící již 26 let na trhu. Pod jednou střechou realizujeme všechny základní oblasti rozvoje online byznysu – od programování webů a webových aplikací, přes user experience a performance marketing až po umělou inteligenci. I díky našim digitálním produktům – BUXUS, Chatbot a Umělá inteligence – pomáháme našim klientům posouvat se neustále vpřed.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
5min. doba čtení

E-shopy s automatickým doporučovacím nástrojem prodávají efektivněji

Cílem každého e-shopu je prodávat. V moři konkurence, možnostech marketingových nástrojů a narůstajících očekávání zákazníků je však stále náročnější dosáhnout stanovených cílů. Stačí dnes větší rozpočet na reklamu, lepší marketing nebo změna designu webových stránek, aby byli zákazníci spokojenější a prodej efektivnější? 

Robo Háger Robo Háger
Marketing Director
Přečíst článek
3min. doba čtení

Ve společnosti Superzoo dokázali úspěšně odlehčit zákaznickému servisu. Pomohl jim online chat reago

Poskytnout návštěvníkům nepostradatelné služby na webu a také plně se zapojit do marketingové strategie a plnit růstové cíle lze pohodlně kombinovat. Pokud pilíř komunikace se zákazníky svěříte vyškoleným odborníkům, máte o reprezentativní dojem postaráno. Nepodceňujte sílu zákaznického servisu prostřednictvím chatu, protože vám může pomoci získat loajální zákazníky.

Dalibor Palšovič Dalibor Palšovič
Obchodní manažer
Přečíst článek