5min. doba čtení

Ovlivňuje IP adresa vašeho webu hodnocení SEO a Google?

Může mít něco tak banálního jako krátký číselný kód vliv na organické vyhledávání? Odborníci se jednoznačně shodují, že ne. Je to ale trochu komplikovanější, proto si o tom pojďme říct víc.

Ovlivňuje IP adresa vašeho webu hodnocení SEO a Google?

Tajemství IP adresy rozluštěno

Předtím, než se pustíme do zjišťování, v jaké míře IP adresa působí na SEO, si odpovězme jednodušší otázkou. Co to IP adresa vlastně je?

IP adresa je unikátní adresa vašeho zařízení s informací o připojení na síť. Přiděluje ji protokol. Kromě vašeho počítače, notebooku a smartphonu ji má i tiskárna, reproduktor či pračka. Překvapení?

To jsme ještě nevzpomenuli televizor a wireless sluchátka. Prakticky každý předmět ve vaší domácnosti, který komunikuje s ostatními elektronickými zařízeními, má svoji IP adresu.

Úlohu IP adresy si můžeme představit na jednoduchém příkladu: Představte si, že IP adresa je číslo vašeho domu a síť je název ulice. Aby mohla mezi sebou zařízení (v našem příkladu domy) účinně komunikovat, potřebují jedinečné adresy. Pouze tak mohou přenášet informace z jednoho zařízení do druhého. Pod komunikací na síti (mezi jednotlivými ulicemi a domy) chápeme posílání e-mailů, sdílení dokumentů, streamování live videí a mnohé další možnosti. Bez IP adresy by nic z toho nebylo možné.

Verze IP adres

Ve starší verzi IPv4 se adresa skládala pouze z čísel. V současnosti existují zhruba 4 miliardy kombinací. Jak jste asi uhodli, není to ani zdaleka postačující. Dnes jsou IPv4 adresy téměř nedostupné.

Protože se IPv4 adresy rychle spotřebovávaly, v roce 2008 vznikla nová, daleko rozsáhlejší verze. Jmenuje se IPv6 a na 32 položkách vytváří z čísel a znaků přibližně 340 sextilionů IP adres (sextilion je číslo, za kterým následuje nepředstavitelných 38 nul). Zatím se zdá, že další verze nebude potřebná.

Zavádění verze IPv6 je však pomalé. Většina velkých operátorů je na přechod na IPv6 připravená, ale přesto tomu musí mít zatím všechna zařízení IPv4. Pokud chcete novou verzi IP adres vyzkoušet, můžete zvolit takzvaný dual stack. Znamená to, že budete mít oba protokoly zároveň. Odhaduje se, že s přechodem na IPv6 získají svoji IP adresu i robotické vysavače a inteligentní domácí spotřebiče.

VĚDĚLI JSTE, ŽE…

… na principu veřejné IP adresy funguje také WordPress, který používají miliony lidí?

Dynamická a statická IP adresa

Poskytovatel internetového připojení má na výběr. Buď vám nabídne placenou statickou IP adresu, nebo vám přidělí dynamickou IP adresu, která je sice zdarma, ale přináší s sebou jeden malý problém.

Poskytovatel internetu vám negarantuje, že vaše zařízení bude mít neustále stejnou IP adresu. S každým připojením na internet hrozí, že se změní. Přesto dnes absolutní většina sítí funguje na bázi dynamických IP adres.

Lokální a veřejná IP adresa

Lokální IP adresa má strukturu cibule. Skládá se z více bezpečnostních vrstev, které vás chrání před útoky hackerů. Může se tedy zdát, že mluvit o veřejné IP adrese je úplně zbytečné. Na co také, když je lokální IP adresa bezpečnější.

Věc je ale trochu komplikovanější. Vzhledem k tomu, že podnikáte v online prostoru (a chcete v něm vydělávat), je pravděpodobné, že potřebujete, aby vaši webstránku lidé navštěvovali. Právě v tomto bodě padá kosa na kámen. Veřejná IP adresa vyhrává nad lokální.

Zdroj: canva.com

Základem je kvalitní hosting

Také veřejnou IP adresu je možné používat bezpečně, pokud běží na spolehlivém hostingu. Důvod pro obavy vzniká, když si představíte, že s vámi jednu IP adresu sdílí více webstránek. Není ve vaší kompetenci dohlédnout, aby žádná z těchto webstránek nerozesílala spam.

Naštěstí Google není naivní ani hloupý. Dobře ví, že jednu IP adresu může současně používat několik webstránek. Ty, kteří jednají proti pravidlům, proto penalizuje ne na základě IP adresy, ale na základě domény.

Změna IP adresy

Na to, abyste ovlivnili SEO, někdy stačí změnit hosting nebo do svojí webstránky implementovat ochranný software. Google bude v tomto případě vidět u názvu vaší domény novou IP adresu. Jaký to má vliv na SEO?

Zdá se, že žádný. Aspoň to tvrdí John Mueller a Matt Cutts, pracovníci Google. Tvrdí, že Google vyhodnocuje všechny typy IP adres stejným metrem. Ani změnou hostingu či přidáním bezpečnostního softwaru se prý nic nemění.

Závěr

Podle názorů odborníků a pracovníků Googlu to vypadá, že nezáleží na tom, jestli máte lokální, nebo veřejnou IP adresu. Google chápe, že veřejné IP adresy jsou jednoduše způsob, jak internet funguje. Nedá se s tím nic dělat. Svoji pozornost proto zaměřte spíše na výběr dobré domény, hostingu a publikování hodnotného obsahu než na IP adresu.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+