3min. doba čtení

Omyl za 100 miliard. Chatbot Bard při prvním testu neuspěl

Mělo to být velkolepé představení nové technologie. Místo toho stála chyba chatbota Barda mateřskou společnost Google Alphabet pěkný balík peněz.

Omyl za 100 miliard. Chatbot Bard při prvním testu neuspěl

Malá chyba pro Barda, obrovská ztráta pro Google

Mateřská společnost Googlu Alphabet zaznamenala ve středu pokles tržní hodnoty o 100 miliard dolarů. Stalo se tak poté, co jeho chatbot Bard v propagačním videu odpověděl nesprávně, což vyvolalo obavy, že Google zaostává za konkurenčním Microsoftem.

Google v pondělí představil technologii chatbota s umělou inteligencí nazvanou Bard a tvrdí, že bude poskytovat “čerstvé a vysoce kvalitní odpovědi” . Informace pro odpovědi chce čerpat z webu, otázkou zůstává zmíněná vysoká kvalita odpovědí.

Společnost také na Twitteru sdílela krátké video GIF, které ukazuje chatbota v akci.

Ve videu je položena otázka: “O jakých nových objevech vesmírného dalekohledu Jamese Webba (JWST) mohu vyprávět svému devítiletému dítěti?” Bard nabízí několik odpovědí, z nichž jedna tvrdí, že JWST byl použit k pořízení prvních snímků exoplanet – planet mimo sluneční soustavu Země.

Skutečnost je však taková, že první snímek exoplanety pořídil v roce 2004 Very Large Telescope Evropské jižní observatoře (VLT).

Na Bardovu nesprávnou odpověď upozornilo na Twitteru několik astronomů.

Grant Tremblay on Twitter: “Not to be a ~well, actually~ jerk, and I’m sure Bard will be impressive, but for the record: JWST did not take “the very first image of a planet outside our solar system”. the first image was instead done by Chauvin et al. (2004) with the VLT/NACO using adaptive optics. https://t.co/bSBb5TOeUW pic.twitter.com/KnrZ1SSz7h / Twitter”

Not to be a ~well, actually~ jerk, and I’m sure Bard will be impressive, but for the record: JWST did not take “the very first image of a planet outside our solar system”. the first image was instead done by Chauvin et al. (2004) with the VLT/NACO using adaptive optics.

Grant Tremblay, astrofyzik z amerického Centra pro astrofyziku, napsal: “Nechci být blbec a jsem si jistý, že Bard bude působivý, ale jen pro pořádek, JWST nepořídil “vůbec první snímek planety mimo naši sluneční soustavu”.”

Bruce Macintosh, ředitel observatoří Kalifornské univerzity, řekl: “Mluvím-li jako někdo, kdo upozornil na exoplanetu 14 let před spuštěním JWST, mám pocit, že byste měli najít lepší příklad.”

Společnost Google zahajuje testovací proces

Společnost Google uvedla, že tato chyba upozorňuje na potřebu testovat nové technologie.

“To jen podtrhuje důležitost přísného testování, které jsme tento týden zahájili v rámci našeho programu Trusted Tester,” uvedl mluvčí společnosti Google. “Budeme kombinovat externí zpětnou vazbu s vlastním interním testováním, abychom se ujistili, že odpovědi společnosti Bard splňují vysokou úroveň kvality, bezpečnosti a jsou podloženy pravdivými informacemi.”

Mnozí odborníci se domnívají, že Google jednal ukvapeně a že Bard je marketingovou reakcí na uvedení aplikace ChatGPT společnosti OpenAI.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+