3 min. doba čtení

Neúspěch úpisu akcií má své důsledky. Pilulka propouští

Společnost Pilulka dokončila druhé kolo úpisu akcií. To nedopadlo vůbec dobře a společnost nyní přichází s konsolidačními opatřeními. Ročně chce ušetřit 100 milionů korun.

Neúspěch úpisu akcií má své důsledky. Pilulka propouští
Zdroj: Depositphotos

Třetina očekávané částky byla získána od investorů

Pilulka tento měsíc upsala druhou sérii cenných papírů na pražské burze. Od investorů získala 67 milionů korun (2,8 milionu eur), přičemž původně skupina plánovala získat trojnásobek této částky. Vzhledem k tomu musela upravit své strategické plány a nyní představila velký konsolidační balíček, který shodou okolností načasovala na své desáté výročí působení na trhu. Plánuje snížit roční náklady o téměř 100 milionů Kč (4,2 milionu EUR).

“Zahájili jsme transformaci celé společnosti. V nejbližších týdnech plánujeme mezinárodní fúze a zúžení jednotlivých týmů v několika zemích. Dotkne se to velké části zaměstnanců, z centrály v Praze, Bratislavě a Bukurešti odejde 50 zaměstnanců. Reorganizace v oblasti řízení a provozu bude mít pozitivní dopad na náklady společnosti ve výši několika milionů korun měsíčně,” říká Petr Kasa, spoluzakladatel a člen představenstva společnosti Pilulka.

Mezi hlavní kroky patří sloučení různých oddělení skupiny do jednotné mezinárodní struktury. Pilulka působí na pěti trzích – kromě České republiky a Slovenska od druhé poloviny loňského roku také v Maďarsku a Rakousku. Již čtyři roky působí také v Rumunsku, kde je však stále ztrátová. Jedním z konsolidačních kroků je stažení z tohoto trhu.

Novinky z Youtube kanálu Ecommerce Bridge
Přihlásit se k odběru

Pilulka opouští Rumunsko

V souvislosti s ukončením činnosti rumunské pobočky společnost propouští zaměstnance v Bukurešti. K dalšímu snižování stavů však dochází v Praze a Bratislavě, kde se podle Pilulky snižuje počet členů týmu přibližně o 35 %. Společnost zdůrazňuje, že se jedná o zaměstnance centrály a “rozhodně ne” o lékárníky a skladníky.

“Na našich ambicích modernizovat lékárenský trh se nic nezměnilo. Všechny kroky jsou podnikány tak, aby neovlivnily růst prodeje a ziskovost. Očekáváme, že rok 2023 bude nejúspěšnějším rokem v historii Pilulky, což naznačuje první pololetí, kdy skončíme zhruba šest procent nad loňskými tržbami, s optimistickým výhledem na druhou polovinu roku,” dodává Martin Kasa.

Podle konsolidovaných výsledků hospodaření za loňský rok dosáhla Pilulka tržeb ve výši 2,465 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o šest procent. Čistá ztráta se loni zvýšila z 26 milionů na 65 milionů korun. EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) dosáhl loni záporné hodnoty 800 tisíc Kč.

Credit: CC.cz

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Červen přál online objednávkám služeb
2 min. doba čtení

Červen přál online objednávkám služeb

Nákup služeb v online prostředí provedlo nejvíce spotřebitelů v dosavadním průběhu roku. Podle pravidelného výzkumu Asociace pro elektronickou komerci (APEK) to v červnu bylo více než 28 % internetových uživatelů. V předchozích měsících byla obvyklá hodnota o tři až čtyři procentní body nižší.

Redakce Redakce
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+