2min. doba čtení

Největší ruská e-commerce platforma Wildberries má skončit na 11 trzích

Jak uvádí polský Dlahandlu.pl, největší ruský e-shop Wildberries má odejít z 11 zemí. Podle údajů na svém webu v současnosti působí v Rusku, Bělorusku, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Uzbekistánu, Arménii a Izraeli. Ještě donedávna působil na 18 trzích a jeho cílem bylo expandovat do západní Evropy. Zatím je slovenská verze e-shopu stále aktivní.

Největší ruská e-commerce platforma Wildberries má skončit na 11 trzích

Společnost plánovala expandovat na západní trhy Evropy

V roce 2019 společnost Wildberries spustila prodej ve 4 zemích: Polsku, na Slovensku, Ukrajině, v Izraeli a v roce 2020 v USA, Itálii, Francii a Německu, Španělsku, Moldavsku, Litvě, Lotyšsku a Estonsku. Jak vidíte z aktualizace na webové stránce, společnost se kromě Izraele z nově otevřených trhů stáhla.

zdroj: Wildberries

V současnosti je Wildberries největší ruský internetový obchod, který v roce 2004 založila Tatiana Bakalčuk a kromě Ruska poskytuje služby v dalších 17 zemích. E-shop prodává 37 000 značek oblečení, obuvi, kosmetiky, výrobků pro domácnost, dětského zboží, elektroniky, knih, šperků, potravin a mnoho dalšího. Celkově společnost denně zpracuje v průměru 750 000 online objednávek a zaměstnává více než 48 000 lidí. Kromě toho obrat společnosti Wildberries v roce 2019 vzrostl na 3,1 miliardy eur. 

Napjaté vztahy s Ukrajinou od loňského roku

Mimoto už minulý rok Ukrajina uvalila sankce na společnost Wildberries a její majitelku Tatianu Bakalčukovou. Jako důvod byl uveden obchod s knihami proti Ukrajině. Společnost následně uvedla, že nemá na Ukrajině žádná aktiva ani kapitál, takže sankce Wildberries nepoškodí. Ty budou mít dopad jen na ukrajinské podnikatele, kteří využívají její platformu. Wildberries se vyjádřila, že prodává zboží, které na Ukrajině prodávají jiní zahraniční hráči. Následně společnost Wildberries obvinila Ukrajinu z dvojitých standardů a diskriminace podnikání.

Kromě toho v únoru 2021 zakladatelka Tatiana Bakalčuková koupila malou ruskou banku Standard Credit. V srpnu 2021 se banka přejmenovala na Wildberries Bank za účelem obsluhy spotřebitelských služeb a finančního vyúčtování pro dodavatele. A letos v lednu spustila společnost Wildberries digitální peněženku a předplacené virtuální bankovní karty „WB-cards”.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+