5min. doba čtení

Nejlepší mobilní aplikace zahraničních e-shopů

O tom, že se chytrý mobilní telefon stal nepostradatelnou součástí většiny z nás, se nemusíme dlouhosáhle bavit. Telefon už dávno neslouží pouze k telefonování a psaní sms. Většinu času jeho uživatelé tráví na internetu či v konkrétních aplikacích. Tím se samozřejmě otevírá řada nových možností pro odvětví, která si dříve neuměla svůj byznys představit jinak, než v rámci osobního kontaktu.

Filip Vlkanova Filip Vlkanova
Project Manager v MobileSoft
Nejlepší mobilní aplikace zahraničních e-shopů

Vývoj v odvětví e-commerce

Technologická evoluce tohoto typu se nevyhnula ani odvětví e-commerce, naopak je pro toto odvětví adaptace v rámci aplikací velice intuitivní a smysluplná. V ne tak vzdálené minulosti se často argumentovalo tím, že by e-shopy měly mít plně responzivní weby, a to nejen z toho důvodu, že je to po nich vyžadováno autoritami typu Google. Hlavním důvodem bylo, že se vyhledávání jednotlivých produktů prostřednictvím telefonů plně zapojilo do rozhodovacího procesu potencionálních zákazníků.

Velice často se stávalo, že si uživatel nejprve procházel produkty v chytrém telefonu a sbíral tak první informace o vytouženém zboží. Konverze však přicházela až z desktopu (PC), což mohlo vést provozovatele k domněnce, že kvalitní web stačí. Nesmí se však zapomínat na to, že proces je už mnohem komplexnější a uživatelé využívají chytré telefony mnohem častěji než stolní počítače nebo notebooky.

Telefon již dávno neslouží pouze k telefonování a psaní sms. Většinu času jeho uživatelé tráví na internetu či v konkrétních aplikacích.

Velcí hráči z prostředí e-commerce si už dávno uvědomili, že je škoda, aby uživatelé své telefony používali pouze ke shánění informací a následnou konverzi prováděli až prostřednictvím webu na svém PC či notebooku. Proč svým klientům nenabídnout nástroj, v rámci kterého přehledně naleznou veškeré produkty a informace a zároveň mají možnost jednoduše objednat zboží – jednodušeji a zejména přehledněji než na responzivní verzi e-shopu.

Mobilní aplikace lépe než webové stránky umožňuje:

 • větší focus na konkrétní produkty (větší tah na branku);
 • větší rychlost – od technického řešení po samotnou objednávku;
 • přímý kontakt s uživatelem prostřednictvím notifikaci a to i bez nutnosti registrace;
 • selektování zobrazovaných informací;
 • další konverzní kanál atp.

Je potřeba si přiznat, že vývoj mobilních aplikací není levnou záležitostí. Proto se tento nástroj vyplatí zejména větším hráčům, kteří tak mohou rozšířit své portfólio prodejních nástrojů/kanálů. Logicky z toho však vyplývá i menší konkurence v rámci dané platformy.

Pokud se však i menší e-shop rozhodne investovat do vývoje vlastní aplikace, musí zvážit veškerá pro a proti a jasně si definovat cíle. Je ale dobré si uvědomit, že do kamenného obchodu zákazníka dostaneme jednou za čas, na web jej můžeme pomocí personalizované reklamy dostat výrazně častěji, ale mobilní aplikace je ještě mnohem dál. Jak by takové aplikace měly vypadat, si můžeme ukázat na příkladech mezinárodních gigantů.

Vývoj mobilních aplikací není levnou záležitostí, a tak se tento nástroj vyplatí zejména větším hráčům.

Amazon

Představovat tuto firmu asi nemá smysl a to, že má vlastní mobilní aplikaci zřejmě nikoho nepřekvapí. Zajímavý a poměrně vypovídající je také popis, kterým aplikaci propagují – Aplikace Amazon. Vybírejte z milionů produktů, kamkoliv se vydáte. Zároveň získáte detailní informace, hodnocení a můžete skenovat kódy produktů, čímž zjistíte jeho cenu. Můžete vytvářet vlastní shopping listy, sledovat vaši zásilku, akce i slevy.

Amazon app v číslech:

 • více než 100 milionů stažení, jak v rámci Google Play (Android), tak v AppStore (iOS);
 • hodnocení aplikace – Android 4,3/5; iOS 3,2/5;
 • Recenze – Android více než 900 tisíc, iOS více než 30 tisíc.

Wish

Aplikace Wish je obrovský e-shop. Nabízí podobné produkty, jako například AliExpress. Jedná se především o čínské výrobky, jejichž hlavní devízou je extrémně levná pořizovací cena. Společnost Wish začínala jako jakýsi typ „slevomatu“. Je jasné, že trh s podobným zbožím je jim velice blízký a zároveň jej dokázali krásně propojit s řadou slevových akcí, kol štěstí atp.

Kvalita je mnohdy dost spekulativní, avšak slevy jsou enormní.

Sám Wish se nazývá mobilním nákupním centrem, v rámci kterého je možné nakoupit miliony kvalitních produktů s opravdu velkými slevami a vlastně jinak, než přes mobilní aplikaci ani nenakoupíte.

Kvalita je mnohdy dost spekulativní, ale slevy jsou enormní. Díky jednoduchému ovládání a přímé komunikaci prostřednictvím notifikací je aplikace extrémně úspěšná po celém světě. V rámci aplikace můžete vybírat z více než 100 milionů produktů se slevami v rozmezí od 60 do 90 %.

Wish v číslech:

 • více než 100 milionů stažení, jak v rámci Google Play (Android), tak v AppStore (iOS);
 • hodnocení aplikace – Android 4,5/5;  iOS 4,5/5;
 • recenze – Android téměř 6,5 milionu, iOS více než 85 tisíc.

Další aplikace

 • AliExpress
 • Geek
 • Zara
 • Joom
 • Ebay atd.

Zajímavá fakta

 • Aktuálně se celosvětově v e-commerce utratilo za rok 2017 více než 2,3 bilionu dolarů, z čehož přímý podíl nákupů z mobilních telefonů byl 58,9 % (1,4 bilionu dolarů).
 • Předpokládá se, že v roce 2021 dosáhne e-commerce prostřednictvím mobilních telefonů prodejů v hodnotě 3,5 bilionu dolarů při 72,9% podílu.

Z daných čísel jasně vyplývá, že mobilní telefon začíná hrát jednoznačně prim a pomalu, ale jistě, přebírá výsadní pozici před webovými stránkami a e-shopy.

Sdílet článek
Filip Vlkanova
Project Manager v MobileSoft

Project manager, který se stará o bezchybnou komunikaci s klientem a řídí celý proces projektu.

MobileSoft
Tento článek ti přináší

MobileSoft

Více o této společnosti

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Jak nejlépe vybrat performance agenturu či freelancera
22min. doba čtení

Jak nejlépe vybrat performance agenturu či freelancera

Při výběru poskytovatele marketingových služeb pro váš e-shop nebo jiný projekt máte na trhu několik možností. Při tomto výběru je velmi důležité, abyste se dokázali správně rozhodnout, ale také abyste dokázali nastavit správná očekávání. Také se správně ptejte a dávejte si pozor na “red flags”, kdy by vaše volba mohla skončit odlehčením účtu o několik […]

Martin Bulák Martin Bulák
CEO & PPC špecialista / BOOSTERS
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+