
COS bude hrát roli nezávislé strany a vyzve akademické výzkumníky na předkládání návrhů. Tyto návrhy budou zaměřeny na vztah mezi well-beingem a sociálními médii. Pokud budou návrhy po nezávislém posouzení schváleny, budou moci výzkumní pracovníci analyzovat příslušné údaje poskytnuté společností Meta. Všechny tyto návrhy, hodnocení, analýzy a závěrečné zprávy budou zveřejněny, aby se zvýšila transparentnost a reprodukovatelnost výzkumu.
“Meta chce přispět k tomu, aby vědecká komunita pochopila, jak různé faktory mohou nebo nemusí souviset s lidskou pohodou. Zavazujeme se, že to budeme dělat způsobem, který respektuje soukromí lidí, kteří naše aplikace používají. Společnost COS se osvědčila v podpoře vědecké přísnosti a komplexních otevřených vědeckých projektů a my se těšíme na spolupráci s ní na tomto pilotním projektu. Doufáme také, že může být vzorem pro další společnosti, které by mohly podniknout podobné kroky,” zdůraznil Curtiss Cobb, PhD, viceprezident pro výzkum ve společnosti Meta.
Dvouletý pilotní program je v počáteční fázi plánování. Pravděpodobně se rozběhne v nadcházejících měsících.
Závěrem je nutno dodat, že tento typ výzkumu není v Metě novinkou. Uživatelské údaje se běžně používaly až do skandálu v roce 2018. Tehdy tým Cambridge Analytica zneužil data Facebooku, která byla původně určena pro akademický výzkum na univerzitě v Cambridge. Tato data byla později prodána politickým skupinám, které je využily k ovlivnění výsledků voleb. Po tomto narušení byla společnost nucena zvýšit bezpečnostní opatření a ukončit prakticky všechny výzkumné projekty.