3min. doba čtení

Maďarský e-commerce postihly finanční problémy: Jak znovu nastartovat podnikání?

Maďarsko je jednou z prvních zemí, která láká slovenské e-shopy k exportu. Maďarský trh je dlouhodobě známý nejen svým pěkným růstem, ale také zisky, které se z něj daří vytěžit. Rok 2022 však byznysům přinesl těžké chvíle. Pokud nemáte správně nastavenou cenotvorbu, pravděpodobně se s e-shopem v Maďarsku řítíte do propasti. Jak znovu nastartovat podnikání v Maďarsku? Zpomalená ekonomika, kurzové rozdíly a nestabilita. Faktory, které v roce 2022 zamíchaly kartami na maďarském trhu.

Veronika Svajčiaková Veronika Svajčiaková
Content Specialist v Dexfinity
Maďarský e-commerce postihly finanční problémy: Jak znovu nastartovat podnikání?

Rok 2022 ve znamení změn

Turbulentní doba se na maďarském trhu projevila nemalou měrou. Forint byl nestabilní, inflace rostla a došlo k ochlazení nákupního chování maďarských zákazníků.

Jak řešit problémy na maďarském trhu?

Ekonomickou situaci nemůžete nijak ovlivnit. Jediné, co můžete udělat, je přijmout taková opatření, která vám pomohou snížit finanční škody a udržet si pozici na trhu.

Přemýšlejte o cenotvorbě

Pokud podnikáte mimo eurozónu, je klíčový způsob, jakým řešíte tvorbu cen a přeceňování zboží na cizí měnu.

Některé e-shopy přepočítávají ceny jen na začátku sezóny a poté je již neupravují. Jiné přepočítávají ceny podle aktuálního denního kurzu. Ani jedna z těchto alternativ není správná.

Každá země, do které expandujete, představuje samostatný byznys. Zařaďte kurzové změny do řízení výkonnostního marketingu přes marži.

Efektivně převádějte forinty na eura

Pohyby měnového kurzu nejsou jen cenový a účetní problém. Myslete na to, že nechcete ztratit ani o haléř více, než je nutné, na poplatcích za převod cizí měny na eura.

Týdenní podcast UPdate

Mnoho dodavatelských dolarových faktur je často výhodnější zaplatit přímo ve forintech a nepřevádět je mezitím na eura. Zastavte automatické převody na eurové účty a nechte si dostatek času na to, abyste přišli na co nejefektivnější řešení.

Efektivním řešením jsou také nebankovní platformy a virtuální banky, jejichž převody v kurzech jsou velmi výhodné.

Jak se vyhnout riziku drastické změny kurzu?

S bankami můžete uzavřít mimoburzovní finanční dohody na 3 až 9 měsíců dopředu. Tím si zafixujete opci na nákup cizí měny za pevně stanovený směnný kurz.

Opce však podléhají poplatku z celé částky smlouvy. Ten obvykle nepřesahuje 3 %. Pokud se však směnný kurz pohybuje tak drasticky jako kurz eura vůči forintu v roce 2022, je i takový poplatek efektivní. Toto řešení však doporučujeme e-shopům, které mají roční obrat alespoň půl milionu eur.

Určete si hraniční hodnotu marže

Zjistěte si, kdy nastane situace, že se již nevyplatí propagovat váš produkt na maďarském trhu.

Pokud máte produkt s marží 30 % na trhu eurozóny, musíte k původní marži na maďarském trhu připočítat kurzový rozdíl. Tím se dostanete na marži například 27 %.

Pokud se kvůli nelichotivému směnnému kurzu dostanete na vámi nastavenou mezní hodnotu, mohou některé biddingové algoritmy reklamních systémů automaticky vypnout propagaci produktu, zatímco v jiných zemích reklama poběží dál. Příkladem tohoto systému je MagicScript – automatizační nástroj, který dokáže bidovat na marži.

Sdílet článek
Veronika Svajčiaková
Content Specialist v Dexfinity

Veronika působí v oblasti SEO a Content marketingu. Pomocí dat tvoří SEO strategie zaměřené na specifické potřeby svých klientů.

Dexfinity
Tento článek ti přináší

Dexfinity

Více o této společnosti

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
6 tipů, jak vybrat správnou prodejní platformu pro prodej přes internet
9min. doba čtení

6 tipů, jak vybrat správnou prodejní platformu pro prodej přes internet

Prodej přes internet patří v dnešní době mezi nejpohodlnější způsoby prodeje. Nemusíte mít kamenný obchod, za který platíte pronájem. Stačí si jen vybrat vhodnou prodejní platformu, která bude odpovídat vašemu produktu, technickým zkušenostem a finančním možnostem. Taková platforma vám výrazně zjednoduší celý proces prodeje. Jak prodávat přes internet co nejjednodušeji?

Martin Semerád Martin Semerád
Marketing SimpleShop
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+