2 min. doba čtení

Live shopping v Německu se rozjíždí. I když velmi pomalu

Nedávný průzkum společnosti ECC Köln ukázal, že živé nakupování v Německu, známé také jako „live shopping“ či „in-stream shopping“, získává na oblibě. Šest z deseti německých spotřebitelů v současnosti rozumí tomuto pojmu, což je dvojnásob více než před třemi lety. Míra přijetí live shoppingu v Německu je však stále nízká.

Live shopping v Německu se rozjíždí. I když velmi pomalu
Zdroj: Depositphotos

Německo přijímá live shopping pomalu

Podle IFH Köln dochází k postupnému nárůstu tohoto typu nakupování. Zatím pouze 8 % německých spotřebitelů vyzkoušelo nákup produktů v reálném čase během online prezentace. To sice není nijak závratné číslo, ale je to dvojnásobek oproti 4 % v roce 2021. Naznačuje pomalý, ale trvalý růst obliby živého nakupování.

Celkově však nízké číslo hovoří o tom, že přijetí nového formátu je pomalé. To naznačuje, že live shopping v Německu nadále čelí překážkám, aby se stal hlavním trendem e-commerce.

Do budoucna si jen 21 % Němců dokáže představit, že by se zapojili do nakupování živě. Lidé ve věku 18 až 29 let mají o něco větší zájem (34 % je této myšlence otevřeno). Přesto dvě třetiny mladých Němců stále neplánují využít tohoto způsobu nakupování.

Německo si pomalu začíná osvojovat nakupování naživo, což je velmi odlišné od Asie – zejména Číny, kde je to populární fenomén. Stovky milionů lidí tam denně sledují tisíce streamů. Německý trh má tedy určitě velký potenciál a prostor pro růst.

Často kladené otázky

Co je live shopping?

Live shopping je forma online nakupování, kde prodejci vysílají živé video přenosy, ve kterých představují a předvádějí produkty. Během těchto přenosů mohou diváci v reálném čase klást otázky, komentovat a nakupovat prezentované produkty přímo přes odkaz ve videu. Tento způsob nakupování kombinuje prvky televizního nakupování s interaktivitou sociálních médií, čímž vytváří dynamický a zábavný zážitek pro zákazníky.

Proč je nakupování živě populárnější v Asii než v Německu?

Výrazný kontrast mezi popularitou live shoppingu v Asii a jeho vlažným přijetím v Německu lze připsat kulturním rozdílům, integraci platforem, chování spotřebitelů a vyspělosti trhu. Aby se živé nakupování v Německu prosadilo, obchodníci zřejmě budou muset posílit emocionální zapojení a vytvořit přesvědčivější a zábavnější zážitky, které budou rezonovat s preferencemi spotřebitelů v oblasti inspirace a interakce.

Role TikToku při rozšiřování live shoppingu

Říká se, že rozhodnutí společnosti TikTok odložit spuštění TikTok Shopu v kontinentální Evropě bylo ovlivněno nepřijetím live shoppingu. I když to společnost neřekla s určitostí, Španělsko bude pravděpodobně první zemí v Evropě, kde bude TikTok Shop otevřen do konce roku. Další evropské země budou následovat.

Jelikož nakupování živě si v Německu postupně získává oblibu, obchody a platformy budou muset reagovat na konkrétní potřeby a očekávání německých zákazníků. Tímto způsobem mohou přilákat více lidí k tomuto novému trendu v online nakupování a podpořit jeho další rozvoj.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
TikTok posiluje trh automotive marketingu
4 min. doba čtení

TikTok posiluje trh automotive marketingu

Rostoucí náklady na digitální reklamu a změny v chování spotřebitelů nutí automobilové značky hledat nové způsoby, jak efektivně oslovit kupující. TikTok se proto rozhodl vstoupit do světa automobilové reklamy s TikTok Automotive Ads – novým nástrojem, který má pomoci prodejcům a výrobcům aut spojit se s potenciálními kupujícími. Tento krok naznačuje, že TikTok chce konkurovat […]

Veronika Slezáková Veronika Slezáková
Editor in Chief, Ecommerce Bridge
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+