Před více než dekádou nikdo nemohl tušit, že sociální sítě tak zásadně změní svět do podoby, v jaké ho známe dnes. Neznali jsme slovo influencer, neexistovalo jako povolání a marketingové chování záviselo spíše na klasické reklamě, ne na osobnější propagaci jednotlivců.
V současnosti mluvíme o boomu influencerství zejména mezi mileniály (narození mezi lety 1981 – 1995) a generací Z (narození po roce 1995).
Influencer představuje člověka, který je aktivní na sociálních sítích a má schopnost ovlivňovat velké množství lidí, kteří sledují jeho chování. Má dostatečně vysoký počet skutečných sledovatelů na to, aby si v online světě získal určitou formu autority a dokázal tak ovlivnit jejich nákupní rozhodnutí.
Důležité je zároveň to, aby byl na sociálních sítích pravidelně a často aktivní a udržoval tak se svou komunitou určitý oboustranný druh vztahu.
Značky již dávno zjistily, že osobní recenze dokáže prodat mnohem více produktů než ta nejlépe cílená reklama a influenceři jsou kanál jako stvořený pro takový druh marketingu. Značky jsou ochotny jim zaplatit nemalé částky za propagaci.
Sociální sítě dnes podle aktuálních odhadů používá na pravidelné bázi téměř 45 % světové populace – je proto přirozené, že se propagace produktů a služeb přesunula i do této sféry. Podle čeho však firmy, společnosti, ale i jednotlivci vybírají influencery, kteří jsou vhodní pro jejich marketingové účely?
Na počtu sledujících záleží
Není divu, že číslo je často první a rozhodující údaj, kterého si firmy všímají. A přestože je třeba myslet i na to, že ne všechny profily sledujících musí být nutně skuteční lidé (kteří jsou zároveň koupěschopní), buďme upřímní – čím více lidí v internetovém publiku, tím lépe. Počet sledujících je tedy i jedno z kritérií, podle kterého influencery dělíme na:
- mega-influencery – mají více než 1 milion sledujících. Často jsou to celebrity, které se proslavily na filmovém plátně či v hudebním průmyslu, a online marketing jsou ochotny provádět pouze pro velké a známé značky produktů;
- makro-influencery – rozmezí od 40 tisíc do 1 milionu sledujících. Makro-influenceři si již častěji vybudovali svou komunitu jen díky online působení, případně jsou to osobnosti, které působí krátce v offline světě;
- mikro-influencery – své publikum si vybudovali zásadně v online světě, díky působení ve specializované oblasti (mluví o knihách, make-upu, sportu apod.). Mají bližší vztah se svým publikem, které tvoří 1 – 40 tisíc sledujících;
- nano-influencery – teprve nedávno pojmenovaný typ influencera s počtem sledujících méně než 1 tisíc. Často jsou to odborníci v nejasné, ale velmi lákavé a zajímavé oblasti (například historici, fyzici…). Mají nejbližší vztah se svým publikem, které je úzce specifikováno a nejvíce ovlivnitelné jejich názory.
Kde a jak influencer nejčastěji postuje?
Přestože se slovo influencer nejčastěji spojuje se sociální sítí Instagram, toto povolání můžeme dělit i podle contentu a způsobu, jakým ho vytvářejí a postují. Nemělo by nás překvapit, že influenceři jsou i ti, kteří pravidelně postují na blozích či Youtube. Jak tedy obecně dělíme influencery podle kanálu, přes který promlouvají svému publiku?
- blogeři – přímo do svých blogů zapojují (nápadně nebo okrajově) produkty, které chtějí propagovat. Pomocí fotografií a psaného slova často i podprahově ovlivňují lidi ke koupi nějakého produktu;
- tvůrci podcastů – experti na mluvené slovo, kteří mají tendenci ovlivňovat lidi prostřednictvím pravidelných podcastových pořadů. Výjimkou není ani pozvání zajímavých a k tématu relevantních hostů;
- youtubeři – prezentují se pomocí videí na sociální platformě Youtube. Musí být experti v digitálních technologiích a mít předem dohodnuto, jak budou produkty propagovat. Lidi ovlivňují například populárními unboxing videi (produkty vybalují přímo před kamerou a divák má pocit, že se účastní něčeho výjimečného);
- influenceři ze sociálních sítí – působí výlučně na sociálních platformách, kde často spojují všechny výše uvedené formy influencerství. V krátkosti využívají text, fotografii, zvuk i video k tomu, aby využili svého vlivu mezi publikem.
Důležitým faktorem je i level influencerství
Jak se influencer dostal k počtu sledujících, které svítí u jeho uživatelského jména? Jaké je jeho postavení ve společnosti, kolik lidí po celém světě ho zná a jak silnou mají lidé tendenci napodobovat jeho chování? Na tyto otázky odpovídá následující rozdělení influencerů:
- celebrity – byli první influenceři, ale dnes jejich význam významně upadá. Svůj vliv často využívají pro charitativní účely, pro marketing mnoha značek jsou finančně nedosažitelné a lidé mají tendenci myslet si, že jejich nadšení z produktů není reálné;
- osoby významně ovlivňující veřejné mínění – jsou jimi lidé, kteří mají tendenci být myšlenkovými lídry a zabývají se důležitými tématy. Jejich důvěryhodnost je vysoká a respekt si získali díky své práci i předešlé kvalifikaci (novináři, politici, akademici). Je obtížné je získat na propagaci produktů, jejich dosah je však následně velmi vysoký;
- odborníci na konkrétní oblasti – jsou lidé s nadprůměrnou schopností ovlivňovat publikum. Svou reputaci si vybudovali online, spíše působením v neformálních odvětvích (krása, sport…).
Samozřejmě existují kromě výše jmenovaného základního dělení influencerů i jiné způsoby, jak je přiřadit do různých kategorií (například podle obsahu, který připravují pro své publikum), takové obsáhlé dělení by však bylo na další samostatný článek.
Podstatnou informací je, že dnes najdeme pomocí menšího průzkumu opravdu influencery, kteří jsou (řečeno jako klišé) ušití na míru potřebám konkrétních firem. Díky prezentaci jejich osobních zkušeností s produkty dokážou velmi rychle a efektivně zvednout firmám prodeje a změnit chování svých sledujících.
Dobrou zprávou zůstává, že mnoho influencerů se zejména v poslední době rozhodlo využít obrovského dosahu, který mají, pro dobro věci. Zdarma sdílejí veřejné sbírky, hovoří o důležitých a často citlivých tématech a snaží se lidem prezentovat informace, které by se k mnohým jinak nedostaly.