4 min. doba čtení

Jaký je vliv komunikace přes sociální sítě na výsledky firmy

Pro výsledky firmy je potřebný kvalitní marketing. Ten může společnost komunikovat různými formami. Přes reklamy v televizi, rozhlase, na billboardech, autobusech, v novinách, na jakémkoliv místě v jakémkoliv čase. Mezi nejinteraktivnější formy reklamy ale patří sociální média. V čem spočívá jejich jedinečnost?

Lea Dianová Lea Dianová
Social Media Manager v Invelity
Jaký je vliv komunikace přes sociální sítě na výsledky firmy

Na sociální sítě může firma umísťovat příspěvky v reálném čase. Může nastavit, koho přesně zasáhnou a jakým obsahem. Může je testovat, přizpůsobovat, měnit.

Co je ale důležitější, může aktuálně získávat zpětnou vazbu od našeho publika, kterou může následně využívat ve svůj prospěch. Vidí, jak lidé na reklamu reagují, může se jich ptát, může jim dávat možnost výběru mezi různými možnostmi. Může zjistit, jak se zákazníci chovají a následně jim může na míru přizpůsobit obsah.

Podle čeho si vybrat danou sociální síť?

Je značka abstraktní, nebo prodává konkrétní produkty? Je zaměřená především vizuálně, nebo komunikačně? I podle toho si dokáže vhodně vybrat sociální sítě, přes které je vhodné komunikovat.

Facebook se zaměřuje především na komunikaci, Instagram na vizualitu. Pokud je značka zaměřená například na finance, vhodnější je Facebook. Dokáže od lidí zjistit jejich preference, klienta si může naklonit na svoji stranu tím, že mu přes Facebook pomáhá a radí. Pokud ale značka patří například do módního průmyslu, vhodný je Instagram. Na něm dokáže upoutat vizuálně, hrát si s obrazem a zaujmout.

Kolik sociálních sítí pravidelně zásobit obsahem?

To je především věc vašich možností, finančních, ale i časových kapacit. Samozřejmě, čím víc sociálních sítí bude firma využívat, tím víc se dokáže její produkt dostat mezi širší publikum. Pravidelná komunikace by měla ale probíhat minimálně na Facebooku nebo na Instagramu, případně na obou.

Pokud firma dokáže pracovat prostřednictvím videa, zásobí také YouTube, pokud prostřednictvím audia, využije podcasty. Pokud se chce přiblížit mladší cílovce, využívá TikTok, když chce najít kvalitní zaměstnance, zaměřit se na ně může přes LinkedIn.

Čím pravidelněji sociální sítě zásobí, tím bude účinnější. Určitě by ale neměla jít kvantitou na úkor kvality.

Jak na sociálních sítích komunikovat, když jsme firma?

V první řadě si firma musí určit, kde se nachází a kde se nacházet chce. Je důležité definovat cílovou skupinu, tedy komu je primárně produkt určený. Na základě toho si určit persony, na které bude mířit. Příspěvky by měly být však rozložené na dosah a na interakci. Aby se dostala mezi široké publikum a aby s ním zároveň interagovala.

Také je potřebné vydefinovat si styl komunikace značky. Je přátelská a volnočasová, nebo se pohybuje ve vážné sféře? Definuje si přesný tone of voice, kde si řekne, jaký přístup má ke klientům a zda jim budete v komunikaci tykat, nebo vykat.

Čemu se věnovat a čeho se vyvarovat?

Firma se v první řadě musí věnovat zpětné vazbě. Jak publikum reaguje na její příspěvky? Jaké používá emotikony, jaké komentáře? Jak reaguje na produkty? Aby to zjistila, musí se v komunikaci ptát a komentáře si zároveň pravidelně vyhodnocovat. Na jejich základě může směřovat další obsah sociálních médií.

Vyvarovat by se měla mazání komentářů, pokud vyjadřují negativní názor. Měla by na ně racionálně odpovídat a poučit se z nich. Přece jen, náš zákazník je náš pán. V komentářích není vhodné hádat se s publikem.

V obsahu by se měla vyvarovat klišé, frázím, příspěvkům, které vidíme pravidelně u všech značek typu „Věděli jste, že…“. Příspěvky musí mít cíl a zároveň kreativitu.

Sdílet článek
Lea Dianová
Social Media Manager v Invelity
Invelity
Tento článek ti přináší

Invelity

Více o této společnosti

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Cookies se neruší. Google mění svou strategii a umožní uživatelům větší kontrolu nad soukromím
4 min. doba čtení

Cookies se neruší. Google mění svou strategii a umožní uživatelům větší kontrolu nad soukromím

Téma ochrany osobných údajov na internete sa rieši čoraz viac. Ústredným bodom tejto diskusie je vývoj Privacy Sandbox – iniciatívy zameranej na posilnenie ochrany súkromia a zároveň zachovania personalizovaných reklám. Sľubuje nielen ochranu súkromia používateľov, ale aj zabezpečenie toho, aby digitálny reklamný ekosystém zostal živý a efektívny.

Redakce Redakce
Přečíst článek
Co ukazují globální trendy z Asie a Tichomoří?
4 min. doba čtení

Co ukazují globální trendy z Asie a Tichomoří?

Nedávná zpráva společnosti KPMG o nákupních zvyklostech a trendech v asijsko-pacifickém regionu poskytuje cenné poznatky, které mohou využít české a slovenské společnosti zabývající se e-commerce. Navzdory geografickému zaměření studie chování a preference spotřebitelů ukazují trendy, které jsou relevantní celosvětově. Jejich pochopení může firmám pomoci přizpůsobit se a prosperovat.

Redakce Redakce
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+