
Velké technologické společnosti prokazují jedinečný rozsah a sílu svého dosahu a významu. Jak ale vydělávají své miliardy? Visual Capitalist poskytl přehlednou vizualizaci toho, co velkým společnostem přináší kapitál podle jejich posledních celoročních finančních výkazů.
Jejich podnikání zasahuje do desítek krajin a jejich roční příjmy běžně přesahují HDP mnoha zemí. Podle tržní kapitalizace mezi 6 nejhodnotnějších společností na světě patří Alphabet, Amazon, Apple, Microsoft, Meta a Nvidia.
Alphabet
Alphabet Inc. je americký nadnárodní technologický konglomerát, který vznikl restrukturalizací Googlu. Stal se mateřskou společností Googlu a několika bývalých dceřiných společností Googlu.
“Společnost Alphabet vydělala v roce 2022 něco přes 280 miliard dolarů, přičemž téměř 60 % z této částky pochází z monetizace vyhledávání Google a dalších souvisejících aktivit. Jejich zisk ve výši 60 miliard dolarů je třetí nejvyšší mezi velkými technologickými konkurenty. Jejich čistá zisková marže (čistý zisk dělený celkovými příjmy) činila za rok 21,2 %, tedy 21 centů zisku na každý dolar dosažených příjmů,” uvádí zpráva Visual Capitalist.

Zdroj: Visual Capitalist
Amazon
Tuto společnost není třeba nijak zvlášť představovat – jedná se o amerického giganta v oblasti elektronického obchodu, který působí ve více než 50 zemích světa. V letošním roce čelil několika výzvám, o kterých pravidelně informujeme. Již v prvním čtvrtletí roku 2023 musela společnost přistoupit k největšímu propouštění v historii společnosti, což se pozitivně projevilo v zisku a obratu.
“Odstupné a náklady na snížení hodnoty ve výši 720 milionů dolarů (v důsledku uzavření některých fyzických prodejen potravin) však poškodily hospodářský výsledek společnosti. Amazon vykázal za celý rok čistou ztrátu téměř 3 miliardy dolarů a následně zápornou čistou ziskovou marži (-0,53 %),” uvádí Visual Capitalist.

Zdroj: Visual Capitalist
Meta
Společnost stojí za platformami jako jsou Facebook, Instagram, Threads a WhatsApp. Kromě toho vlastní a provozuje mnoho dalších dceřiných společností.
“Meta v roce 2022 utratila téměř 117 miliard dolarů a dosáhla zisku 23 miliard dolarů, což představuje čistou marži téměř 20 %. Mírný meziroční pokles příjmů společnosti Meta (-1 %) byl způsoben pohybem směnných kurzů,” uvádí Visual Capitalist.

Zdroj: Visual Capitalist
Apple
Americká nadnárodní technologická společnost se bude od března 2023 těšit titulu největší společnosti světa. Čistá zisková marže společnosti Apple ve výši 25 % je druhá nejvyšší mezi velkými technologickými společnostmi.
“Přesto společnost Apple občas zažívá méně hvězdné roky. Prodej všech produktů Apple meziročně klesl, což snížilo tržby o 5 %. Hlavním zdrojem příjmů společnosti zůstává iPhone, který se na celkových příjmech podílí 52 %,” uvádí zpráva Visual Capitalist.

Zdroj: Visual Capitalist
Microsoft
Microsoft Corporation je americká nadnárodní technologická společnost, kterou prostřednictvím jejích produktů Windows, Microsoft 365 a prohlížeče Edge denně využívají miliardy uživatelů.
“Microsoft za svůj fiskální rok končící v červenci 2023 vydělal téměř 212 miliard dolarů, a to díky ziskům v oblasti cloudových služeb a serverů, které generální ředitel Satya Nadella v roce 2014 upřednostnil. Čistý zisk společnosti ve výši 72 miliard dolarů znamenal, že společnost vydělala 34 centů na každý vydělaný dolar, což je nejvyšší zisková marže mezi velkými technologickými společnostmi,” vysvětluje Visual Capitalist.

Zdroj: Visual Capitalist
Nvidia
NVIDIA Corporation je americká polovodičová společnost a přední světový výrobce špičkových grafických procesorů. Podle zprávy Visual Capitalist je tato společnost nejčerstvějším členem klubu pool:
“Ve fiskálním roce končícím v lednu 2023 vydělala přibližně 27 miliard dolarů, přičemž zisk činil 4 miliardy dolarů. Čistá zisková marže činila 15,9 %. Profil společnosti mezi investory však rychle stoupá díky jejímu rozhodujícímu postavení v rostoucím byznysu s čipy umělé inteligence. V roce 2023 již společnost zaznamenala více než čtyřnásobný nárůst zisku – a to i bez započtení posledních čtyř měsíců roku.”

Zdroj: Visual Capitalist