4min. doba čtení

Jak vybrat typ e-shopu: Magento

Zvažujete, na které platformě rozjet nový e-shop? Patří mezi vaše požadavky kritéria, jako je nízká cena, široké možnosti funkcionalit či jednoduchost a intuitivnost nastavení? Toto všechno splňuje open source systém Magento. Komplexní řešení pro společnosti jakékoliv velikosti.

Lukáš Horák Lukáš Horák
Copywriter Mergado
Jak vybrat typ e-shopu: Magento

Magento je globálně využívaná platforma pro e-shopy. Jeho popularita vychází z flexibility nastavení a širokého množství pluginů a doplňků, které mohou využívat internetové obchody různého typu. To potvrzuje také fakt, že ho celosvětově využívá více než 800 tisíc e-shopů. V České republice si Magento svoji oblibu získalo mezi menšími prodejci a obchody s nižším množstvím produktů v nabídce. Podle přehledu webu BuiltWith je jich v současnosti přibližně 700. Vedle bezplatné verze má Magento také rozšířenou, placenou verzi.

Popularita Magenta vychází z flexibility nastavení a širokého množství pluginů a doplňků, které mohou využívat internetové obchody různého typu.

Proč k tvorbě internetového obchodu využít Magento

Správa e-shopu v Magento skriptu je jednoduchá. Díky existujícím šablonám vytvoříte funkční grafickou podobu webu během několika dní. Další důvod, proč Magento využívat, je rozsáhlý soubor funkcí, mezi které patří, např. podpora optimalizace pro vyhledávače, možnost uživatelského přizpůsobení, správa uživatelských účtů či podpora různých jazykových verzí. Celý systém je pravidelně aktualizovaný a zabezpečený.

Jaké jsou výhody Magenta

Cena

Díky velkému množství existujících komponentů jsou pořizovací náklady Magenta poměrně nízké. Odvrácenou stranou nízké ceny jsou vysoké požadavky na parametry serveru, zvlášť pokud máte specifičtější požadavky na rozšiřitelnost funkcí e-shopu.

Vzhled

Při tvorbě grafiky e-shopu máte k dispozici stovky existujících šablon. Vzhled e-shopu si tak upravíte k obrazu svému a navíc ušetříte za náklady na grafika.

Funkcionality

Právě rozmanitost a kvalita funkcionalit z Magenta dělají tak oblíbený nástroj. Jsou jimi mimo jiné možnosti, jako rozšířené marketingové nástroje, analytika obchodu, pokročilá SEO optimalizace či paralelní provozování několika obchodů pomocí jednoho administračního panelu. Kromě zabudovaných funkcionalit jsou pro Magento i další funkce, které do něj můžete přidat.

Čeština

Magento podporuje desítky jazykových verzí i češtinu. Verze Magento 1 dokáže komunikovat česky poměrně dobře. Verze 2 je přeložena zčásti na oficiální překladové platformě Crowdin. Na GitHubu existuje komunita podporující překlady Magenta do českého a slovenského jazyka. Ne všechny moduly přesto češtinu podporují. Určité překlady je proto vhodné svěřit odborným rukám.

Právě rozmanitost a kvalita funkcionalit z Magenta dělají tak oblíbený nástroj.

Nevýhody

Výkon serveru

Pokud se rozhodnete svůj e-shop vytvořit v Magentu, musíte při jeho rozšiřování počítat s velkými požadavky na kapacity serveru. Vyvarujte se proto šetření na hostingu svého e-shopu.

Náročnost práce s Magentem

Nemáte znalosti z práce se skripty pro tvorbu e-shopů? Vaše začátky v Magentu budou nejspíš náročné. Naučit se používat Magento chvilkovou záležitostí. Je proto na místě nechat se proškolit od profesionála neho ho rovnou zaměstnat.

Zaměstnejte programátora

Rozhodli jste se, že svůj e-shop vytvoříte v Magento skriptu a chcete využít služeb odborníků? Ačkoliv není velmi početná, v České republice najdeme skupinu specialistů, která se živí kódováním šablon, úpravami vzhledu webu, instalací modulů a dalšími úpravami této platformy.

Naučit se používat Magento není na chvíli. Je proto na místě nechat se proškolit od profesionála či jej rovnou zaměstnat.

Rozšiřujte funkce

Magento moduly vám umožní přizpůsobit funkce e-shopu na míru. V Magento Marketplace najdete široké spektrum placených i neplacených modulů, které váš e-shop rozšíří o užitečné funkce. České moduly pro Magento najdete ke stažení např. zde.

Často využívané moduly:

  • SEO Hub – spravuje obsah pro optimalizaci ve vyhledávání produktů;
  • Language Translator – umožňuje zákazníkům přístup k obsahu obchodu v regionálním jazyce;
  • Stock Inventory Manager – aktualizuje informace o stavu produktu;
  • Free Gift – po splnění podmínek k jeho získání si zákazníci mohou vybrat dárek zdarma;
  • Delivery Date Scheduler – usnadňuje zákazníkům volbu požadovaného data a času dodání objednávky;
  • Track Order – umožňuje online sledování zásilky.

Množstvím funkcí převyšuje Magento většinu dalších open source řešení. Jeho kvalitní architektura umožňuje rozběhnout funkční web e-shopu během několika dní. Pokud nemáte dostatek znalostí na jeho instalaci a nastavení, vyhledejte pomoc profesionála. Ten vám také pomůže zkonzultovat úskalí týkající se webhostingu.

Sdílet článek
Lukáš Horák
Copywriter Mergado

Copywriter české mutace blogu společnosti Mergado, která poskytuje nástroj pro optimalizaci inzerce na zbožových srovnávačích.

Mergado technologies, s.r.o.
Tento článek ti přináší

Mergado technologies, s.r.o.

Více o této společnosti

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Jak nejlépe vybrat performance agenturu či freelancera
22min. doba čtení

Jak nejlépe vybrat performance agenturu či freelancera

Při výběru poskytovatele marketingových služeb pro váš e-shop nebo jiný projekt máte na trhu několik možností. Při tomto výběru je velmi důležité, abyste se dokázali správně rozhodnout, ale také abyste dokázali nastavit správná očekávání. Také se správně ptejte a dávejte si pozor na “red flags”, kdy by vaše volba mohla skončit odlehčením účtu o několik […]

Martin Bulák Martin Bulák
CEO & PPC špecialista / BOOSTERS
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+