5min. doba čtení

Jak se daří sociálním sítím v Česku?

Na sociální sítě chodí 80 % českých uživatelů internetu. Z průzkumu Ami Digital Index a agentury STEM/MARK vyplývá, že uživatel v ČR průměrně stráví na sociálních sítích 149 minut za den. Strávený čas na uživatele se oproti loňskému roku zvedl o 5 min. Mezi nepoužívanější sítě u nás v roce 2018 stále patří YouTube a Facebook.

Kateřina Tichá Kateřina Tichá
Zest Brand
Jak se daří sociálním sítím v Česku?

Hned za nimi se umístil Instagram, o kterém se povědomí lidí zvýšilo o 11 %. Nejsilnější věkovou skupinou věkovou skupinou používající sociální sítě je skupina 15 – 29 let. Zvyšuje se i aktivita starší populace, a to primárně na Facebooku. Většina lidí (83 %) považuje sociální sítě za zdroj informací. Výzkum, ze kterého vycházejí tato data, byl realizovaný na jaře roku 2018.

Facebook povyrostl o 30 %

Celkový počet lidí, kteří používají každý den Facebook se vyšplhal ve druhém čtvrtletí tohoto roku na 1 471 miliónů uživatelů. V porovnání například s prvním kvartálem roku 2011 bylo zmíněných uživatelů o 1 099 milionů méně, tedy 372 milionů. Lidé, kteří používají Facebook jednou měsíčně je ještě o poznání více. V druhém čtvrtletí 2018 to bylo 2 234 miliónů uživatelů.

Většina lidí (83 %) považuje sociální sítě za zdroj informací.

Facebook pravidelně zveřejňuje i statistiky, jak si vede v různých státech světa. Zde nechybí ani statistické údaje z České republiky. V České republice navštěvuje tuto sociální síť přes 5,2 miliónů lidí každý měsíc, přičemž 77 % z nich (tj. 4 miliony) se přihlašují každý den. Statistické údaje jsou uvedeny za první kvartál 2018. Pokud tato data porovnáme se stejným obdobím, zjistíme, že si Facebook za rok polepšil o 30 %.

Facebook o každém z nás ví kolem 2 milionů signálů. Ví, odkud jsme, kde se aktuálně nacházíme, na jaké pracovní pozici jsme, jakou věc jsme si prohlíželi na internetu, na jaké chodíme weby, jaké zařízení jsme použili, jaké koníčky máme nebo zda máme přítele/přítelkyni a mnohé další informace. Zná nás lépe než my sami. Proto je pro většinu firem nepostradatelným nástrojem marketingové komunikace, díky kterému dokáží zacílit reklamu na přesně specifikovanou cílovou skupinu.

Instagram za všechny prachy

Jistě není žádným překvapením, že Instagram patří aktuálně mezi sociální sítě, jejichž obliba stále roste. Svůj velký podíl na tom má soustavné vylepšování ze strany vývojářů Facebooku, který Instagram v roce 2012 koupil za jednu miliardu dolarů. V té době šlo o strategické rozhodnutí, které se Facebooku opravdu vyplatilo. Tehdy měl totiž Facebook nejsilnější pozici v rámci sociálních sítí využívaných přes desktop. Akvizicí Instagramu získal Facebook přesah i do mobilního světa.

Akvizicí Instagramu získal Facebook přesah i do mobilního světa.

Z pohledu dnešních čísel se ukazuje tento nákup jako chytré rozhodnutí. Sleduje ho měsíčně přes miliardu lidí. Každý kvartál přibyde 5 % nových uživatelů. Mohou za to právě nové vychytávky, jako například Stories, prodejní příspěvky nebo IGTV, na které láká především mladé lidi.

S YouTube proti nudě

YouTube měsíčně navštíví 1,8 miliardy uživatelů a každou minutu se na něj nahraje přibližně 400 hodin videí.

Sociální sítě slouží valné části uživatelů primárně jako zdroj zábavy. YouTube hraje prim, dokáže svým uživatelům totiž nabídnout tisíce a tisíce hodin zábavy v podobě videí. Dle slov Susan Wojcicki, CEO YouTube, navštíví tuto platformu měsíčně 1,8 miliardy uživatelů a každou minutu se na něj nahraje přibližně 400 hodin videí.

V Čechách ho měsíčně navštíví okolo 5,2 milionu uživatelů. Proto tolik láká možností reklamy i české inzerenty. Určitě jste si všimli reklamních videí, které se objevují před samotným obsahem nebo například grafických či textových bannerů ve spodní části videa. To je jen střípek z placených variant YouTube reklamy.

Co bude dál?

Sociální sítě jsou zkrátka atraktivním místem, kam měsíčně putují miliony Čechů, ať už jen pro zábavu, informace či nějaký ten „sociální kontakt“. Tento rok jsou v Čechách na předních pozicích v počtu uživatelů Facebook, Instagram a YouTube. Paralelně s nimi se vyvíjí nebo dokonce vznikají nové a nové platformy.

Mezi ty nejnovější patří například Vero, které je přezdíváno novým Instagramem. Na to, zda si najde Vero nebo další nové sítě důležité místo i v české společnosti, si budeme muset ještě počkat. Hlavní pro firmy však zůstává neztrácet přehled o nových trendech a tyto novinky implementovat i do svých marketingových plánů. Jinak nám ujede vlak.

Seznam sociálních sítí

Sociální život a sdílení: Facebook, Google+, Twitter, MySpace
Kariéra a firmy: LinkedIn, Behance
Fotografie: Pinterest, Instagram, Flickr, 500px
Video: YouTube, VimeoQwiki, Stream.cz
Hudba: Last.fm, Spotify, Bandzone, Soundcloud, MySpace, Xplaylist
Geolokační sociální sítě: Foursquare, Yelp, Tripadvisor

Sdílet článek
Kateřina Tichá
Zest Brand

Kateřina Tichá vede spolu s manželem Michalem Tichým od roku 2016 marketingovou agenturu Zest Brand. Každodenní rutinou se pro ní stal online marketing v roce 2010, kdy začala pracovat v social media agentuře jako copywriter a accountmanager, dále pracovala jako marketing manager pro různé e-shopy a firmy.

Tento článek ti přináší

Zest Brand

Zest Brand je táborská marketingová firma, která každý den s radostí tvoří neotřelé webové stránky, e-shopy a online marketing.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
12min. doba čtení

Která sociální síť je pro vás a vaši firmu nejvhodnější? Zjistěte, kde se soustřeďuje vaše publikum

Někdy se můžete snažit sebevíc, ale výsledky stejně nebudou takové, jaké byste očekávali. Pokud váš byznys neroste tak, jak byste si přáli, a to i v případě sponzorovaných nebo nesponzorovaných příspěvků na sociálních sítích, možná publikujete na špatném místě a ve špatný čas. 

Peter Habánek Peter Habánek
Managing Director v Bragama
Přečíst článek
5min. doba čtení

Jak může neuromarketing pomoci vaší firmě?

Obchodníci si lámou hlavu nad tím, jak přesvědčit zákazníky k nákupu. Existuje mnoho případových studií, jak pozitivně ovlivnit chování spotřebitelů. Dokážeme někdy nahlédnout do hlavy zákazníka? Už teď nám může hodně říci neuromarketing.

Přečíst článek
6min. doba čtení

Jak vylepšit výkon Shopping a Performance Max kampaní v Google s pomocí CSS programu

Každý inzerent se vždy snaží optimalizovat rozpočty v kampaních tak, aby dosáhl svých cílů. Tyto cíle se u každého inzerenta liší, ať už jde o určité procento ROAS, větší prodeje, menší PNO atd. Samozřejmě není snadné dosáhnout cílů, a kromě znalostí potřebujete i nástroje, které vám pomohou splnit očekávání. Jedním z těchto nástrojů je CSS […]

Darko Ďurica Darko Ďurica
Global Account Manager
Přečíst článek