2min. doba čtení

Gannett Publishing žaluje Google kvůli internetové reklamě

Tvrdí, že Google porušuje americké antimonopolní zákony, protože se snaží získat monopolní postavení na trhu.

Gannett Publishing žaluje Google kvůli internetové reklamě
Zdroj: Depositphotos

Americká mediální společnost Gannett, která vydává USA Today a více než 200 dalších novin, zažalovala Google. Tvrdí, že Google porušuje americké antimonopolní zákony, protože se snaží monopolizovat trh s internetovou reklamou.

Likviduje Google vydavatele a konkurenty?

Žaloba tvrdí, že Google a jeho mateřská společnost Alphabet poškozují mediální společnosti tím, že monopolizují nástroje používané k prodeji a nákupu internetové reklamy. Vydavatelé jsou tak podle žaloby nuceni prodávat Googlu více reklamního prostoru za snížené ceny, což vede k “dramaticky nižším příjmům vydavatelů a konkurentů Googlu v oblasti reklamních technologií, zatímco Google dosahuje nehorázných monopolních zisků”.

Gannett v žalobě požaduje blíže nespecifikovanou náhradu škody. Společnost Google již čelí podobné žalobě ze strany amerického ministerstva spravedlnosti, poznamenává agentura Reuters. Aktivitami společnosti Google na trhu digitální reklamy se zabývá také Evropská komise. Ta tento měsíc uvedla, že by mohla požadovat, aby Google prodal část svého podnikání v oblasti digitální reklamy.

Novinky z Youtube kanálu Ecommerce Bridge
Přihlásit se k odběru

Příjmy společnosti Google z reklamy v loňském roce dosáhly 224,5 miliardy dolarů (téměř pět bilionů Kč). Tvořily téměř 80 % celkových příjmů mateřské společnosti Alphabet. Příjmy z reklamy umožňují společnosti Google nabízet řadu služeb zdarma. Patří mezi ně například e-mail a velká část platformy pro sdílení videí YouTube.

Gannett, stejně jako řada dalších vydavatelů novin, se v posledních letech potýká s problémy, protože příjmy z reklamy klesají a čtenáři se přesouvají k online zpravodajství. Podle agentury Reuters společnost od roku 2019 zrušila více než 170 titulů.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Počet e-shopů roste. Od ledna jich přibylo o třetinu více než loni
3min. doba čtení

Počet e-shopů roste. Od ledna jich přibylo o třetinu více než loni

V lednu zaznamenala česká e-commerce scéna výrazný nárůst nových internetových obchodů, kdy meziročně vzrostl jejich počet o 30 %. Čelo kategorií letos opanoval segment hobby s 18% podílem na nově vzniklých e-shopech. Následují dlouhodobě oblíbené segmenty oblečení a potraviny. Odborníci také zejména v poslední době registrují zvýšený zájem majitelů kamenných prodejen o vstup do online […]

Redakce Redakce
Přečíst článek
Temu a další zahraniční obři zdražují reklamu českým e-shopům, těm klesá průměrná objednávka
2min. doba čtení

Temu a další zahraniční obři zdražují reklamu českým e-shopům, těm klesá průměrná objednávka

Česká e-commerce se postupně vzpamatovává z loňských poklesů, přesto se pořád potýká s několika problémy. Nedávný příchod zahraničních gigantů na český trh znamená nejen větší konkurenci, ale i drahou online reklamu. Především menší e-shopy bez marketingových agentur a specialistů mají situaci o to těžší.

Redakce Redakce
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+