2min. doba čtení

Francie hledá nové způsoby udržitelnosti. Chce dotovat opravy obuvi pro své občany

Francie chce řešit emise uhlíku velmi jednoduchým způsobem. Oprava namísto výměny. Francouzi budou mít brzy nárok na slevy na opravy bot a oblečení.

Francie hledá nové způsoby udržitelnosti. Chce dotovat opravy obuvi pro své občany
Zdroj: Depositphotos

Slevy na opravy obuvi a oděvů

Od října bude vláda země nabízet slevu 7 eur například na opravu podrážek a 10 až 25 eur na opravu oblečení, informoval jako první deník Le Monde. Bonus bude možné získat v příštích pěti letech z fondu v celkové výši 154 milionů eur.

Země doufá, že sleva přiměje lidi, aby si ponechali věci, které již vlastní, místo aby je vyhodili a koupili si zcela nové.

Módní průmysl se podílí na celosvětových emisích uhlíku 10 %, což je více než mezinárodní lety a lodní doprava dohromady, jak již dříve informoval Insider. Podle Evropské hospodářské komise OSN se na skládky každoročně dostane přibližně 21 miliard tun oblečení.

Zastánci udržitelného rozvoje propagují opravy oděvů jako jeden ze způsobů, jak zpomalit klimatickou krizi a vytvořit oběhové hospodářství, v němž znovu využíváme stávající zdroje a snižujeme množství odpadu.

Novinky z Youtube kanálu Ecommerce Bridge
Přihlásit se k odběru

Oprava je někdy dražší než nový výrobek

Standardizace oprav však představuje významnou nákladovou překážku. Společnost Goodwill opravila a prodala více než 700 poškozených předmětů, které by jinak byly vyhozeny. Průměrné náklady na jednu opravu však činily 30 EUR. Organizace potvrdila, že opravy mohou být nákladné – odstranění skvrn stálo v průměru 17,34 EUR a ostatní opravy až 34 EUR.

Není to poprvé, co Francie motivuje k recyklaci formou oprav. V dubnu vláda zdvojnásobila slevy pro občany, kteří své domácí spotřebiče opraví, místo aby je vyhodili. Pokud si nechají spotřebič opravit v některém ze zúčastněných podniků, mohou získat až 30 eur na drobné předměty, jako je vysavač, a až 90 eur na počítač.

Francie sice není nejudržitelnější zemí na světě, ale v každoročním indexu environmentální výkonnosti, který sestavuje Yaleova univerzita a který hodnotí 180 zemí z hlediska změny klimatu, zdraví životního prostředí a vitality ekosystémů, se umístila na 12. místě.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Počet e-shopů roste. Od ledna jich přibylo o třetinu více než loni
3min. doba čtení

Počet e-shopů roste. Od ledna jich přibylo o třetinu více než loni

V lednu zaznamenala česká e-commerce scéna výrazný nárůst nových internetových obchodů, kdy meziročně vzrostl jejich počet o 30 %. Čelo kategorií letos opanoval segment hobby s 18% podílem na nově vzniklých e-shopech. Následují dlouhodobě oblíbené segmenty oblečení a potraviny. Odborníci také zejména v poslední době registrují zvýšený zájem majitelů kamenných prodejen o vstup do online […]

Redakce Redakce
Přečíst článek
Temu a další zahraniční obři zdražují reklamu českým e-shopům, těm klesá průměrná objednávka
2min. doba čtení

Temu a další zahraniční obři zdražují reklamu českým e-shopům, těm klesá průměrná objednávka

Česká e-commerce se postupně vzpamatovává z loňských poklesů, přesto se pořád potýká s několika problémy. Nedávný příchod zahraničních gigantů na český trh znamená nejen větší konkurenci, ale i drahou online reklamu. Především menší e-shopy bez marketingových agentur a specialistů mají situaci o to těžší.

Redakce Redakce
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+