2 min. doba čtení

Francie hledá nové způsoby udržitelnosti. Chce dotovat opravy obuvi pro své občany

Francie chce řešit emise uhlíku velmi jednoduchým způsobem. Oprava namísto výměny. Francouzi budou mít brzy nárok na slevy na opravy bot a oblečení.

Francie hledá nové způsoby udržitelnosti. Chce dotovat opravy obuvi pro své občany
Zdroj: Depositphotos

Slevy na opravy obuvi a oděvů

Od října bude vláda země nabízet slevu 7 eur například na opravu podrážek a 10 až 25 eur na opravu oblečení, informoval jako první deník Le Monde. Bonus bude možné získat v příštích pěti letech z fondu v celkové výši 154 milionů eur.

Země doufá, že sleva přiměje lidi, aby si ponechali věci, které již vlastní, místo aby je vyhodili a koupili si zcela nové.

Módní průmysl se podílí na celosvětových emisích uhlíku 10 %, což je více než mezinárodní lety a lodní doprava dohromady, jak již dříve informoval Insider. Podle Evropské hospodářské komise OSN se na skládky každoročně dostane přibližně 21 miliard tun oblečení.

Zastánci udržitelného rozvoje propagují opravy oděvů jako jeden ze způsobů, jak zpomalit klimatickou krizi a vytvořit oběhové hospodářství, v němž znovu využíváme stávající zdroje a snižujeme množství odpadu.

Novinky z Youtube kanálu Ecommerce Bridge
Přihlásit se k odběru

Oprava je někdy dražší než nový výrobek

Standardizace oprav však představuje významnou nákladovou překážku. Společnost Goodwill opravila a prodala více než 700 poškozených předmětů, které by jinak byly vyhozeny. Průměrné náklady na jednu opravu však činily 30 EUR. Organizace potvrdila, že opravy mohou být nákladné – odstranění skvrn stálo v průměru 17,34 EUR a ostatní opravy až 34 EUR.

Není to poprvé, co Francie motivuje k recyklaci formou oprav. V dubnu vláda zdvojnásobila slevy pro občany, kteří své domácí spotřebiče opraví, místo aby je vyhodili. Pokud si nechají spotřebič opravit v některém ze zúčastněných podniků, mohou získat až 30 eur na drobné předměty, jako je vysavač, a až 90 eur na počítač.

Francie sice není nejudržitelnější zemí na světě, ale v každoročním indexu environmentální výkonnosti, který sestavuje Yaleova univerzita a který hodnotí 180 zemí z hlediska změny klimatu, zdraví životního prostředí a vitality ekosystémů, se umístila na 12. místě.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Červen přál online objednávkám služeb
2 min. doba čtení

Červen přál online objednávkám služeb

Nákup služeb v online prostředí provedlo nejvíce spotřebitelů v dosavadním průběhu roku. Podle pravidelného výzkumu Asociace pro elektronickou komerci (APEK) to v červnu bylo více než 28 % internetových uživatelů. V předchozích měsících byla obvyklá hodnota o tři až čtyři procentní body nižší.

Redakce Redakce
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+