3min. doba čtení

EU zpřísňuje pravidla pro přeshraniční platby. Bojuje tím proti daňovým podvodům

Od 1. ledna 2024 Evropská unie v rámci boje proti podvodům s DPH změní pravidla pro přeshraniční platby.

EU zpřísňuje pravidla pro přeshraniční platby. Bojuje tím proti daňovým podvodům
Zdroj: Depositphotos

Některé společnosti podnikají v EU, aniž by byly fyzicky přítomny nebo registrovány v některém členském státě. Vyhýbají se tak placení daní a EU přichází o velké finanční částky, které následně chybí v důležitých odvětvích a veřejných službách.

Podle nových pravidel budou mít daňové úřady v zemích Evropské unie přístup k informacím o platbách, které jim pomohou snadněji odhalit nezákonné činnosti v oblasti DPH. Zvláštní pozornost je věnována elektronickému obchodu, kde jsou podvody s DPH a porušování pravidel běžné.

“Tato nová pravidla budou hrát klíčovou roli v boji proti podvodům s DPH, které vlády EU každoročně stojí miliardy na ušlých příjmech. Díky využití informací shromážděných poskytovateli platebních služeb, jako jsou banky a společnosti vydávající kreditní karty, budou moci odborníci na boj proti podvodům v členských státech snadněji a přesněji identifikovat a potírat podvodné jednání v odvětví elektronického obchodu,” uvedl Paolo Gentiloni, komisař pro hospodářství.

Novinky z Youtube kanálu Ecommerce Bridge
Přihlásit se k odběru

Monitorování přeshraničních příjemců

Nový systém využívá poskytovatele platebních služeb, jako jsou banky, instituce elektronických peněz, platební instituce a poštovní žirové služby. Přes tyto služby probíhá více než 90 % online nákupů v EU. Tito poskytovatelé jsou povinni od počátku roku 2024 sledovat příjemce přeshraničních plateb a od 1. dubna zasílat daňovým správám EU informace o těch, kteří přijímají více než 25 přeshraničních plateb za čtvrtletí.

Evropská komise vytvořila databázi v rámci Centrálního systému elektronických platebních informací (CESOP), kde budou tyto informace ukládány, shromažďovány a ověřovány na základě jiných údajů.

“Veškeré informace z databáze CESOP jsou následně zpřístupněny členským státům prostřednictvím Eurofiscu, sítě specialistů EU na boj proti podvodům v oblasti DPH, která funguje od roku 2010. To členským státům výrazně usnadní analýzu údajů a identifikaci prodejců, kteří nedodržují předpisy, včetně podniků ze zemí mimo EU,” vysvětluje tisková zpráva Evropské komise.

Na národní úrovni mají styční úředníci Eurofisco právo přijímat opatření. To se týká zejména žádostí o informace, ověření nebo zrušení registrace identifikačních čísel pro DPH. V některých zemích již taková opatření existují a osvědčila se v boji proti podvodům v oblasti elektronického obchodu.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+