2min. doba čtení

Dubajský startup Junkbot učí děti vyrábět vlastní roboty z odpadu

Plastové lahve, kusy kartonu nebo vyhozené kelímky se stávají funkčními roboty - a vyrábějí je děti. Zakladatele startupu s inovativním nápadem inspirovala dětská vášeň.

Dubajský startup Junkbot učí děti vyrábět vlastní roboty z odpadu

Roboti, technologie a umělá inteligence se stále častěji objevují v našem každodenním životě. Cílem dubajského startupu Junkbot je proto inspirovat děti a vzbudit v nich zájem o robotiku. Inovativní nápad navíc dává druhou šanci odpadním materiálům a dává tak smysl přírodě.

Společnost vede děti k robotice

Jako děti kamarádi Ehteshamuddin P. A. a Abdus Samad rádi rozebírali elektronické hračky a vyráběli z nich nové věci. V té době však jejich vášeň neměl kdo a jak rozvíjet. To přimělo dvojici v dospělosti vytvořit z různých odpadových materiálů stavebnice, z nichž by si děti mohly vyrobit vlastní roboty. V roce 2015 tak založili startup Junkbot.

Sada, která umožňuje vytvářet roboty téměř z čehokoli, je vhodná pro malé i velké kutily. Předměty běžně se vyskytující v domácnosti, jako jsou plastové lahve, stará CD, dřevěné lžíce nebo sklenice, lze přeměnit na jedinečné, nápadité roboty, kterým lze naprogramovat různé funkce. Při této aktivitě se děti zároveň seznámí se základními pojmy vzdělávacího přístupu STEAM, který kombinuje poznatky z vědy, techniky, umění a matematiky.

Týdenní podcast UPdate

Co obsahuje sada Junkbot?

Junkbot je krabice s počítačovými čipy a elektronikou, ze které lze vyrobit cokoli, co dítě napadne. Každá sada obsahuje předprogramovaný “mozek”, senzory, ovladače, recyklované kartonové díly, napájecí kabel a návod. Ostatní součásti robota jsou již vyrobeny ze zbytků, které děti najdou doma. Stavebnice Junkbot stojí v závislosti na verzi a obtížnosti od 80 do 400 eur.

Ze stavebnic Junkbot mohou děti sestavit a naprogramovat roboty, kteří budou vykonávat jakoukoli činnost. Některým dětem se například podařilo z odpadků vytvořit funkční vysavače, které skutečně dokázaly čistit podlahy i jiné povrchy.

Společnost expanduje do několika zemí, zájem projevila ministerstva a vlády

V roce 2021 nabídla společnost Junkbot své produkty školám, maloobchodníkům, internetovým obchodům a dokonce i vládám. Expanduje na trhy v zemích, jako je Saúdská Arábie, Katar, Kuvajt a Omán. Mezi jejich klienty patří také dubajské úřady nebo ministerstva, společnosti zabývající se vývojem softwaru nebo hardwaru.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Co si myslí Češi o AI při nakupování módy?
3min. doba čtení

Co si myslí Češi o AI při nakupování módy?

V roce 2023 jsme byli svědky průlomu v generativních systémech založených na umělé inteligenci (AI), sahajícího od telefonických rozhovorů s virtuálními operátory až po automaticky personalizovaná doporučení produktů a virtuální nákupní asistenty. Algoritmy strojového učení jsou dnes všudypřítomné, ale jak se k adopci umělé inteligence ve světě módy staví čeští spotřebitelé? Jaké nové nástroje znají […]

Redakce Redakce
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+