
Co je doména?
Doména nebo doménové jméno je to, co zadáváte do vyhledávacího řádku vašeho prohlížeče. Jedná se o unikátní jméno, které nahrazuje číselný kód identifikující vaši stránku. V technické mluvě se nazývá „koncovka druhého řádu“.
Doména ale není v dnešní době pouze unikátní identifikátor, je to vaše značka, vaše identita. V offline světě lze doménu přirovnat například k názvu firmy nebo názvu obchodu. Je proto velmi důležité věnovat tomuto jménu maximální pozornost.
Jaké doménové jméno zvolit?
Ať už plánujete provozovat e-shop, tvořit magazín nebo blog, je důležité, aby doména vyjadřovala to, co na webu návštěvník najde. Z toho logicky vyplývá, že například na doméně pracky.cz nebutete budovat web zaměřený na cestování po Itálii. Někdy doména nemusí přibližovat obsah webu, ale například samotnou značku, kterou chcete rozvíjet. Například zoot.cz, alza.cz, atp. Tento způsob je samozřejmě náročnější časově i finančně.
Někdy doména nemusí přibližovat obsah webu, ale například samotnou značku, kterou chcete rozvíjet.
Existuje několik základních pravidel, kterých byste se měli při výběru vaší nové domény držet:
- zapamatovatelnost – snažte se vytvořit jméno, které bude lehce zapamatovatelné, čím kratší, tím lepší,
- nepomlčkujte – pokud je to možné, vytvářejte doménu bez pomlčky, jedna pomlčka je ještě přehledná, dvě a více už ne,
- buďte lokální – pokud web bude sloužit českému publiku, udělejte doménu s koncovkou .cz.
Možné koncovky domény
Jak bylo zmíněno výše v pravidlech, držte se koncovky domény podle publika, kterým je web určem. Pokud půjde o projekt pro české publikum, využijte koncovku .CZ, pokud bude určen zahraničním trhům, využijte koncovku podle konkrétní země (.CA, .AU, .CO.UK) nebo využijte univerzální .COM.
Oblíbené koncovky pro anglicky mluvící země jsou také .net, .info, nebo .org.
V technické mluvě se koncovka nazývá „doména prvního řádu“.
Subdomény, používat nebo ne?
Subdoména neboli koncovka třetího řádu, je doména umístěná před vaším hlavním doménovým jménem.
Příklad: mojesubdomena.mojehlavnidomena.cz
Pokud se váš web bude zaměřovat na více témat, které spolu souvisí, je vhodné pro ně vytvořit subdomény. Krásným příkladem je disney.com, který pro své jednotlivé obory činnosti používá subdomény. disneyparks.disney.com, movies.disney.com, atp.
Výhody subdomény:
Logicky odlišíte strukturu webu, pokud to není možné v rámci hlavní domény
Nevýhody subdomény:
Subdoména potřebuje stejnou péči, jako vaše hlavní doména. S tím je spojená větší časová i admonistrativní zátěž.
Pokud máte v hlavě nápady na vaši vysněnou doménu, můžete si velmi jednoduše ověřit, zda je ještě dostupná. Pro tyto účely mají registrátoři domén připravené intuitivní vyhledávače, kde získáte během pár vteřin výsledek.
Osobně nám přijde dobře zvládnutý vyhledávač na domeny.cz.
Alternativně můžete využít:
Co je hosting?
Hosting je prostor, ve kterém můžete vytvořit svůj web. Tento prostor si pronajímáte od hostingové společnosti, která vám garantuje prostor pro web a jeho (pokud možno) nepřetržitý běh a fungování.
Hosting by se v offline světě dal přirovnat k obchodu, který je volný k pronájmu.
Jaký hosting vybrat?
Když si vybíráte hosting, obvykle na vás vyskočí desítky parametrů, které běžnému uživateli nic neřeknou.
Dejte si pozor na tyto parametry:
- Prostor pro web – maximální velikost webu v GB
Pokud budete mít na webu velké množství paměťově obsažných prvků (obrázky, videa, atp.), nebo plánujete vytvořit e-shop, pak je lepší mít co největší prostor. Pokud budete mít spíše web plný textu s pár obrázky, vystačíte si s pár GB prostoru. - Možnost zřídit si k hostingu e-mailovou adresu
Vlastní e-mailová adresa k hostingu je základ. Můžete vytvářet e-maily dedikované jenom vaší doméně, jako například info@mojedomena.cz, obchod@mojedomena.cz, atp. - Prostor pro databáze
Databáze je něco jako kartotéka. Slouží webu k ukládání, přemisťování, archivování a mazání dat vašeho webu. Zde platí to samé, jako v případě prostoru pro web.
Vlastní e-mailová adresa k hostingu je základ.
Z uživatelského hlediska jsou další parametry méně podstatné (snad mě těď neukamenují lidé u oblasti IT) – většina hostingů na trhu se tak předhání, že valná většina z nich má v dané kategorii podobné parametry a srovnatelné ceny.
Pokud nerozumíte konkrétním parametrům hostingu, je dobré zaměřit se na pozitivní recenze a srovnání jiných uživatelů. Pro tento účel využijte například portál www.5nej.cz, kde najdete srovnání hostingů/webhostingu.