4 min. doba čtení

Doménu a hosting vybírejte opatrně

V našem článku si vysvětlíme, co je to hosting a co doména. Ukážeme si také, jak rychle a jednoduše si můžete založit vlastní webovou stránku.

Jaroslav Janíček Jaroslav Janíček
Online podnikatel
Doménu a hosting vybírejte opatrně

Co je doména?

Doména nebo doménové jméno je to, co zadáváte do vyhledávacího řádku vašeho prohlížeče. Jedná se o unikátní jméno, které nahrazuje číselný kód identifikující vaši stránku. V technické mluvě se nazývá „koncovka druhého řádu“.
Doména ale není v dnešní době pouze unikátní identifikátor, je to vaše značka, vaše identita. V offline světě lze doménu přirovnat například k názvu firmy nebo názvu obchodu. Je proto velmi důležité věnovat tomuto jménu maximální pozornost.

Jaké doménové jméno zvolit?

Ať už plánujete provozovat e-shop, tvořit magazín nebo blog, je důležité, aby doména vyjadřovala to, co na webu návštěvník najde. Z toho logicky vyplývá, že například na doméně pracky.cz nebutete budovat web zaměřený na cestování po Itálii. Někdy doména nemusí přibližovat obsah webu, ale například samotnou značku, kterou chcete rozvíjet. Například zoot.cz, alza.cz, atp. Tento způsob je samozřejmě náročnější časově i finančně.

Někdy doména nemusí přibližovat obsah webu, ale například samotnou značku, kterou chcete rozvíjet.

Existuje několik základních pravidel, kterých byste se měli při výběru vaší nové domény držet:

 • zapamatovatelnost – snažte se vytvořit jméno, které bude lehce zapamatovatelné, čím kratší, tím lepší,
 • nepomlčkujte – pokud je to možné, vytvářejte doménu bez pomlčky, jedna pomlčka je ještě přehledná, dvě a více už ne,
 • buďte lokální – pokud web bude sloužit českému publiku, udělejte doménu s koncovkou .cz.

Možné koncovky domény

Jak bylo zmíněno výše v pravidlech, držte se koncovky domény podle publika, kterým je web určem. Pokud půjde o projekt pro české publikum, využijte koncovku .CZ, pokud bude určen zahraničním trhům, využijte koncovku podle konkrétní země (.CA, .AU, .CO.UK) nebo využijte univerzální .COM.
Oblíbené koncovky pro anglicky mluvící země jsou také .net, .info, nebo .org.
V technické mluvě se koncovka nazývá „doména prvního řádu“.

Subdomény, používat nebo ne?

Subdoména neboli koncovka třetího řádu, je doména umístěná před vaším hlavním doménovým jménem.

Příklad: mojesubdomena.mojehlavnidomena.cz

Pokud se váš web bude zaměřovat na více témat, které spolu souvisí, je vhodné pro ně vytvořit subdomény. Krásným příkladem je disney.com, který pro své jednotlivé obory činnosti používá subdomény. disneyparks.disney.com, movies.disney.com, atp.

Výhody subdomény:
Logicky odlišíte strukturu webu, pokud to není možné v rámci hlavní domény

Nevýhody subdomény:
Subdoména potřebuje stejnou péči, jako vaše hlavní doména. S tím je spojená větší časová i admonistrativní zátěž.

Pokud máte v hlavě nápady na vaši vysněnou doménu, můžete si velmi jednoduše ověřit, zda je ještě dostupná. Pro tyto účely mají registrátoři domén připravené intuitivní vyhledávače, kde získáte během pár vteřin výsledek.

Osobně nám přijde dobře zvládnutý vyhledávač na domeny.cz.

Alternativně můžete využít:

Co je hosting?

Hosting je prostor, ve kterém můžete vytvořit svůj web. Tento prostor si pronajímáte od hostingové společnosti, která vám garantuje prostor pro web a jeho (pokud možno) nepřetržitý běh a fungování.
Hosting by se v offline světě dal přirovnat k obchodu, který je volný k pronájmu.

Jaký hosting vybrat?

Když si vybíráte hosting, obvykle na vás vyskočí desítky parametrů, které běžnému uživateli nic neřeknou.

Dejte si pozor na tyto parametry:

 • Prostor pro web – maximální velikost webu v GB
  Pokud budete mít na webu velké množství paměťově obsažných prvků (obrázky, videa, atp.), nebo plánujete vytvořit e-shop, pak je lepší mít co největší prostor. Pokud budete mít spíše web plný textu s pár obrázky, vystačíte si s pár GB prostoru.
 • Možnost zřídit si k hostingu e-mailovou adresu
  Vlastní e-mailová adresa k hostingu je základ. Můžete vytvářet e-maily dedikované jenom vaší doméně, jako například info@mojedomena.cz, obchod@mojedomena.cz, atp.
 • Prostor pro databáze
  Databáze je něco jako kartotéka. Slouží webu k ukládání, přemisťování, archivování a mazání dat vašeho webu. Zde platí to samé, jako v případě prostoru pro web.

Vlastní e-mailová adresa k hostingu je základ.

Z uživatelského hlediska jsou další parametry méně podstatné (snad mě těď neukamenují lidé u oblasti IT) – většina hostingů na trhu se tak předhání, že valná většina z nich má v dané kategorii podobné parametry  a srovnatelné ceny.

Pokud nerozumíte konkrétním parametrům hostingu, je dobré zaměřit se na pozitivní recenze a srovnání jiných uživatelů. Pro tento účel využijte například portál www.5nej.cz, kde najdete srovnání hostingů/webhostingu.

Sdílet článek
Jaroslav Janíček
Online podnikatel

Mé podnikání jsem začínal na affiliate marketingu, který mě do dneška obrovsky baví a i když už mám i firmy v jiném odvětví, neustále se o affiliate marketing zajímám. V roce 2017 jsem založil srovnávací a recenzní portál 5nej.cz, ke kterému jsem poté přidal i 5fin.cz. Ale všechno je o pohybu kupředu a tak jsme se v roce 2019 rozhodli s mým dobrým kamarádem Ondrou Martinkem, že koupíme Saas aplikaci AffilBox, která slouží ke tvorbě a správě affiliate programů v CZ a SK regionu. Nedlouho poté jsem udělal další akvizici největšího nezávislého portálu o fitness a zdravé výživě SvetFitness.cz. No a aby toho nebylo málo, tak jsem v roce 2021 založil start-up Děkovačka, který přináší na český a slovenský trh první monetizaci děkovací stránky e-shopu. Díky Děkovačce získávají e-shopy nové leady do své e-mailové databáze a zákazníky, které není možné získat z jiného marketingového kanálu. Jako doufám poslední projekt vytvářím brokerskou společnost na nákup a prodej online byznysů Akvizito.cz. Tato firma je zaměřená na sdružování podnikatelů, kteří chtějí prodat svůj byznys a investorů, kteří chtějí smysluplně uložit své prostředky. Lze říci, že všechny mé projekty se zaměřují na pomoc firmám, aby měli více leadů a objednávek. Ve svém volném času hraji squash, zajímám se kryptoměny a trávím čas s rodinou.    

Tento článek ti přináší

jaroslavjanicek.cz

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Jak si v e-commerce získat srdce a peněženky
2 min. doba čtení

Jak si v e-commerce získat srdce a peněženky

Provozujete online obchod v roce 2024? Je to jako snažit se zapadnout na rockovém koncertu v béžovém oblečení. Každý mluví o svých úžasných výrobcích a zákazníci jsou každou minutou vybíravější. Jak to tedy napravit? Dvě slova: Digitální PR.

Redakce Redakce
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+