2min. doba čtení

Dobrá zpráva pro online prodejce v EU? Brusel zruší limit 150 eur na dovozní clo

Evropská komise v minulosti zrušila osvobození od DPH pro zboží ze zahraničí, zejména z Číny. Nyní chce zrušit omezení dovozních cel. Jinými slovy, každý obchodník prodávající zboží do EU si připlatí... nebo si připlatí zákazník. Komise se domnívá, že tato opatření dále posílí postavení obchodníků v EU.

Dobrá zpráva pro online prodejce v EU? Brusel zruší limit 150 eur na dovozní clo

Nová pravidla pro “levné” zboží

Evropská komise plánuje reformu celního systému. Navrhované změny unikly do deníku Süddeutsche Zeitung. Podle nich by každý, kdo dováží zboží ze zemí mimo EU – například při nákupu u internetového prodejce v USA nebo v Číně – musel platit dovozní clo. Dosud však byly od tohoto cla osvobozeny objednávky do výše 150 eur. V praxi se mnoho objednávek z mezinárodních internetových obchodů dostává do EU bez dovozního cla a Brusel chce tímto návrhem tuto situaci změnit.

Týdenní podcast UPdate

Zrušení osvobození od DPH

Není to poprvé, co Brusel stanovil nová pravidla proti dumpingu levného zboží ze zemí mimo EU. Před dvěma lety bylo například zrušeno osvobození od DPH pro zboží do 22 eur. Toto opatření obzvláště tvrdě zasáhlo čínské internetové obchody, které většinou zasílají zboží poštou. Podle maloobchodního sektoru AliExpress a Alibaba Group se jejich tržby v důsledku tohoto opatření prudce snížily.

Nový celní orgán EU

Podle plánů Evropské komise by reforma celního systému přinesla Evropské unii roční příjmy ve výši 750 milionů eur. Komise rovněž navrhla vytvoření nového celního orgánu EU, který by měl být zřízen do pěti let a který by vytvořil a spravoval novou databázi s cílem zlepšit tok informací mezi členskými státy a zjednodušit celní postupy.

Zrušení osvobození od dovozního cla bude mít nepříznivý dopad na všechny online obchodníky mimo EU, protože prodeje zboží v hodnotě nižší než 150 eur se zatím nedotklo. Předpokládá se, že získané příjmy budou použity na dotování především internetových obchodníků v rámci EU.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Kritický pohled na digitalizaci ze strany OSN
3min. doba čtení

Kritický pohled na digitalizaci ze strany OSN

V době, kdy digitální transformace mění podobu globální ekonomiky, se stále častěji zkoumají důsledky tohoto rychlého posunu pro životní prostředí. Zpráva o digitální ekonomice, za kterou stojí OSN, se zaměřuje na tento zásadní problém a zdůrazňuje potřebu vyvážit technologický pokrok s udržitelností životního prostředí.

Redakce Redakce
Přečíst článek
Podvodní hry na Shein? Společnost se musí odpovídat EU
3min. doba čtení

Podvodní hry na Shein? Společnost se musí odpovídat EU

Čínský prodejce rychlé módy Shein zaznamenal obrovský růst a očekává se, že ještě letos vstoupí na londýnskou burzu. Evropští úředníci jsou však znepokojeni agresivními strategiemi společnosti v oblasti oslovování zákazníků. Jednou z nich je hra Shein, která poskytuje bezplatné produkty výměnou za doporučení nových uživatelů do aplikace.

Redakce Redakce
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+