6min. doba čtení

Chcete rozjet vlastní e-shop? Poradíme vám, jak na to

Rozhodli jste se, že chcete vlastní e-shop? Začínáte zvažovat, jaké řešení pro vás bude nejvýhodnější? V dnešní době můžete využít několik možností. Každá z nich má svá pozitiva, ale také své nevýhody. Které konkrétní věci byste měli zvážit, aby váš internetový obchod splnil všechna očekávání? Připravili jsme pro vás několik praktických rad.

Ivan Cingel Ivan Cingel
Chief Operating Officer v CREATIVE sites
Chcete rozjet vlastní e-shop? Poradíme vám, jak na to
Zdroj: Shutterstock

CMS systém – základ každého e-shopu

Stejně jako kamenný obchod musí být postaven na nějakém základu, e-shop musí být postaven na platformě – jinak známé jako CMS (Content Management System). Tato platforma vám umožní snadno spravovat celý internetový obchod, ovládat jeho funkce a obsah.

Jako majitel e-shopu můžete sledovat nové objednávky a statistiky prodeje, nahrávat obsah, přidávat produkty nebo upravovat vzhled jednotlivých stránek v administračním prostředí platformy. Systém CMS je jakýmsi řídicím centrem vašeho internetového obchodu.

Zapamatujte siV současné době existují 3 hlavní typy platforem, na kterých si můžete nechat postavit svůj první e-shop. V následujících řádcích si představíme jejich základní vlastnosti.

1. Bezplatné řešení e-shopu (open source)

Řekl někdo, že e-shop musí být drahý? Ve skutečnosti si ho můžete vytvořit zdarma nebo za pár desítek eur. Má to však jeden háček. Musíte mít spoustu volného času, alespoň základní programátorské dovednosti a ideálně i nějaké zkušenosti s vývojem elektronických obchodů.

Mezi nejoblíbenější open source řešení pro elektronické obchodování patří WooCommerce, PrestaShop nebo Magento. Vytvoření internetového obchodu na těchto platformách se skládá z několika kroků. Nejprve si sami zakoupíte doménu a webhosting, poté nainstalujete open source CMS a upravíte jej pomocí pluginů, šablon a doplňování kódu do podoby vašeho nového e-shopu.

Vyšší náročnost, limitovaný výkon

Na open source řešení můžete postavit pěkný a plně funkční e-shop, který bude splňovat vaše náročné požadavky. Jeho vytvoření však pravděpodobně zabere spoustu času a energie – zejména pokud v tomto směru zatím nemáte mnoho zkušeností. V podstatě všechny úkoly jsou na vašich bedrech. Nedostanete ani zákaznickou podporu a při hledání konkrétního řešení se musíte spolehnout pouze na fóra nebo komunity.

Vytvoření e-shopu na open source řešení můžete samozřejmě svěřit do rukou odborníků. Pak ale přijdete o výhodu nízké ceny. Myslete také na to, že u těchto platforem můžete narazit na omezení výkonu a kapacity. Proto nemusí být ideálním řešením pro větší a složitější projekty. Bezpečnost dat je u open source řešení ve srovnání s jinými platformami nejnižší.

ShrnutíOpen source řešení e-shopu je vhodné, pokud máte blízko ke světu IT a technologií. A také pokud nemáte velký rozpočet, ale máte spoustu volného času na postupné vytváření internetového obchodu, řešení souvisejících problémů a vyhledávání informací. Také pokud nepotřebujete vysoce výkonné a velmi bezpečné řešení.

2. Pronájmová řešení (SaaS)

E-shopová předplatitelská řešení fungují na principu, že si u poskytovatele platíte určitý měsíční balíček, který obvykle stojí několik desítek či stovek eur. V rámci tohoto balíčku získáte přístup k platformě, prostřednictvím které můžete svůj e-shop snadno “odblokovat”. Systém je dodáván s předpřipravenými různými designovými šablonami a prvky, objednávkovými formuláři, funkcemi, platebními branami a mnoha dalšími moduly. Vytvoření e-shopu vám zabere mnohem méně času než u řešení s otevřeným zdrojovým kódem.

Nejznámější zahraniční Saas platformou pro tvorbu e-shopů je Shopify. U nás je velmi populární Upgates nebo Shoptet.

Rychlé spuštění, omezené úpravy

Vytvoření e-shopu na platformách SaaS je velmi rychlé a zabere málo času, i když v tomto směru nemáte žádné zkušenosti. Internetový obchod můžete spustit doslova během několika hodin nebo dnů. Zabezpečení dat je na lepší úrovni než u open source řešení. Výhodou je také zákaznická podpora.

Ale pokud nemáte náročné požadavky na výkon, konstrukční prvky nebo funkčnost, pravděpodobně rychle narazíte na limity, pokud jde o řešení pronájmu. Na rozdíl od platforem s otevřeným zdrojovým kódem si nemůžete libovolně přizpůsobovat všechny grafické prvky nebo funkce. Buď se spokojeně spokojíte s tím, co máte k dispozici, nebo se budete muset rozhodnout pro jiné řešení elektronického obchodu.

ShrnutíŘešení pronájmu jsou ideální, pokud potřebujete spustit e-shop co nejdříve a s nízkými náklady a zároveň si chcete vyzkoušet, zda váš projekt bude fungovat. Pokud však máte vysoké nároky na výkon a individualizaci, rychle narazíte na různá omezení.

3. Riešenie na mieru (custom made)

Tvorba e-shopu na mieru obvykle nezačína úplne od nuly. Internetový obchod je postavený na osvedčenom CMS systéme daného poskytovateľa, ktorý sa ďalej modifikuje na mieru podľa vašich požiadaviek. Nemusíte robiť žiadne kompromisy po stránke výkonu, dizajnu či funkcií. Programátori a dizajnéri všetko vyladia podľa vašich predstáv.

V CREATIVE sites se věnujeme právě tvorbě e-shopů na míru. Mezi další poskytovatele patří ASData, Blueweb, Bart a další.

Vyšší cena, neomezené možnosti

Ve srovnání s open source nebo pronajatými řešeními je vytvoření vlastního e-shopu nejdražší. Musíte se připravit na investici ve výši několika tisíc, v některých případech desítek tisíc eur a více. Za své peníze však získáte skvělou hodnotu.

S řešeními na míru si můžete být jisti, že váš internetový obchod splní i ta nejnáročnější očekávání. Můžete do něj nechat zakomponovat inovativní funkce nebo jedinečné designové prvky, které vás odliší od konkurence. E-shop je postaven na pevných základech, takže jej lze v budoucnu prakticky neomezeně rozšiřovat. A můžete s ním snadno expandovat do zahraničí. Využijete také vždy dostupnou zákaznickou podporu a nejvyšší úroveň zabezpečení dat .

ShrnutíŘešení e-shopu na míru je vhodné, pokud to se svým projektem myslíte vážně a plánujete expandovat na další trhy. Vyplatí se také, pokud nechcete dělat žádné kompromisy a nemáte mnoho času věnovat se tvorbě internetového obchodu a souvisejícím procesům.

Rozjeďte své podnikání naplno s e-shopem od CREATIVE sites

Pokud vám náš přehled ukázal, že e-shop na míru je pro vás pravděpodobně tím nejvhodnějším řešením, my v CREATIVE sites jsme tu pro vás. Rádi vám zodpovíme všechny vaše dotazy a navrhneme optimální postup pro váš konkrétní případKontaktujte nás a dohodnite si konzultaci s našimi odborníky.

Sdílet článek
Ivan Cingel
Chief Operating Officer v CREATIVE sites

Ivan působí v CREATIVE sites na pozici COO a představuje „divokou“ kombinaci manažera a programátora v jednom. Zajišťuje efektivitu a každodenní chod výkonných týmů, které doručují služby novým a stávajícím klientům. Zároveň se již 9. rok podílí na vývoji a směřování přední e-shop platformy na Slovensku pro ambiciózní e-shopaře – CREATIVE shop.

CREATIVE sites
Tento článek ti přináší

CREATIVE sites

Více o této společnosti

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Jak nejlépe vybrat performance agenturu či freelancera
22min. doba čtení

Jak nejlépe vybrat performance agenturu či freelancera

Při výběru poskytovatele marketingových služeb pro váš e-shop nebo jiný projekt máte na trhu několik možností. Při tomto výběru je velmi důležité, abyste se dokázali správně rozhodnout, ale také abyste dokázali nastavit správná očekávání. Také se správně ptejte a dávejte si pozor na “red flags”, kdy by vaše volba mohla skončit odlehčením účtu o několik […]

Martin Bulák Martin Bulák
CEO & PPC špecialista / BOOSTERS
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+