4 min. doba čtení

Bez úprav: Meta zavede označení pro autentický obsah ve Stories

Meta aktuálně testuje novou funkci, která má za cíl zlepšit transparentnost a autenticitu obsahu v rámci Stories. Novinka umožňuje uživatelům označit fotografie značkou No Edit, tedy Bez úprav. Bude mít tato funkce vliv i e-commerce?

Bez úprav: Meta zavede označení pro autentický obsah ve Stories
Zdroj: DALL·E

Se sociálními sítěmi přišla přirozená lidská potřeba ukazovat se v co nejlepším světle. Nádherné bydlení, nápadité jídlo, nevšední zážitky a samozřejmě dokonalý vzhled. Následně přišly i zkrášlující filtry, které rozjasní pleť, zvětší oči, zvýrazní rty… Jak to bývá zvykem, bublina fantastických vizuálů se nafukovala, dokud se nezačalo mluvit o vlivu sociálních médií na psychiku – zejména neplnoletých.

Děti a mladí dospívající jsou svou přítomností v online prostoru pod palbou zdánlivě dokonalých životů, ale také marketingových sdělení. Například TikTok v USA zamezil cílení na lidi pod 18 let. Aby se sociální sítě vyhnuli odlivu uživatelů, hledají cestičky, jak zůstat dostatečně lidské i v digitální éře. No edit funkce má zdůraznit, že sdílené obrázky nebyly upravovány ani vylepšovány.

O tom, že Meta funkci testuje, informoval Radu Oncescu. Přibližuje, že funkce by měla fungovat tak, že obrázek se nahraje dlouhým podržením přímo z galerie. Takto se fotka dostane přímo do Stories bez úprav nebo vylepšení. Značka No edit se přidá automaticky.

Zdroj: Radu Oncescu, Threads

Označení No edit dává možnost zdůraznit autenticitu. Kromě osobních profilů z toho mohou profitovat také firmy. Je čas posílit důvěryhodnost v marketingových kampaních, které spoléhají na vizuální obsah.

Autenticita jako konkurenční výhoda v době AI

V éře přeplněné AI generovaným a silně upravovaným obsahem může označení Bez úprav odlišit značku tím, že ukáže skutečný a autentický obsah. Zákazníci oceňují upřímnost ve vizuálních prezentacích produktů. Tato funkce může pomoci eliminovat skepticismus způsobený příliš upravenými obrázky.

Samozřejmě, pořád je zde pár mezer. Je důležité si uvědomit, že No edit signalizuje, že obrázek nebyl upraven v aplikaci. Uživatelé však stále mohou obrázky upravovat v externích aplikacích ještě před nahráním. A to může oslabit důvěryhodnost funkce.

Stejně tak stále není vyřešen problém s AI generovaným vizuálním obsahem a jeho dopadem na autentické sociální interakce. A právě v době, kdy se AI generovaný obsah využívá víc a víc, si publikum začíná vážit autentický vizuál. S rostoucím využíváním AI bude stále náročnější odlišit skutečný obsah od uměle vytvořeného. Funkce Bez úprav jde ruku v ruce s požadavkem na přirozený obsah, což firmám umožňuje přiblížit se k zákazníkům, kteří chtějí skutečnou interakci.

Novinky z Youtube kanálu Ecommerce Bridge
Přihlásit se k odběru

Dokáže No Edit změnit pravidla hry v marketingu?

Nalijme si čistého vína: v marketingu je autenticita spíše ideálem, než realitou. Přestože několik průzkumů naznačuje, že zákazníci stále více oceňují autentický obsah, firmy musí vyvažovat transparentnost se svými komerčními cíli. A ty často zahrnují snahu ukázat produkty v co nejlepším světle.

Podívejme se prakticky na důvody, proč firmy nemusí používat funkci No Edit autenticky:

  1. Soutěživost: V silně konkurenčním prostředí může být pro značky obtížné riskovat prezentaci nedokonalých nebo neupravovaných vizuálů, pokud to znamená, že budou působit méně atraktivní než jejich konkurenti.
  2. Vnímání zákazníků: Spotřebitelé sice říkají, že chtějí autenticitu, ale zároveň jsou zvyklí na profesionálně prezentované produkty. Zobrazení neupravených produktů tedy pro některé firmy může být nevýhodou, pokud zákazníci očekávají ideální vyobrazení.
  3. Kontrola nad image značky: Firmy často preferují mít úplnou kontrolu nad tím, jak jejich produkty vypadají. Funkce No Edit by je v tomto smyslu mohla omezit a vést k riziku, že obsah nebude splňovat požadavky značky.
  4. Případné zneužití: I když firmy mohou deklarovat, že jejich obsah není upravován, stále lze vizuály před nahráním upravit v externích aplikacích. Tím by se mohla výrazně naštrbit důvěryhodnost funkce.

Může být funkce autenticky využita?

Pár tipů by zde bylo. Značky mohou použít označení No Edit například při zveřejnění záběrů z výroby, zákulisí nebo zákaznických recenzí.

Malé značky nebo firmy s řemeslnými produkty či ekologickými službami mohou funkci využít k podtržení svého důrazu na transparentnost a důvěru. V těchto segmentech je totiž autenticita klíčová.

V marketingu pravděpodobně nebude funkce No Edit masově využívána pro skutečně autentické zobrazení produktů. Nicméně může být chytrým nástrojem pro cílené kampaně, kde autenticita a neformálnost hrají významnou roli. Autenticita v marketingu často závisí více na tom, jak ji značky dokážou odprezentovat, než na tom, zda je skutečně reálná.

Odprostíme-li se však od marketingové komunikace firem, můžeme věřit alespoň v to, že funkce pomůže na individuální úrovni.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Jak se minulý rok používaly sociální sítě v Česku a na Slovensku?
4 min. doba čtení

Jak se minulý rok používaly sociální sítě v Česku a na Slovensku?

Sociální sítě hrají důležitou roli v každodenním životě uživatelů. Každá země i každá věková skupina má své specifika. Sociální sítě ovlivňují nejen osobní interakce, ale i marketingové strategie značek. Navzdory podobnostem mezi oběma zeměmi lze pozorovat rozdíly v tom, kolik času lidé tráví na sociálních sítích a jaké platformy preferují. Chcete-li pochopit zákazníky, musíte o […]

Redakce Redakce
Přečíst článek
Instagram odhaluje strategické priority pro rok 2025
2 min. doba čtení

Instagram odhaluje strategické priority pro rok 2025

Po týdnu plném změn ve společnosti Meta a živých diskusích přišel Instagram s představením svých strategických priorit. Generální ředitel Adam Mosseri nastínil ambiciózní vizi platformy pro rok 2025, která se zaměřuje hlavně na nové kreativní nástroje a lepší propojení uživatelů.

Redakce Redakce
Přečíst článek
TikTok trendy 2025: Tipy od platformy, které podpoří i e-commerce
2 min. doba čtení

TikTok trendy 2025: Tipy od platformy, které podpoří i e-commerce

TikTok ve své zprávě What’s Next 2025 představuje nové trendy a tipy, které mohou e-commerce značky využít k udržení relevance a lepšímu propojení s publikem. Podívejte se na hlavní body, které vám pomohou zorientovat se na trhu, zlepšit výkonnost a vytvořit smysluplné spojení s cílovou skupinou pomocí daty podložených poznatků a osvědčených postupů.

Redakce Redakce
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+