2min. doba čtení

Aplikace začínají přebíjet klasické akciové letáky

V roce 2023 ztratily svou dominanci papírové akční letáky, které dodávají potravinářské řetězce do českých a slovenských domácností. Nahradily je mobilní aplikace řetězců, které se staly hlavním zdrojem, kde zákazníci hledají akční slevy.

Aplikace začínají přebíjet klasické akciové letáky
Zdroj: Depositphotos

Od letáků k aplikacím

Přechod od papírových letáků k mobilním aplikacím nastal na českém a slovenském trhu současně, paradoxně v ekonomicky náročném období, kdy ceny potravin enormně rostou a lidé vyhledávají výhodné nákupy a výprodeje.

V září 2023 využívalo 54 % českých nakupujících papírové letáky zasílané domů, ale již 56 % nakupujících dává přednost mobilním aplikacím při hledání výhodných nabídek. Na Slovensku používalo papírové letáky 52 procent obyvatel, zatímco 64 procent lidí využívalo aplikace řetězců. Tato čísla navázala na trend posledních tří let, kdy se využívání mobilních aplikací v České republice více než zdvojnásobilo a na Slovensku vzrostlo ze 40 na 64 procent. Používání papírových letáků v tomto období postupně klesalo. Ukázaly to nejnovější výsledky projektu Shopper Review společnosti Skála a Šulc. V roce 2023 tak poprvé od poloviny 90. let přestanou být papírové letáky dominantním zdrojem informací o akčních slevách.

Týdenní podcast UPdate

Důsledek digitalizace společnosti

Tento trend mobilních aplikací není jen reakcí na současnou ekonomickou situaci, ale také důsledkem rostoucí digitalizace společnosti. Zákazníci dávají přednost pohodlí a rychlosti, které mobilní aplikace nabízejí při vyhledávání aktuálních slev a nabídek. Mobilní aplikace navíc často poskytují personalizované nabídky a odměny za věrnost, což zvyšuje jejich atraktivitu pro spotřebitele.

I přes tuto změnu preferencí zákazníků však stále nedochází k úplnému vymizení papírových letáků. Někteří spotřebitelé mohou stále dávat přednost tradičnímu způsobu vyhledávání slev a akcí. Proto je pravděpodobné, že řetězce budou i nadále zachovávat kombinaci obou metod, aby oslovily co největší skupinu zákazníků.

Změna způsobu, jakým zákazníci vyhledávají akční slevy, je výmluvným příkladem toho, jak technologický pokrok a digitalizace mění způsob nakupování a interakce s maloobchodníky. Vzhledem k rostoucímu významu mobilních aplikací pro obchody i zákazníky lze očekávat, že se tento trend bude v příštích letech dále rozvíjet.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+