2 min. doba čtení

Alibaba plánuje investovat v Turecku dvě miliardy dolarů

Čínský internetový gigant Alibaba Group Holding se chystá investovat rekordní částku ve výši dvou miliard dolarů do tureckého trhu.

Alibaba plánuje investovat v Turecku dvě miliardy dolarů
Zdroj: Depositphotos

Alibaba se chystá investovat rekordní částku do tureckého trhu

Ambiciózní plán oznámil šéf společnosti Alibaba, Michael Evans, poté, co se setkal s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem na konci minulého týdne. Zprávu o této investici oficiálně potvrdila turecká divize čínského internetového obchodu Trendyol v pondělí. I když datum samotné investice nebylo zatím upřesněno, tato novinka nese velký potenciál pro další rozvoj tureckého ekonomického prostředí.

Evans věří, že Turecko má stabilní a silný ekonomický základ, což podporuje rozhodnutí Alibaba investovat značnou částku do tohoto regionu. Již v minulosti Alibaba investovala 1,4 miliardy dolarů do Trendyolu, jednoho z nejvýznamnějších hráčů na tureckém trhu elektronického obchodu.

Týdenní podcast UPdate

Turecký prezident Erdogan v současné době pobývá ve Spojených státech, kde se účastní 78. zasedání Valného shromáždění OSN. Šéf Trendyolu, Caglayan Cetin, který se také setkal s prezidentem Erdoganem, doplnil, že Michael Evans má v plánu vytvoření dátového centra a logistického centra v Ankare, stejně jako exportního provozního centra na istanbulském letišti.

Trendyol dosáhl v roce 2021 tržní hodnoty ve výši 16,5 miliardy dolarů a získal finanční podporu od zahraničních investorů, včetně SoftBank Group, General Atlantic, Katarského investičního fondu a fondu ADQ z Abú Zabí. Alibaba momentálně drží podíl v Trendyolu ve výši 76,1 procenta.

Přísnější regulace ovlivnili i Trendyol

Turecko zahájilo v roce 2021 vyšetřování na ochranu hospodářské soutěže ohledně Trendyolu. V červenci potvrdil nejvyšší soud v zemi přísnější regulace v elektronickém obchodu, což ovlivnilo i Trendyol. Soud rozhodl, že zákon omezující výdaje na reklamu a používání údajů o zákaznících firmám je v souladu s ústavou a zamítl námitku hlavní opoziční strany.

V pozdějším červenci turecký orgán pro ochranu hospodářské soutěže uložil Trendyolu pokutu ve výši 61,3 milionu lir (2,13 milionu eur) za to, že zneužíval údaje třetích dodavatelů k poskytování nespravedlivé výhody svým maloobchodním operacím. Celkový objem elektronického obchodu v Turecku vloni vzrostl o 109 procent na více než 800 miliard lir, jak ukazují údaje tureckého ministerstva obchodu.

Sdílet článek
Redakce

Ecommerce Bridge je online médium pro e-shopy. marketérů a všechny fanoušky ecommerce. Přinášíme novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálů z branže. Sledujeme aktuální dění a publikujeme pravidelný přehled událostí ze světa ecommerce a marketingu.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Nepřijetí vlastního těla ovlivňuje nákupní chování Čechů
3 min. doba čtení

Nepřijetí vlastního těla ovlivňuje nákupní chování Čechů

Módní trendy sice do určité míry formují módní preference spotřebitelů, nejnovější výzkum GLAMI Fashion (Re)search ale ukazuje, že nákupům oblečení stále vládnou stereotypy, jak ty ohledně standardů krásy a vzhledu těla, tak ty ohledně věku. Výsledkem je, že třetina Čechů raději vynechá letní aktivitu, aby nemuseli odhalovat své tělo, a třetina Čechů starších 55 let […]

Redakce Redakce
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+