3min. doba čtení

AKTUALIZOVÁN vývoj ecommerce segmentů do 29. března 2020

Tak jako minulý i předminulý týden opět přináším z agregovaných dat affiliate sítě Dognet přehled, jak se daří různým segmentům. Znovu jsem pro vás vstával v pondělí brzy ráno a máme tu už data i z neděle 29. března 2020. Čerstvější data mít nemůžete. :)

Štefan Polgári Štefan Polgári
Founder, Ecommerce Bridge & Dognet
AKTUALIZOVÁN vývoj ecommerce segmentů do 29. března 2020

O číslech a metodice

Do statistiky jsem bral všechny kampaně a trhy sítě. Přibližně 60 % jsou slovenské e-shopy, 30 % české a ostatní jsou většinou z Maďarska. Trhy jsou blízko sebe a dal jsem přednost objemu dat před specifikací na trh.

Bral jsem do úvahy počty konverzí, které jsme zaznamenali přes affiliate kampaně, tedy nejde o celková čísla z e-shopů. Odchylka od reality je plus/mínus 10 %.

Průměr v rámci výpočtu procentního poklesu nebo nárůstu jsem počítal jako průměr z prvních 30 dnů roku 2020, které byly ještě „předkrizové“.

Aby bylo jasné, nejsilnější den v týdnu je pondělí, občas neděle. Postupně to klesá až k nejslabší sobotě. V neděli to už stoupá a v pondělí to jde do maxima. Samozřejmě, jde o klasické týdny bez státních svátků a prázdnin.

Sledoval jsem 4 segmenty

  • Zdraví
  • Nábytek a bydlení
  • Móda
  • Elektro

Segment zdraví klesá

Jak vidíte na podílovém procentním grafu, segment zdraví už není hegemonem trhu. Jak jsem předpokládal, peak máme asi za sebou a to, že klasické lékárny už mají zásoby, způsobilo pokles segmentu. Ono se to nezdá, ale e-shopy si aspoň mohou vydechnout. Také malí prodejci zažili extrém, na který nebyli zvyklí. V kombinaci s hrozbou viru musely být pracovní a logistické podmínky těžké.

Celý segment se zřejmě stabilizuje, možná začne i mírně klesat z důvodu předzásobení cílové skupiny.

Proč ale v sobotu 28. 3. graf abnormálně vystřelil, není známo, neboť soboty bývaly pro tento segment horší. Bez mučení přiznávám, že to mohlo být i tím, že nějaký projekt affiliate publishera se uchytil v organiku a potáhl to. To způsobilo nenormální čísla. Prostě chytil nový traffic a bylo to. 🙂

Nábytek a elektro stoupají

Když se podíváme na počty konverzí, vidíme jasné oživení segmentů bydlení a nábytku a elektra. Lidé se už méně bojí nakupovat, ale v aktuální situaci, pokud něco chtějí, musí volit internet. Po uvolnění podmínek offline prodejen se situace asi změní.

Znovu se opakuje scénář nedělního růstu nábytkového segmentu.

Móda stále na dně

Segment módy a krásy v sobotu prorazil pomyslné dno. Ani krásné marže nezachrání lesk tohoto segmentu, který během krize trpí asi nejvíc. Tady jsem dost pesimista, zda se „to spraví“. Spotřeba se zpomalí, to je jisté. A předražené svetříky to budou rozdýchávat asi nejhůř.

Co dál? Podle mě se uvolněním karantény segmenty pomalu vrátí do normálu. Vliv už nebude mít virus, ale ekonomika. To, že se propadneme do recese, je jisté. Lidé přijdou o práci, peněz bude méně.

Buďme rádi, že pracujeme online, jehož se doufejme dotkne trošku méně než naleštěných prodejen obchodních center.

Sdílet článek
Štefan Polgári
Founder, Ecommerce Bridge & Dognet

Spoluzakladatel projektu Ecommerce Bridge a ředitel affiliate sítě Dognet, která aktuálně působí na Slovensku, Česku, Maďarsku, Polsku a Rumunsku.

Týdenní podcast UPdate
Podobné články
Jak Brexit ovlivnil britský e-commerce?
3min. doba čtení

Jak Brexit ovlivnil britský e-commerce?

Po odchodu Spojeného království z Evropské unie se místní odvětví e-commerce ocitlo v nové realitě: Brexit přinesl do odvětví výrazné narušení, zejména pro britské značky a maloobchodníky, kteří chtějí rozšířit svou působnost v EU.

Redakce Redakce
Přečíst článek
6 tipů, jak vybrat správnou prodejní platformu pro prodej přes internet
9min. doba čtení

6 tipů, jak vybrat správnou prodejní platformu pro prodej přes internet

Prodej přes internet patří v dnešní době mezi nejpohodlnější způsoby prodeje. Nemusíte mít kamenný obchod, za který platíte pronájem. Stačí si jen vybrat vhodnou prodejní platformu, která bude odpovídat vašemu produktu, technickým zkušenostem a finančním možnostem. Taková platforma vám výrazně zjednoduší celý proces prodeje. Jak prodávat přes internet co nejjednodušeji?

Martin Semerád Martin Semerád
Marketing SimpleShop
Přečíst článek
Bridge Now

Nejnovější zprávy právě TEĎ

10+ nepřečtených

10+